Скарб берестейського судді. Книги

Продовження Ч.1, Ч.2, Ч.3Ч.4, Ч.5,

Навіть малий дорожній секретер берестейським суддєю Михайлом Жиллоком містив у собі стільки слідів життя свого господаря, що їх описання може бути підставою не тільки для невеличкої біографії, а навіть роману. З описання речей, втрачених  24 квітня 1802 року, видно, що їх власник був, судячи з усього, не тільки фахівцем з господарського права, але й досить заможною, меркантильною людиною. Як представник свого часу, певного народу і роду людського суддя мав потребу не тільки в професійних документах та виданнях, але й в книгах “для душі”. Картинки по запросу Solidacja Mariańska

В згубленому секретері була богослужебна латинська книга в чорній оправі під назвою “Palatinum Reginae Caeli” (“Палац Цариці Небесної”), відома також як “Pandocheum Reginae Caeli”, “Officium Pandocheum”. Праця Яна Коженевського (1627 – 1672) перевидавалась з 1672 до 1798 року аж 22 рази, переважно за підтримки ордену єзуїтів, а також архієпископа гнезненського. Судячі з назви текст, освячений авторитетом Богородиці, культ якої характерний для традиційного християнства, але не визнається протестантськими церквами. Книга була поширена серед світської Маріїнської конгрегації, переважно на території Великого князівства литовського. Виникла конгрегація в XVI столітті в студенцькому середовищі за підтримкою римських єзуїтів. Головна її мета поєднання успішного навчання і християнського життя. Дивізом конгрегації було “З поміччу Марії до більшої Божої слави”. “Палац” представлений 12 кімнатами, тобто молитовник Коженевського призначався для цілорічної практики. Культ Богородиці і вплив маріїнських конгрегацій помітний в чисельних медальонах, які зустрічаються на Берестейщині в нахідках XVII-XIХ століть.

Друга книга з секретеру берестейського судді написана засновником німецької класичної літератури, філософом, освітянином, масоном і антиклерікалом Готхольдом Лесінгом. Трама під назвою Емілія, повна назва “Емілія Галотті”, побачила світ у 1772 році. Цю книгу Лесінг писав п’ятнацять років. Твір в стилі класицизму має моралізаторський характер, заснований на античному сюжеті.Похожее изображение

Головна героїня, італійська міщанка Емілія Галотті, гине від рук власного батька, який таким чином рятуїї її від безчестя. Дівчина стає жертвою безпринципного деспота, який перед тим вбиває її жениха.

Книга мала великий успіх і вплив на тогочасну літературу. Свою першу політичну драму “Підступність і кохання” Шиллер написав під прямим впливом “Емілії”.      

Зануритись у внутрішній світ берестейського судді, маючі обмежений набір речей, обмежену кількість інформації про нього через стільки років складно. Книги з його хатньої бібіліотеки свідчать про те, що ми, напевно, маємо справу з інтелектуалом і театралом.

Далі буде

 

  • 2
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *