Студент-таксист прийшов до тями через 43 дні

Віктор Місіюк, На здоров'я
12/05/2021, Leave a comment

23 жовтня 2020 року на перехресті в Гродно зіткнулися таксі Renault і BMW. Таксист 23-річний кобрінчанін Антон Рижук від удару вилетів через заднє скло. Даішники, які бачили наслідки аварії, говорили, що хлопець «не жилець». Є у них така прикмета: якщо при ДТП чоловік втрачає черевики – значить не врятують. Антон втратив обидва. Один – зашнурований – так і залишився в салоні. Другий злетів у польоті. Медики в своїх прогнозах були обережні і готували родичів до гіршого: якщо і виживе, то буде у вегетативному стані. Після 43 днів коми хлопець відкрив очі зі словами: «Господи, допоможи», чим немало здивував всіх: і себе, і рідних, і медиків, і даішників.

Будинок родини Антона стоїть на околиці Кобриня, в приватному секторі. На вулиці – сонячно, в міру вітряно. Антон сидить в куртці на стільчику біля входу. Поруч з ним гріє траву зенненхунд розміром з вгодованого підлітка. Виявилося, це п’ятимісячне щеня. Виросте, буде як троє дебелих підлітків.

Це Террі, – знайомить Антон зі своїм псом. – Назвали на честь препарату «Цераксон». Мені його в лікарні давали для мозку. У мене такий «отходняк» від нього був, що 40 хвилин після прийому зі мною не могли впоратися брат з його другом. Пес по характеру такої ж. Тому, коли купили цуценя, я відразу сказав, що буде Террі.

Через п’ять місяців після виходу з коми Антон розмовляє повільно. Наслідки важкої травми голови проявляються повільної артикуляцією. Він каже обережно, ретельно промовляючи кожен звук, як людина, яка ще не відійшла від «заморозки» після зубного.

Це дрібниці, – посміхається хлопець. – За планом заговорити я взагалі повинен був не раніше червня.

Антон закінчив одинадцять класів школи, потім Пружанскій аграрно-технічний коледж.

Мені завжди подобалося працювати на землі. Брат запропонував вчитись в Гродно на агронома. Туди і пішов, – розповідає кобринець.

З дипломом та золотою медаллю коледжу хлопець поїхав в Гродненський державний аграрний університет. Навчання подобалася. Влітку навіть виїжджав на практику до Швеції набиратися передового досвіду у фермерів в місті Кальмар. Англійську знав на рівні школи, але аграрій аграрія зрозуміє і без слів, тому Антон з легкістю ввібрав в себе місцеві принципи організації сільського господарства і повернувся на батьківщину.

Хлопець навчався на третьому курсі, думав іноді про майбутнє, готувався вирушити на практику і зайнятися дипломом. Так би воно все і склалося, якби не аварія.

Що сталося 23 жовтня, Антон не пам’ятає. По правді, і згадувати не особливо хоче.

Пам’ятаю, що було за п’ять годин до аварії і вже як через півтора місяця прокинувся в лікарні, – розповідає Антон. – Я в Гродно працював всюди, де міг. Навіть парники топив. Ніч протопити, отримаєш 10 рублів на «Роллтон». У таксі я працював близько трьох місяців. Все було нормально. 23 жовтня я пішов вранці в універ, вдень повернувся, і мені подзвонили з фірми, попросили підмінити водія в нічну зміну. Я погодився. Днем відіспався, ввечері за мною приїхав на машині водій. Я сів за кермо, відвіз його додому і виїхав на лінію. Відвіз одного клієнта, поїхав до наступного. Далі нічого не пам’ятаю.

Що сталося після, можна дізнатися з численних публікацій міліцейського зведення .

«23 жовтня, приблизно о 2.30, водій 1997 року народження, керуючи автомобілем Renault Logan і рухався по вулиці Гагаріна. При виїзді на головну дорогу – на вулицю Радянських Прикордонників він не надав переваги автомобілю BMW, керованому водієм 1991 року народження, що рухався з боку вулиці Поповича. (…) За кермом автомобіля BMW, який рухався по головній дорозі, знаходився співробітник ДАІ УВС Гродненського облвиконкому. Він був поза службою, пересувався на особистому автомобілі. Відповідно до вимог відомчих наказів після аварії водій BMW пройшов медичний огляд, яке підтвердило, що він тверезий. Крім нього, в автомобілі були два пасажири. Всі вони були пристебнуті ременями безпеки і в результаті пригоди, не дивлячись на значні технічні пошкодження автомобілів, серйозних травм не отримали».

За словами очевидців, Антон від удару вилетів через заднє скло Renault, пролетів кілька метрів і впав на землю. Прибулі на місце медики відвезли його в реанімаційне відділення лікарні.

Стан хлопця було важкий, діагностували важку закриту черепно-мозкову травму. Антон був в комі. Близько 4.00 його друг подзвонив братові Денису і розповів про те, що сталося.

