Стрілецька пісня Берестейщини (ВІДЕО)

Чим більше заглиблюєшся у витоки народної традиції, тим більше є причин нарікати на брак національної освіти і пов’язане з ним суспільне невігластво. 

Може здатись, що так звана стрілецька пісня, народжена вояками легіону Українських січових стрільців, на Берестейщині рідкий гість. Мовляв як елітарне явище, вона навряд чи могла б в короткий час потрапити сюди, та ще й стати народною. Імовірними перепонами могли б бути різна конфесійна, державна приналежність, політичні симпатії, говіркова та географічна дистанція, консервативність локальної культури. Картинки по запросу пресова квартира усс

Випадково, розповідаючи відомому діалектологу Федору Климчуку про виступ на одному з берестейських концертів, на який надихнуло виконання Тарасом Чубаєм пісні “Повіяв вітер степовий” з’ясувалося, що він чув її у післявоєнні роки в с.Симоновичи Дорогичинського району від Пелагеї Кожух (1930 р.н.). Цікаво, що батька сусідки вбили “німці” за комуністичні погляди. Варто згадати, що пісня продовжує входить до репертуару сучасної берестейської групи “TerraKod”. Автор пісні – вояк Карпатської січі, шляхтич, журналіст Іван Витвицький (1901, с. Витвиця, – 1939, Стрий).  

Наступна стрілецька пісня “Йшли стрільці до бою” з Березовщини. Записав її од переселенців, римо-католиків с.Петелево Ян Кондаревич. Тож до місцевого фольклору вона потрапила до середини 40-х років минулого століття. Автор пісні вже згаданий Іван Витвицький.

На Березовщині, Дорогичинщині в різні часи діяли українські мілітрані формування (Поліське лозове козацтво, УПА і інші), завдяки яким стрілецькі пісні могли потрапити до місцевого фольклору. Але й в околиці Берестя, де не було умов для їх діяльності, також співали твори написані січовикам. Тут, як і на Дорогичинщині діяли читальні “Просвіти”, організовувались концерти, слухали музику з плитівок і таким чином поширювали надбання національної музичної культури. Звичайно, лишався й традиційний спосіб передачі пісень: од співака до співака. 

Пісня “Їхав козак на війноньку”, яку добре знала рідна бабуся автора, святої пам’яті Олександра Столярчук, 1916 року народження з с.Скорбичі Берестейського району, вийшла з середовища Пресової квартири УСС. Музику до пісні, а, можливо, й слова, написав відомий композитор, деригент духового оркестру січових стільців Михайло Орест Гайворонський (1892, Заліщики – 1949, Нью-Йорк).

Навіть кілька прикладів досить для того, щоб зрозуміти, що при досить широкій географії стрілецька пісня Берестейщині не стільки рідкий, скільки малодосліджений жанр.

  • 50
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *