Синод 1554 року

Віктор Місіюк, Культура
21/11/2020, Leave a comment

В 1547 році писар ВКЛ, секретар Сигізмунда Августа Валерій Протасевич Сушковський (мав родовий маєток в Сушкові) став луцьким біскупом. Ще через два роки, як ні комічно це звучить, очолив руську канцелярію.

луцький біскуп Валерій Протасевич

Однією з найбільших проблем з якою стикнувся новий луцький біскуп було поширення протестантизму. Серед іншого в 1552 році в Бересті знайшов захист проповідник Симон Заціус (Жак) з Прошовиць.  Як скардився біскуп у листах протидіяти протестантам було складно, оскільки їх підтримував місцевий берестейський староста Миколай Радивил Чорний, який до того ж мав на території дієцезії велики земельні маєтки, тобто був світським патроном частини місцевих приходів.

дієцезіальний синод

22-24 квітня в тимчасовому костелі Івана Христителя в Янові-Підляському, резиденції луцьких біскупів, провів дієцезіальний Синод. Спогади про його проведення серед іншого лишив доктор Лука з Орлова. Рішення синоду дослідникам відомі лише фрагментарно, оскільки їх оригінал не був публікований. Головною подією було запрошення на нього, фактично запрошення на суд біскупа, трьох протестантських священиків. Два з них відомі лідери протестантського руху – Симон Заціус з Прошовиць і Єронім Пекарський з Білої. А ось третій є найбільш загадковою фігурою. Юзеф Ясновський думає, що оскільки його ім’я написано ініціалом “А” йдеться про Альбінуса. Але Єжи Альбінус не міг ним бути, оскільки в 1559 році став віленським суфраганом. З пізнішого рішення відомо, що третім протестантом був Валентин Душа, про якого дослідникам раннього протестантизму практично нічого невідомо. Князь Миколай Радивил Чорний взявся боронити своїх однодумців. За однією інформацією усі троє прибули у товаристві чисельної озброєної шляхти. За іншою – поставили за умову свого прибуття присутність шляхти на синоді.

Заочним рішенням Синоду три проповідника були визнані єретиками, що позбавляло їх права перебування на території біскупства. Фактично рішення було символічною декларацією. Оскільки, як відомо, обидва проповідника лишились в Берестейському повіті, взяли участь в Берестейському синоді 1558 року.

 

Залишити відповідь