Споровські сінокоси-2021

Віктор Місіюк, Новини
16/08/2021, Leave a comment

14 серпня в селі Високе Березовського в 14-й раз після перерви викликаної антикороновірусними санітарними обмеженнями пройшов екологічний фестиваль «Спорівські сінокоси-2021». Подія є щонайменше районним брендом, яка збирає чисельних жителів околиці, а також Білозерська і Берези.

Головним елементом програми були змагання з сінокосіння. Які проходили в індивідуальному, командному, а також “гостьовому” варіантах. Для участі було заявлено 20 команд, в тому числі одна жіноча. Найкращий час традиційно показав житель Берези Василь Новик.

Викашування вишару, болотного сіна, яке через свою жорсткість йшло переважно на підстил скотині, є традиційним зайняття в селах, які прилягають до великих боліт. Процес віками мав не тільки господарське, але й екологічне значення. Тому й головною ідеєю фестивалю, який традиційно організовує заказник “Споровський”, є увага до стану боліт, екологічних проблем регіону.

Ще одна родзинка фестивалю –  чемпіонат по футболу на болоті. Він проходив вже в сьомий раз і зібрав дев’ять обласних команд. Спортивні змагання через низький рівень води правільніше було б назвати футболом на торфі. Причина не тільки в сезонній динаміці, але й у глобальних кліматичних змінах, які вже загрожують стану Споровського і Мотольського озер, Споровським і Кокорицьким болотам, глобально загроженій популяції прудкої очеретянки, що гніздиться в черотах в долині Ясельди.

Родзинкою фестивалю є оновлена в 2021 році екологічна стежка, пройти по який можна як пішки, так і на ровері чи інвалідному візку. Маршрут пролягає таким чином, що відвідувачі мають переправитись через Ясельду двома паромами. Не дивно, що переправа збирала чергу охочих. І якби не водна простора враження від перебування на болотній екостежці було б невиразним, бо під настилом було сухо, навіть не зважаючі на грози і зливи, які були за тиждень до того.

На фестивалі можна було побачити творчих людей, коріння яких пов’язане з басейном Ясельди – співака Олександра Кривоносова і етномузиколога Ірину Мазюк. Але на сцені їх не було? Чому? Тому, що загалом програма нагадує звітній концерт. В ній багато офіційних реверансів та формальних нумерів. Тільки після того, як за сценарієм виїхали високі гості виступи виконавців стали більш локальні, родинні за змістом і формою. Чим фестиваль поступається “Мотольським присмакам”, на якому до місцевих традицій ставляться з більшою повагою. Зрештою, колоритна мотольська делегація була представлена й на споровському фестивалі, а голова мотольської сільради взяв участь у змаганнях з сінокосіння. Поки культурна екологія не є фестивальною домінантою, хоча на його території діє локальний центр збереження традицій, а серед гостей було немало тих, хто носив вишиванки.

Подія має великий потенціал, оскільки поєднує локальні ініціативи і екологічну проблематику. Для тих, хто знайомий з яскравим багатством культури регіональної столиці гумору села Спорова, спадщиною літописного Здитова, величчю Спорівського озера, масштабами Спорівських боліт погодяться, ніякого сумніву в тому нема. Місцевість дуже вдала для проведення фестивалі повітроплавання, польотів на повітряних кулях, легкомоторних літаках … . Поки на фестивалі були представлені мотодельтаплани. Їх маршрут був ще скромний. Про резонанс фестивалю говорить увага до нього в країні і за її межами. В цьому році на “Споровських сінокосах” побували і керівник обласної адміністрації, і голова обласної Ради депутатів.

 

 

Залишити відповідь