Родичів лікарі відразу попередили, що їхати з Кобриня до Гродно безглуздо: через коронавирус нікого в лікарню не пускали. Денис згадує, що лікарі не давали особливих надій і відразу готували до гіршого: якщо Антон і вийде з коми, то, швидше за все, залишиться в вегетативному стані.

Ми й самі розуміли, що шансів мало, – розповідає Денис. – У нього була дуже важка травма голови. Якщо по-простому, то голову неначе в міксері потрясли. До мене навіть підходили лікарі з приводу трансплантації органів. Ніхто не вірив, що він відновиться після такого. А у нас була тільки віра в те, що Бог ніколи не дає людині більше випробувань, ніж він може перенести.

Коли в церкві, яку відвідує родина Антона, дізналися про аварію, парафіяни стали цілодобово молитися за здоров’я хлопця не тільки в Білорусі, але і в інших країнах світу. Наскільки це вплинуло на те, що було далі (і чи вплинуло), ніхто ніколи не дізнається, але на 43-й день коми, 4 грудня 2020 року, Антон відкрив очі.

Я прокинувся в лікарні. Дивлюся в стелю і не розумію, де я, що зі мною. Перше, що сказав: «Господи, допоможи». Медсестра мене почула, забігла в палату. Вона сама не могла повірити в моє пробудження. Потім вона мені розповіла, що 98% таких пацієнтів не виживає, а якщо і виживає, то залишаються «овочами». А я відкрив очі і відразу заговорив, – згадує Антон.

Антон пояснює, що для нього півтора місяці в комі пролетіли непомітно. Він ніби заснув і прокинувся 43 дні. Ніяких снів або світла в кінці тунелю не було. Лише темрява і тиша.

Я відразу постарався згадати, хто я. Згадав, що я агроном, що я Антон і що я християнин, – сміється хлопець.

У той же день з лікарні зателефонували рідним.

Ми приїхали до нього … Може, і добре, що нас з-за коронавируса до нього не пускали, поки він був у комі. На нього було страшно дивитися. Він висох, худий був, руки скорчені – у нього по правій стороні м’язи все були стиснуті, як ніби їх судома звела і не відпускає, – згадує Денис.

Після пробудження почався тривалий період реабілітації. Перший час Антон не міг самостійно їсти, ходити. Навіть для того, щоб розігнути праву руку, йому довелося довго працювати з фахівцем, яка допомагала розробляти м’язи.

Складно було. Я не міг навіть стати на праву ногу. Стопа мене не слухалася. Коли зміг уже стояти, то ходити все ще було складно. Я робив крок і мене виводило в сторону, як п’яного. Самим базовим речам, які може робити навіть дитина, мені доводилося вчитися заново. Морально це було дуже складно. Адже ще зовсім недавно я був міцний фізично, а тепер мене годують з ложечки тому, що сам я їсти не в змозі. Цей момент дійсно був дуже важким для мене, – ділиться Антон.

Розмовляв зате багато, – сміється Денис. – Він у нас раніше був інтровертом, мало говорив. Міг приїхати з Гродно в Кобринь, навіть не подзвонити і втекти на риболовлю. А після коми його було заткнути. Тільки він іноді «вирубувався»: говорить з тобою, говорить, а потім – раз – і застиг.

За фактом аварії слідчі порушили кримінальну справу за статтею порушення правил дорожнього руху, що призвело з необережності заподіяння тяжкого тілесного ушкодження.

Мене визнали винуватцем: виїхав на перехрестя з другорядної на головну. Швидкість автомобілів ролі не грала. Так як постраждав тільки я, кримінальну справу припинили. Мені призначили штраф і позбавили прав на два місяці. Пошкодження BMW покрила страховка, а за Renault платили ми, – розповів Антон.

Зараз Антон три рази в тиждень відвідує фахівця з медичної реабілітації в Кобрині. По годині в день вони розробляють м’язи, тренують «вестібулярку», роблять мовні вправи.

Поступово Антон повертається в форму. Заново навчився ходити, їздити на велосипеді. Бігати, правда, поки не може через травму ноги, але і вона скоро пройде. З пам’яттю теж все, на щастя, в порядку.

Лікарі мені сказали, що один день у комі дорівнює одному тижню реабілітації. Для мене це майже рік. Але поки я випереджаю графік.

Крім фізичних вправ, Антон навантажує і голову. З університету він пішов в академічну відпустку на час відновлення. У вересні розраховує повернутися до навчання. Поки самостійно вивчає програмування і проходить навчання в християнському коледжі. Антон зізнається, що після того, що сталося усвідомив, наскільки крихка людське життя, і переглянув свої пріоритети.

Ми дуже багато в нашому житті приймаємо як належне. Сім’ю, наприклад. Я став більше часу проводити з мамою, батьком, братами. Раніше не так це цінував. А в плані фундаментальних цінностей у мене нічого не змінилося. Я як був християнином до аварії, так ним і залишився. Тільки зміцнився у своїй вірі і записався в християнський коледж. Брат мене до аварії умовляв, а я все часу на це не знаходив, – розповів Антон.

За матеріалом tut.by

Залишити відповідь