Село, розрізане надвоє

Токарі – старовинне село на кордоні з Польщею. Під час перебування західно-білоруських земель в складі Російської імперії повз них проходила дорога на Варшаву, а тому не один з вершителів долі Європи в красивій бричці міг мчати через Токарі у справах пильних і не дуже. Сьогодні та історична дорога впирається в межу з Євросоюзом.

Старожилам в Токарях вважається Віра Савчук, якій в листопаді виповнилося 92. Її сестри теж 90-річчя переступили. Родина Віри Павлівни – Литвиновичі (нині на території Польщі), і разом з чоловіком, який родом з Токарів, жили поруч з її батьками. Якщо ж після війни стало відомо, що через Токарі пройде державний кордон, і треба вибирати, де влаштуватися з сім’єю, на польській або радянській стороні від кордону, молодий господар вибрав Токарі радянські. Було ж так, що межа перетинала надвоє навіть садибу: хату на одній стороні, хлів на другому. Переселення тривало до 1948 року. Довелося і Савчуку стару хату свого батька, яка знаходилася на відстані менш як 800 метрів, перевозити в Радянський Союз. З її влаштували тимчасове житло, а поруч з допомогою ще і діда вирішили будувати новий будинок. У ньому, значно пізніше розширеному, доживає свій вік Віра Павлівна. В молодості працювала в тутешньому магазині (він спочатку був в будинку Гаузе, поки не спорудили для магазину нову будівлю, яке зараз пустує), пізніше – технічкою в початковій школі. Коли ж в 1960-му її в Токарях закрили, пішла на ферму, де корів доїли ще вручну. Але все ж довелося скуштувати і полегшення на той час, коли з’явилися доїльні апарати …

Виростили з чоловіком двох синів і дочку: один живе в Калінінграді, двоє – у Високому. Дочка, колишня вчителька, і доглядає мати в рідному домі в селі. Відсутність зручностей Надію Панкратівну не лякає – побут, знайомий з дитинства; головне, щоб матусі в будинку було тепло. Тільки два роки Надія вчилася в Токарях, інші вісім – в Високовський школі-інтернаті, з відкриттям якої не стало необхідності знімати на зиму квартиру для школярів у Високому. Панкратівна і сьогодні з вдячністю згадує, що всі вісім років навчання в школі-інтернаті безкоштовним було проживання та харчування там, – спочатку для всіх учнів, а потім як заохочення для тих, хто добре вчився.

В її пам’яті збереглася і принадна груша за колючим дротом, який відмежував її від села, і дитячі рейди по смачні груші під дротом не могли не запам’ятатися.

“Кордон тоді не був так укріплений, як сьогодні. Бувало, низка індиків вранці збереться та й піде через кордон до Польщі, а ввечері з застави нам дзвонять, що індики повертаються додому. А ось зустрічатися з родичами, яких розділила межа, довгий час не дозволяли. У мами по ту сторону залишилися сестри і брат. Коли приходила наша черга пасти корів в “вісьмісотці”, то мама якось йому про це передавала, і брат з польської сторони приходив якомога ближче до огорожі, сідав під кущем, а мама ховалася під іншим кущем, і так, бувало, наговоряться на цілий місяць … А потім вже був дозволений спрощений перехід кордону – за списками, складеними в сільраді, один до одного ходили у свята, потім було ще більше можливостей побачитися. А минулого літа кузина приїжджала з Гданська, скориставшись  безвізовим в’їздом … ”

Зінаїда Давидівна Василюк живе разом із сином, який в “Макарово-Агро” (колишній “Радянський прикордонник”) працює автослюсарем.

Староста села Марія Костянтинівна Зайцева в Токарях вже тридцять років. Два десятиліття працювала бригадиром – в Токарях і сусідній Вульці. Найбільшим головним болем на той час були буряк: “ділки” більш ніж за 1 гектара, а для непрацездатних – по 80 соток, і помножити це потрібно на три прополки.

«Як розділимо рядки, бувало, то два дня на свою” вотчину “не виходила, щоб за новою не викликати вогонь на себе, поки не заспокояться всі. А ще дуже важким була картопля, збирали її за капалкою і школярі, і студенти; змордовало нас буртовання – по 20-40 буртах насіння насипали, і до весни її зберегти треба було, щоб не згнила. Тепер же он які сховища для картоплі, з мікрокліматом … А на вирощування буряка без ручної роботи наш “Радянський прикордонник” перейшов в числі перших в районі. Довго не могли повірити, що літо не треба віддавати “ділкам”, і не було меж подяки нашому голові Валерію Казавчуку ”

Є в селі і кілька молодих сімей. З одним з них познайомилася років п’ять тому, незабаром після їх переїзду сюди з Донбасу. Двох онучок рятувала від війни бабуся. Купила будинок в незнайомому для них місці, в Мачулищі, де і починали обживатися. Але після пережитого хвороба швидко підкосила її, і поховали покійницю на кладовищі в Токарях. У той непростий час дівчата, які вже влаштувалися тут на роботу, відчували співчуття і підтримку місцевих людей і влади … Обидві вже заміжні. Одна з сестер з чоловіком і дитиною живе в Мачулищах, друга в Токарях. Тут у Ані та Михайла Андоні народився син – теж Михайло.

Молодий батько тепер завідує фермою, що поряд з селом. Про переїзд і сьогодні не шкодують. Мають тут роботу, зарплата, друзів, не відчувають себе відірваними від світу.

Знають вони вже і про долю відомого уродженця Токарів Всеволода Ігнатовського, так як не могли не зацікавитися пам’ятним каменем з меморіальною дошкою у Михайлівського храмі (побудований на початку 19 ст.), Де був хрещений перший президент Академії наук БРСР. Так, Всеволод Макарович Игнатовский народився тут, в родині народного вчителя, пізніше священика, який служив в Волчині. Трагічно обірвалося життя нашого вченого земляка в 1931-му під час сталінських репресій, важка була і доля його рідних – двоє синів розстріляні як “вороги народу”, дружина отримала вісім років таборів …

Дочка моєї співрозмовниці – Зінаїди Давидівна Василюк – згадала, що брат її бабусі, знаючи біографію Ігнатовського, колись назвав в його честь свого сина Всеволодом.

***

Сьогодні в Токарях 57 постійних жителів, з них 28 – працездатні, шестеро школярів. На місці колишнього пасовища виріс чагарник – зате тепер поблизу ходять журавлі. Виписували багато газет і журналів, але їх і тут поступово змінюють інтернет-видання. Колишньої залишається тільки необхідність селян бути пильними, помічати незнайомих людей або авто і вчити цьому дітей. Кордон поруч. По інший бік від неї живе село-близнюк, тільки там вимовляють назву її з наголосом на другому складі – Токарі …

Криниця: НК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *