Скарб берестейського судді. Портрет

Серед речей, які загубив берестейський суддя крім була річ мистецька цінність якого була дуже висока, хоча зроблена вона була не з золота чи брильянтів. В дорожньому секретері лежав малий овальний портрет Наполеона, “віртуозно намальований олівцем на пергаменті”. 

Серед шляхти було велике зацікавлення персоною Бонапарта, аж до захоплення. Варто нагадати, що на його честь назвали, народженого в 1807 році в родині кобринського маршалка Михайла Орди хлопчика, майбутнього митця, музиканта, композитора. В мистецтві усю епоху на честь французького імператора назвали ампір. Парадокс полягав в тому, що Наполеон був улюбленцем як революціонерів, так і абсолютистів. Чим він зацікавив берестейського суддю, який здавна був прихильником Адама Казимира Чорторийського, що після розподілу Річі Посполитої подався на службу ворожого Франції австрійського імператора? Поки, невідомо. Як не відомо, на превеликий жаль, хто був автором портрета. 

Родину Жиллок не оминув вир Великої війни, яка охопила Європу після Французької революції. Згаданий раніше, Адам Жиллок в 1803 році був переведений з штандарт-юнкерів у корнети російського Лейб-гвардії кінного полку шефом якого був великий князь Костянтин Павлович. В 1805 році полк взяв участь в Австрійському поході. З заслуги проявлені в битві під Аустерлицем Адам Жиллок був відзначений орденом Святої Ганни 3-го ступеня. Якісь обставини не дозволили гвардійцю продовжити службу. В 1806 році він був звільнений у відставку в чині поручника з мундиром. 

Другий член родини подався до французького війська. В першому полку шволіжерів-лансьєрів імператорської гвардії, що складався майже виключно з шляхтичів колишньої Річі Посполитої, який воював на боці французької армії служив Людвиг Жиллок, який брав участь в компаніях 1807-1813 років. Був учасником битв під Ваграмом, Вітебськом, Можайськом, Березиною, Лютценом, Будишином, Дрезденом.

Далі буде

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *