Світ комах в українських говірках Підляшшя

Мурашки (мурахи) це відомі комахи, які живуть великими групами. Розрізняють близько 12 тис. видів мурах, з чого 103 зустрічаються у Польщі. У Біловезькій пущі виявлено 46 видів цих комах. У народі розрізняють, найчастіше, чорних і червоних мурашок (чирвони мураліе пекущи).

В. Сегень зафіксував на Підляшші також назву коваль, яка означає мурашку руду лісову (mrówka rudnica). Як зауважує дослідник, ця назва характерна для «білорусько-українських перехідних», тобто насправді українських архаїчних говірок Підляшшя. На Підляшші збереглися різні назви на окреслення тої комахи, напр. у Збучі і Білках це мураль, у Шостакові і Куойлах – мурахель, у Храболах у ґм. Більськ – муращка, у Топорах у ґм. Кліщелі мураха тощо. У цих комах розрізняють три касти: крилатих самиць, крилатих самців і безкрилих робочих мурашок, які так само, як і бджоли, являють собою недорозвинених самиць. Серед робочих розрізняють іноді ще особливий стан – солдатів, які вирізняються великими розмірами, мають велику голову і могутні щелепи.

Їжа мурашок складається з усіляких цукрів, які вони збирають як на рослинах, так і на тваринах, особливо користуються для цього попелицями, злизуючи солодку рідину, яку ті виділяють на своєму тілі. Розрізняють п’ять основних типів спорудження гнізда: земляні гнізда, деревні, які мурахи роблять у гнилому дереві, картонні гнізда, які будують з пережованих деревних стружок, скріплених клейкою слиною, складні гнізда, які будують почасти за однією, почасти за другою системою та гнізда, побудовані в різних щілинах стін, у людських житлах тощо.

На підляських селах гніздо мурашок звуть по-різному: Муращиннік у Чижуовськум ліесі, у Збучі це муращиннік, у Шостакові – мурашнік, у Білках у ґм. Милейчиці – муравник. Загальноукраїнська форма це мурашник. Люди мнуго, як муравлюв в муравникови – скажуть у Білках. У народному уявленні мурашки є символом працьовитості, уособленням людини трудящої і розумної, також старанності, ретельності, завзяття. Згадка про мурашки збереглася у фразеологізмі Муравлі по плєчох ходят – так скажуть у Білках, коли хтось тремтить, здригається від холоду, хвилювання чи радості. Польською це можна перекласти як «Ciarki chodzą komuś po plecach». Цей фразеологізм у різних варіантах дуже популярний як по всьому Підляшші, так і в літературній українській мові – мурашки бігають (пробігають, лізуть і т.ін.) / побігли (пробігли, забігали, полізли і т.ін.) по спині (по тілу, за плечима і т.ін.).

Людмила ЛАБОВИЧ

Криниця: Над Бугом і Нарвою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *