Скарб берестейського судді. Золото, брильянти

Продовжимо мандрівку у особистий світ Михайла Жиллока. На момент залишимо його професійні справи і перейдемо до гаманця. Справді, який же скарб без грошей, без золота? В секретері берестейського судді справді були такі, які б в першу чергу спокусили злодія. 

Описання втрачених грошей дає можливість як уявити  достаток державних службовців, зокрема повітових суддів, так і особливості грошового обороту на землях колишньої Речі Посполитої, в тому Берестейщини.

червоні злоті

Перше ж що кидається у очі, так це те, що у 1802 році в західних губерніях на ринку функціонували монети Річі Посполитої – злоті. За інформацію, яка б допомогла повернути його речі Михайло Жиллок пообіцяв виплатити 100 злотих. При тому в самому секретері берестейського судді зберігалося 750 червоних злотих загальною масою понад 2,6 кг золота. На сьогодні це понад 100 тисяч доларів. 

рублі

В другому мішечку лежало 18 рублів. З часів Петра І російські рублі з червоного золота, червонці, отримали вигляд європейських дукатів. Золотий рубль важив 3,5 грама. Тобто при собі берестейський суддя мав рублів на суму понад 4300 доларів.

флорини/дукати

В одному з мішечків були золоті венгерські монети з Кремницького монетного двору – подвійні золоті. Перші класичні золоті монети з’явились у ХІІІ столітті у Флоренції і від неї отримали назву флорини. З нею пов’язана назва національної угорської валюти форинта. Ідентичні монети Венеції мали назву дукат, яка поширилась по усій Європі.  Ціна цієї частини перевищує 1500 доларів. Один новий золотий флорин з того ж монетного двору імператора Леопольда. Леопольд ІІ Габсбург був імператором Священої Римської імперії з 1790 до 1792 року. Сучасна ціна такої монети дорівнювала б 140 доларів. 

крейцери

Крейцери австрійські монети отримали таку назву оскільки на них зображували віденський хрест. 4 срібних монеті номіналом у 20 крейцерів. Тобто близько 14 доларів.

Чим пояснити таку кількість австро-угорських монет? Тим, що після поділу Річі Посполитої Бересть прилягав до території Австро-Угорщини. По-друге, Кремницькі дукати здавна використовувались для оплати міжнародних контрактів. 

Злоті господар тримав в білому полотняному мішечку. В сірому мішечку з грубого полотна були рублі. В сапфіровому (темно-синьому) шовковому мішечку знаходилися угорські форинти і, мабуть, решта грошей. 

А осі і ювелірні вироби.

персні 

Серед золотих речей були такі, які мали для господаря особисте значення. Золотий перстень з вензелем господаря MZ на кривавці тобто сердоліку. Персні з такими каменями і зображенням гербу з часів Августа ІІІ були типовою оздобою кожного шляхтича.

Не відомо чи був пов’язаний з конкретною особою наступний золотий перстень. Під склом на ньому був зображений дамський силует. добу сентименталізму на персні міг бути вирізьблений як конкретний так і алегоричний, особливо на зразок античного, жіночний образ.

І врешті справжній шедевр – великий брильянтовий перстень з бриліантовим вензелем короля Станислава Августа Понятовського SAR на сапфіровому склі, з цифрою 26 на оправі знизу.

застібки

І знову брильянт! А точніше брильянтова застібка з дев’ятьма великими брильянтами вишуканої роботи на гвинтовому шарнірі.

Власник звертав увагу на те, що брильянтовий перстень і брильянтова застібка були у червоних шкіряних футлярах. З чого можна припустити, що вони були зроблені придворним майстром короля Станислава Августа Понятовського у одному стилі.

Застібка оправлена золотом простої роботи з емальованими зеленими і блакитними бусинами, посередині якого шліфований скляний  камінь з вісьма гранями – так званий дикштин або тафельштин. 

Далі буде

 

1 thought on “Скарб берестейського судді. Золото, брильянти”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Скарб берестейського судді. Золото, брильянти”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *