Стали ми в Янові …

Віктор Місіюк, Культура
04/05/2020, Leave a comment

Сучасний Янів – місто на перетині рухливих транспортних шляхів. По краю міста проходить траса М10 Кобринь – Гомель. З Івацевич з траси Р6 Івацевичі – Столин можна по Н-472 добратись через Оброво до Янова, а тут по Р14 з Янова доїхати до Любешова і далій. Янів був станцією найдовщої регіональної вузькоколійки, яка поєднувала Івацевичі і Камень-Коширський. Вона простяглась за одними даними на 200 за іншими на 260 кілометрів. Збудували вузькоколійку в 1916 році на потреби фронту і тилу кайзерівські війська. Прослужила вона до 1956 року.

Але ще задовго до того через Янів проходив шлях, який зв’язував два значних культурних центри ХІХ-го столітття: Вільно і Кременець. Доказом чого є лист дядька славетного поета, класика польської літератури Юліуша Словацького  Теофіла Янушевського (ок. 1798-1865) до його дружини, доньки вітчима поета, Герсилії. В Російський імперії користувались юліанським календарем. Отже 3 червня 1832 Теофіл вислав їдучи з Вільна до Герсилії лист: “Стали ми в Янові о дванадцятій годині на попас. Ще кілька міль маємо зробити, але оскільки не жиди, ні я не знаємо напевно, де нам випаде шабат, буду чекати Тебе в Любешові“.

Герсилія і Теофіл Янушевські

Усього кілька коротких, але досить промовистих рядків. Звичайно, мандрівники ставали в корчмах, поштових дворах. Ставали там, де був зоготовлений корм для коней, де їх можна було залишити на довшій час, доглянути, добре самим перепочити з дороги. Тож писався лист з яновської поштової станції. Цікаво те, що Теофіл розраховував, що лист потрапить до Герсилії з поштою досить швидко і вона зможе зустріти його у Любешові, оскільки їм доведеться затриматись там на цілий день, на який припадає шабат. Навряд чи автор листа рішився на такого листа якби найближчим часом з Янова не виїжджав поштовий диліжанс. Підкреслити варто й те, що для набіжних жидів шабат був не порожнім звуком. І хоча ходять анекдоти про те, як обійти заборону на роботу в цей день, в тому числі на переїзди, проти совісті більшість не йшла. А разом з ним чекали їх компаньйони чи клієнти.

Залишити відповідь