Скакуни

ПроСВІТ, Культура
14/03/2021, 3 коментарі

Частина 1 Каролинці, Частина 2 Китаївці

Письменник Миколай Лєсков лишив надзвичайно цікаве описання громади пинських хасидів, а докладніше каролинської династії хасидських рабинів. В описанні він підкреслює, що загалом вони відомі під назвою скакунів і тому саме так сам він постійно їх називає, коли росповідає про побачене на Пинщині.

Жиди діляться на звичайних, тобто талмудистів, або, як вони себе називають, «старозаконних», і хасидів, вони ж кітаєвци і скакуни. … В даний час, як я сьогодні дізнався, схизматичні сини Ізраїлю втратили назву каролинци і звуться звичайно китаєвцамі або ще частіше скакунами. Звідки походить назва киітаївцев, мені ніхто не пояснив, а їх рабин, до якого я хотів звернутися, виїхав з Пинська і живе тепер в м. Столині, що на р. Горині. Скакунами ж їх прозвали за звичай стрибати, «скакати», під час здійснення спільної молитви, і в цілому краї у простолюдинів вони відомі, власне, тільки під цією назвою“.

Походження назви досить просте і зрозуміле. Досить трапним є порівняння з дервішами, танці яких є видимим виразом екстатичного містицизму. Тим більше, що як вважають дослідники саме Аарон Каролинський поклав в основу хасидського культу містичний екстаз і ентузіазм.

Jerusalem Paintings by an Israeli Artist Alex Levin

У Пинську крім звичайних, «старозаконних» жидів-талмудистів є ще досить характеристична секта «скакунів», які відкидають будь-яку потребу догматичного вивчення єврейського закону і задовольняються одним виконанням запропонованих рабинами обрядів. Рабини їх намагалися всіляко поповнювати обрядову сторону і зробили з них якихось жидівських дервішів. Я не мав нагоди познайомитися з істотою всіх обрядів, що відрізняють скакунів від інших жидів, але бачив їх богослужіння, при якому вони скакали, кричали, хапалися за волосся, ревли, вищали, словом, шаленіли до упаду. Секта скакунів (вони ж хасиди і китаєвци) існує всього близько 90 років і почалася у нас, в Росії“.

Цікаво, що саме слово скакун має надконфесійний характер. Так на Берестейщині також називають п’ятидесятників і членів генетично пов’язаних з тією течею церков, в богослужінні яких проявляються екстатичні моменти сходження Духа святого у вигляді голосалій, співу, танця. Нині серед новопротестанських течій прихильників християнського містицизму також більше на Пинщині, в околиці Берестя переважають емоційно помірковані баптисти.

3 thoughts on “Скакуни”

Залишити відповідь