Спрощений перетин кордону у ягідний сезон (ВІДЕО)

ПроСВІТ, На здоров'я
05/07/2021, Leave a comment

Жителів прикордонних районів з 1 липня почали пропускати через україно-білоруський кордон за спрощеною системою. В Рівненський області працює три пункти пропуску. Дозвіл на спрощений перетин дали жителям десяти сіл до 15-го серпня. Розташовані вони в околиці так званих Ольманських боліт.

Родину Крупічів із села Дроздинь прикордонники жартома називають місцевими рекордсменами зі збору ягід.

44 роки, як-не-як, виріс тут, років з 10 ходив з батьком, батька дід водив. З кожним роком площа чорниці зменшується десь відсотків на 10-15. Клюква ще є на болоті, а так чорниця, гриби зменшується.

А взагалі важко збирати?.

Звичайно, це ж треба день нагинатися – хто його хоче так стояти. А куди дінешся? Так і живуть люди, – каже Віталій Крупіч.

Подивимося, як є – є, немає – то все. У тому році ми там пройшли – там все пооране, не було, що збирати, ми й не ходили. Надіємося на краще, може поросте за рік і щось та буде. Треба жити, немає грошей, – каже жителька Дроздиня Ніна Дифорт.

Перетнути кордон можна лише пішки або на велосипеді. Повернутися слід до 22-ї години – інакше штраф. Прикордонники міряють температуру та перевіряють наявність маски. Далі збирачі рушають на територію заповідника “Ольманські болота”. Від кордону він простягається у глибину Білорусі приблизно на тридцять кілометрів. На його території ніхто не живе.

– Ще за часів Радянського союзу, це десь 50-ті роки, там проживали наші жителі села Дроздинь, Старого Села і інші жителі населених пунктів, яких під час створення там військового полігону було виселено з цієї території. І дроздинці вважають, що це їхня споконвічна територія і вони мають право там збирати ягоди“, – розповідає голова Старосільської тергромади Михайло Кузьмич.

Аби отримати від білоруського боку дозвіл на збирання дикоросів, селянам потрібно сплатити 125 доларів США, що за нинішнім курсом – близько 3 300 гривень. А також отримати довідку про місце проживання.

У цьому році нам дали три дні на оформлення. Ми повідомляємо населення, вони швидко приходять, оформляють заяви, ми формуємо списки і веземо їх у Пинській прикордонний загін. Скоренько завезли і скоренько за пару днів отримали пропуски.

А як здійснюється оплата?, – запитує журналіст.

В банку, в банку білоруському, – говорить голова Березівської сільради Микола Маринич.

Є й ті, хто намагається перетнути кордон у обхід пунктів пропуску.

За минулий рік ми відвернули від лінії державного кордону близько 21 тисячу осіб та близько 800 дітей, притягнуто до адміністративної відповідальності за спробу перетину кордону близько 50 осіб. Прикордонники здійснюють превентивну діяльність, роз’яснюємо людям, що є такі спрощені пункти пропуску, щоб люди йшли через них, якщо у них є бажання збирати дикороси, – розповів речник Житомирського прикордонного загону Юрій Шахрайчук.

Вдруге спрощений порядок пропуску запрацює у вересні-листопаді, коли дозріє журавлина.

За матеріалом Суспільне

Залишити відповідь