Скарб берестейського судді. Секретер

Серед предметів кожної епохи є такі, які створювали зручні умови праці інтелектуальної еліти. І хоча прямі матеріальні витрати на них не були великими, за їх допомогою створювали та зберігали духовні цінності, які значно перевищували їх вартість. Складно переоцінити значення цих предметів для життя і праці їх власників.

Усі речі, які загубив берестейський суддя Михайло Жиллок в дорозі, знаходилися в одному предметі.

дорожній секретер 

Складений секретер виглядав як скриня з боків якої для зручності переносу були зроблені дві ручки. Цей предмет був не настільки маленький і легкий, щоб постійно тримати його при собі, до прикладу, на колінах. При тому він не був дуже великим, його легко було загубити в дорозі серед більшого багажу, він з більшою імовірністю міг випасти з даху карети, ну й, звичайно, його легше було вкрасти. 

 

Автор оголошення називає його каламарик, хоча в польський мові більш поширена була турецька назва sepet, у французький ecretoire de voyage, німецький reisesecretar. Широко відома любов до подібних секретерів Наполеона Бонапарта. Така річ була символом активної, освіченої, успішної людини.

В розвернутому вигляді він перетворював любу придатну поверхню на робочий письмовий стіл-бюро, в якому було кілька шухляд для зберігання різних речей. 

Секретер берестейського судді був обтягнутий сірою мармуровою шкірою. В ньому була шухляда з замком, верхня частина також з замком.

чорнильниця і пісочниця

Перш за все, для перетворення його у повноцінне бюро необхідні були письмові приналежності. Вони згадані в списку втрачених речей: каламар, або чорнильниця, зі шліфованого скла, а також пісочниця, в якій зберігався дрібний сухий пісок, для посипання написаного чорнилами тексту, оскільки промокального паперу не існувало.Please take time to look at all the photos. The ZOOM feature is amazing! This is an exquisite antique inkwell and matching stand. Many of these

Крім універсальних речей були такі, які могли чимало розповісти про господаря, таємниці його життя, недарма ж такий тип меблів назвали секретерами.

печать родини Камінських

Берестейський суддя не просто супроводжував речі з опублікованого списку, вони були власністю Михайла Жиллока, що підтверджує наявність сталевої печаті з гербом Сліповрон.

Шляхетський герб Сліповрон, з зображенням птаха родини чаплевих з золотим кільцем у дзьобі, який стоїть на золотому лицарському хресті, що поставлений на срібну підкову, відомий з середини XIV століття. За традицією право носити один і той сам герб надавали різним родам.  Цей, до прикладу, використовували 992 родини. Серед них й Камінські, Жиллок-Камінські, Жиллок. Камінські гербу Сліповрон, власники міста Кам’янка на Черкащині, відомі з ХVI століття. Походження родини мало досліджене. Автор праці “Прізвиська польські, литовські і русинські” Олександр Стекерт пише, що Жилок або Жиллок було прізвиском одної з ліній Камінських. Олександр Камінський автор книги “Матеріали до монографії і історії родин Каменських і Камінських” згадує, що громадянин Острозького повіту Антоній Жиллок, очевидно син рівненського повітового маршалка Адама Жиллока-Камінського, пам’ятав про те, що родина мала “литовське” походження. Зрештою пам’ять з’ява ненадійна, бо всупереч історичній логіці він же вважав Жиллок прізвищем, а Камінські прізвиськом. На середину ХІХ століття Жиллок-Камінські були вписані до списку шляхетських родів Волинської губернії Російської імперії. 

портфель

Гербова печать була потрібна шляхтичу для того, щоб завіряти важливі папери. Про те, що вони були саме такі, свідчить намагання зберегти їх від ушкодження. В оголошенні згадане англійський червоний шкіряний портфель (pulares) наповнений хатніми записами і довіреностями.

Портфелі червоного кольору, які добре кидалися у очі через що їх складно було загубити, типовий аксесуар ділової людини початку ХІХ століття за-звичай прикрашався золоченим орнаментом, який відповідав стилістиці того часу. Державні службовці і можновладці мали портфелі з нанесеним вензелем або ім’ям власника.  

Далі буде

 

  • 8
    Поширили:

2 thoughts on “Скарб берестейського судді. Секретер”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 thoughts on “Скарб берестейського судді. Секретер”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *