Стане Світязь болотом чи коливання рівня води цілком натуральне?

ПроСВІТ, На здоров'я
14/03/2021, Leave a comment

«Світязю залишилося 50 років життя», — таке невтішне передбачення зробив заступник очільника Шацької райдержадміністрації Володимир Самусєв.

Підставою для такого прогнозу, каже, є висновки українських науковців. Новина миттю облетіла Інтернет і налякала місцевих жителів. Чи справді усе так трагічно? Катастрофічне падіння рівня води у найглибшо­му озері України поставило екологів на вуха. Два літа тому береги обмілі­ли настільки, що до води від звичних місць на пляжах до­водилося йти кількадесят ме­трів. Люди говорили про шкоду від розробки Хотіславсько­го кар’єру та про зменшення кількості опадів. І ось після щедрих снігопадів з’явилися свіжі прогнози щодо майбутнього водойми.

В Інституті водних проблем біду Світязя вивчають давно. Кажуть, ситуація з обмілінням озера прогнозована. Адже з кожним роком в Україні все менше випадає дощів і снігів. Відтак падає рівень ґрунтових вод, що живлять озера, і сут­тєво зростає випаровування рік та озер — через підвищення температури повітря. Однак вода не повертається у землі, з яких втекла, кажуть науков­ці. Адже «зламався» колообіг води у природі… І хоч ниніш­ня зима принесла велику кіль­кість вологи у вигляді снігу, це пересохлі криниці й водосхо­вища, переконують учені, не врятує. І Світязь своїх пози­цій, прогнозують, не втримає — все-таки перетвориться на болото.

З головною перлиною під землю можуть втекти й інші сусідні озера. Тоді набудовані бази, вкладені у розвиток інф­раструктури кошти підуть коту під хвіст? Бо ж туриста найпер­ше манять водні плеса, а вже потім тутешні ліси, гриби та ягоди …

Утім, у те, що озеро зникне з карти України, не вірять метео­рологи. Кажуть, спостережен­ня за ним ведеться, і збереже­ні впродовж понад пів століття дані свідчать: Світязь уже пе­реживав не одну «водну кри­зу», навіть більшу, ніж торік.

У 2020-му озеро обміліло до 93 сантиметрів. А найнижчий рівень озера, зафіксований на початку 70-х років, був лише 80 сантиметрів. Після цього Сві­тязь не лише повернувся до звичних берегів, а й піднявся до понад 1 метра 80 сантиме­трів. У природі відбуваються коливання, і як буде ще через пів століття, однозначно сказа­ти не можна. Якщо порівнюва­ти сьогоднішній рівень води із минулорічним у цей же час, то нині він на цілих 20 см вищий. І навіть якщо більше не буде до літа рясних опадів, Світязь на­повниться водою ще на санти­метрів з 10 — за рахунок танен­ня криги та снігів, – розпові­дає начальник метеороло­гічної станції «Світязь» Рус­лана Вільнер.

За матеріалом Високий Замок

Залишити відповідь