Скандал навколо голови зубра

Не встигли журналісти повідомити про те, що 8 лютого в 36-му кварталі Муравищенського лісницва ДП «Ківерцівське ЛГ» на території ТзОВ «Майдан мисливський» працівники Національного природного парку «Цуманська пуща» виявили мертве тіло зубра, як навколо нього розгорівся скандал. З’явилася інформація про те, що працівники «Цуманської пущі» відрізали зубру голову. На Волині загинув травмований зубр

Тварині було 5 років. Це був молодий самець. ПроСВІТ вже повідомляв про те, що півмісяця тому працівники Національного парку звернули увагу на його поранення. Директор НПП «Цуманська пуща» Ігор Квач розповів, що тварину у прямому сенсі добило стадо зубрів, б’ючи хворого звіра рогами і копитами:

«Два дні до того стадо його обнюхувало.  Воно, як ми думали, прийняло його нормально у своє коло. Загрози його загибелі ніщо не віщувало. Але 8 лютого виявили загиблу тварину за свіжими слідами на снігу. Знайшли місце, де пройшло, як ми вважаємо, побоїще. Напевно, стадо, яке мало малих зубренят, таки відчуло, що він настільки хворий, не прийняло його. Відбулося добивання рогами, копитами. Це зафіксовано. Наші працівники це все зафільмували на носії інформації. Це ми викладемо на свої сторінки. Природа у цьому плані жорстока, вона не дає хворій тварині приєднатися чи влитися у стадо».

Труп зубра 9 лютого оглянули ветеринари. Попередньо причиною смерті назвали абсцес та сепсис, тобто зараження крові. Після розтину ратиці виявили, що кістка пораненої ноги повністю згнила й відбулося зараження крові. Органи тварини не витримали та відмовили. За словами директора «Майдану мисливського» зубр не мав механічного поранення.

Виїзд на місце загибелі зубра підтвердив, що у лісі залишилося лише тіло, голова ж тварини – зникла. Як згодом з’ясувалося, її справді відрізали представники «Цуманської пущі» за вказівкою керівника парку Ігоря Квача, аби, на його переконання, взяти її на відповідальне зберігання для проведення необхідних досліджень: 

«Коли ми покидали місце події, я, як директор, поставив всіх до відома, що будуть взяті з тварини зразки для досліджень науковцями, які входять в науково-технічну раду парку. У цьому випадку ми навіть мали розмову, що якби це було ближче до МГ «Звірівське» чи ближче до дороги, то можливо було б здійснити більш детальний розтин або, для прикладу, здійнити муміювання тварини».

За словами директора парку, коли усі вирішили залишати місце події, він залишив своїх працівників охороняти його. Приблизно через 40 хвилин охороняти місце події прийшов єгер «Майдану мисливського». На той час тіло тварини вже було безголовим.

«До мене звернувся директор «Звірівського» що є усна вказівка від начальника обласного управління лісового та мисливського господарства  – доставити голову цього зубра. Куди там доставити, вже він вкаже в подальшому», – заявив Квач.

Тож після почутого він, мовляв, вирішив зателефонувати у Мінприроди України (зокрема, до заступника директора департаменту заповідної справи та екомережі Сергія Матвєєва та начальника відділу тваринного світу Володимира Домашлінця), аби порадитися, як діяти далі.

«Проконсультувавшись,  я сказав, що є вказівка, можливо, доставити ту голову в управління без будь-яких актів і фіксації. Мені сказали: ви бюджетна організація, ви в праві взяти на повноцінно будь-які частини тіла і забезпечити їх збереження для подальших досліджень, незалежно від того, де це тіло знайдене. Я доповів, що це територія приватного мисливського користувача. Але, кажу, вказівка надходить від начальника управління. Тому, принаймні я думаю, не для досліджень він просив ці речі. Бо це можна було зробити, прислати в комісію і своїх представників з управління ВОУЛМГ, що не було зроблено. Я вважаю, що у якомусь плані не виявлено бажання для подальшої участі у процесі щодо дослідження тварини».

Після консультацій з міністерством Ігор Квач доручив своєму працівнику відрізати голову зубра і доставити її у державну організацію, де вона могла б зберігатися. Голову червонокнижного звіра заховали у хліві, що належить Муравищенському лісництву. До слова, на території проживає і сам працівник національного парку, який приніс «кривавий трофей». 

«Я вирішив забезпечити доставку частин тіла, які цікаві були для науковців. В першу чергу науковці з нашого СНУ імені Лесі Українки цікавилися головою – розмірами голови, черепа», – додав директор Національного парку.

Лісівники, екологи та ТзОВ «Майдан мисливський» вважають, що зробили це незаконно та утаємничено, оскільки законодавство вимагає перед такими діями отримати дозвіл на добування (збирання) видів тварин, занесених до Червоної книги України. Голову ж зубру відтяли без відповідного документу. 

Інформацію про те, що була нібито якась усна вказівка від начальника ВОУЛМГ спростував керівник «Звірівського» Сергій Смічик. Він переконує, що лише запитав Квача, куди подінуть голову зубра.

«Не треба говорити, що начальник управління дав вказівку доставити голову. Не плутайте грішне з праведним. Я мав на увазі, що користувач угідь – «Майдан мисливський». І він також мав право написати клопотання на отримання дозволу».

Натомість директор ТзОВ «Майдан мисливський» Ігор Миколайчук теж вважає, що Ігор Квач не мав права давати вказівку відрізати зубру голову:

«Згідно з чинним законодавством, спочатку має бути дозвіл, має бути погоджено з Мінприроди. Тоді вже можна відрізати. Навіть якщо на аналізи відрізати, то має бути дозвіл. А наш єгер, який прийшов охороняти тіло, повідомив, що працівники парку вже виїхали з місця події з головою».

Головний спеціаліст відділу комплексного управління, біоресурсів та природно-заповідної справи управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Сергій Шавук теж здивований тим, що про загибель зубра працівники «Цуманської пущі» повідомили лише наступного дня після виявлення.

«Нам повідомили о 8 годині ранку 9 лютого. Зателефонував Ігор Квач і сказав, що ввечері 8 лютого виявили тіло. Але його працівник, який привіз голову сюди, сказав, що тіло знайшли ще до другої години дня», – зауважив він. Екологи, за його словами, теж телефонували у міністерство, де їм підтвердили, що можливі  дві процедури: або захоронення на місці, або дозвіл на вилучення частин тіла.

На всебічні звинувачення у тому, що про загибель зубра повідомили лише наступного дня, Ігор Квач відповів, що дізнався про смерть тварини від своїх працівників пізно увечері, тож вживати заходів вирішили вже вранці наступного дня:

«У працівників, які їздили територією, дорогою травмувався кінь. Вони прийшли пішки у лісництво вже у пізню пору. Вирішили приймати рішення вже вранці. Але акт про загибель тварини склали вчора ввечері».

Журналісти та правоохоронці зайшли до приміщення хліва, де лежала голова зубра. Згодом поліцейські взяли покази у причетних осіб та оформили відповідні документи. Тепер слідчим доведеться перевірити достовірність інформації та пошуком правди.

1 thought on “Скандал навколо голови зубра”

  1. Paulina сказав:

    Це якесь збочення просто.
    Як і мисливство в сучасному світі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Скандал навколо голови зубра”

  1. Paulina сказав:

    Це якесь збочення просто.
    Як і мисливство в сучасному світі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *