Скарб берестейського судді. Документи

В згубленому портфелі берестейського судді Михайла Жиллока лежали цінні папери, документи, які найбільше розповідають про про власника і середовище в якому він жив.

документи

Першим з документів в оголошенні згадано довіреність гетьмана великолитовського Михайла Казимира Огинського, а також два бланки на почтовому папері підписані Огинським з дописом на зворотньому боці напроти підпису на 2000 червоних злотих на кожному з них. IlustracjaЙого ж бланк на малому папері голландському. Облігація коронного секретаря Михайла Грановського видана Рафалу Годебському на другому боці якої оплата суми записана рукою обозного Александра Михайла Потія. Довіреність дана Жиллоку Годебським.  Тека документів розрахунків з Краківською цісарською касою писаних німецькою і польською мовами.

 

Серед них документ касира Кушеля на суму 3,5 тисячі злотих. Квіт Платона Соколофф за отримані гроші з Кийовецького ключа. Копія прохання до литовського генерал-губернатора з претензіями до Імператорської каси фіскальних документів. Контракт на оренду Річицького ключа підписаний Юзефом Швиковським. Копія контракту оренди на фольварок Ставки у Володавському ключі і копія інвентаря фольварку підписані Михайло Жиллоком. Три примірники заповіту Андрія Пухальського. 

Крім того було кілька фінансових документів змісту яких суддя вже не пам’ятав, різні записи економічного характеру, а також кілька листів до Жиллока. 

З переліку документів видно, що переважна більшість з них має фінансовий характер, пов’язані з господарською діяльністю. 

бухгалтерські книги

Книга витрат і надходжень, розпочата 24 червня 1800 року. Бухгалтерська книга ревізії (експедиції) берестейських ярмарків, так званих контрактів. Обидві оправлені у кольорові обкладинки в смужки. Папір товстий з імператорської фабрики. 

календар

Веденням господарства в фільварках заможних магнатів займалися економи. В добу Освітництва товарне господарство вимагало чіткого планування часу, використання новітніх технологій і наявність відповідної літератури. Серед загублених Михайлом Жиллоком речей є кілька книг які допомагали вести фінансову документацію і контролювати її.

На перше місце серед них поставимо календарі. Календар на 1801 рік в темно-синій обкладці. Календар на 1802 рік в блакитній обкладці. Крім переліку днів календарі містили корисну інформацію, різного роду поради, новини.

економічна література

 

Значний дохід маєткам приносило право на монопольне виробництво і продаж на своїй території алкогольних напоїв. Тому не дивно, що така література також була серед речей берестейського судді.

Разом з іншими паперами з секретером згинули 3 штуки креслень від руки горілчаних печей і описання будівництва тих печей на листах 1/4 аркуша авторства Симона. Мова про переклад з німецької Йогана Християна Симона “Інформація практична до паління горілок, вигоні дистильованих горілок і лікерів з доданими способами створення різного роду есенціями на користь господарів, особливо господарським писарям, наглядачам броварів”, опубліковану вперше у Львові в 1774 році, в 1790 році в Кракові, 1796 в Супраслі.

Михайло Жиллок мав широке коло зацікавлень і бажання використовувати в господарстві прогресивні технології. Цікавився він технологією будівництва мазанок, саманних хат. В його речах була книга про будування будинків з землі і забезпечення дахів від пожежі.

Михайло Жиллок реальна історична особа про життя якої відомо досить мало. Його професійна діяльність, судячи з усього зводилась до господарських судів, господарського права, статистики, бухгалтерії. Очевидно саме про нього як про свого рахмістра в 1775 році згадувала відома реформаторка Ганна Яблоновська.  В 1785 році Михайло Жиллок був економом, орендарем вишневського ключа. В наступному році він згадується як комісар литовських маєтків князя Адама Казимира Чорторийського. Портрет Адама Казимира Чорторийського

З Чорторийським були пов’язані подальші роки життя Михайла Жиллока. До нього, як доброго спеціаліста, князь вислав на стажування майбутнього генерала і письменника Людвика Кропінського. Зберігся лист Адама Чорторийського до Жиллока, написаний у 1789 році. В 1795-1810 був арендарем маєтків Чорторийського. Про смерть колишнього комісара, в листах датованих 1811-1812 роками, писав до князя о.Адам Кукєль. 

Далі буде

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *