Суконний ринок Берестя

Виробництво тканин один з важливих факторів світової історії. Не дарма торгівельний шлях, який поєднав протилежні кінці Євразії отримав назву від тканини, шовка. Велику увагу приділяли виробництву, торгівлі текстилем в давніх цивілізаціях, таких як Єгипет чи Финікія. Особливе значення полотняна галузь мала у часи Відродження. Тканини зробили Флоренцію столицею італійського Відродження. Суконне виробництво сприял виникненню в Англії товарної фермерської моделі сільської господарки, стояло у витоків індустріалізації, і перетворило королівство у глобальну імперію.

Навіть в ті часи, де ткалося в кожній хаті, кравецькі і швецькі цехи Берестя, як і сучасні берестейські швейні фірми, вже були втягнуті в світову торгівлю тканинами. Можна сказати, входили в орбіту текстильних цивілізацій.

Дізнатись про суконний ринок Берестя можна завдяки Берестейський митниці. Тут не тільки вівся облік товарів, які без сумніву частково потрапляли на місцевий ринок, але й сплачувалось мито за привезений товар як грішми, так і самим товаром. Тож коли в 1488 році король Казимир вирішив роздати “князям, панам, бояром і двораном” за їх службу певні коштовності серед них були сукно з Берестейської митниці. Так князь Федор Жаславський отримав з неї 4 локті адамашки. Тобто йому передано різновид шовкової тканини  з жакардовим атласним візерунком, що виділяється від матового тла переплетенням. Як виникає з назви початково, з ХІІ століття, її завозили з сирійського Дамаску. Пізніше в Євпропі з’явились місцеві центри виробництва цієї тканини. Конкурентом східнім виробникам стала Флоренція. Очевидно, що невелика кількість дарованої тканини свідчить про її значну ціну. А ось пан Левко Боговитинович отримав з митниці більший за довжиною сувій – 10 локтів флеринського сукна. Так називали відомий італійський бренд, важкі коштовні шовкові тканини з Флоренції, а Флорентійську унії тодішні писарі називали Флеринъским сбором. Шовкоткацтво виникло в цьому місті в 1315 році і процвітало аж до повстання ткачів у 1534 році. В XIV-му столітті в місті було 300 ткацьких мануфактур. Пан Третина отримав від короля обидва різновиди: 8 локтів флеринського сукна і 4 локті адамашки.

З часом у італійських ткачів з’явились поважні конкуренти з півночі Європи. Центром Північного Відродження стає Фландрія, однією зі столиць яких було місто Мехелен. Тут знаходиться не тільки кафедра Бельгійського архієпископа, але й відомі Королівські гобеленові майстерні. А ще з цього міста походить славетне брабантське мереживо. В 1572 році ткацький центр був знищений іспанськими військами, але порівняно швидко був відбудований. Королівський одвірний, як тоді називали швейцарів, Трошка отримав з Берестейського мита 7 локтів махалского сукна. А ось інший королівський слуга, коморник Копитовський, отримав з нього 7 локтів тканини зі ще одного відомого ткацького осередка, давнього фінансового центру, сучасної столиці Нідерландів міста Амстердама, тобто як тоді назвили “сукна настрадамського“.

Після руїни, яку принесла боротьба за незалежність Іспанських Нідерландів, Англія перетворилася з постачальника сировини на центр ткацтва. Зрештою на світовий ринок місцеві ткачі починали пробиватись ще в часи коли в цій галузі панували італійці. Король Казимир подарував зі складів в Бересті по сім локтів акгинського сукна Стошу і Водарацькому. Невисокий соціальний статус останніх може свідчити про те, що в той час англійські та фламандські тканини ще поступалися італійським та азіатським. Серед імпортного зустрічається, судячи з усього тканина місцевого виробництва, сукно стучне, сім локтів якого отримав зі складу в Бересті королівський возний Рачко.

Тоді ж князь Андрій Полубинський отримав з Берестейської митниці значну кількість недуже дорогої фландрійської тканини, сукна новогонського, яке ткали в селі Nieuwkerken, який по-французьки називають  Neuve-Église. Тканини було два постави. Поставом називали великий відрізкок сукна, великий сувій, яку стали використовувати як одиницю виміру. Довжина поставу не була сталою, коливалася в межах 20–80 ліктів, переважно, наближаючись до максимальної.

Коли через рік король знову взявся роздавати майно з Берестейського мита, він поряд із шістьма локтями, відомого нам, махалского сукна, яке дісталося коморнику Литвинцю, подарував пану Салтану Олександровичу три постави сукна трицкого. Воно було виткане в голандському Маастрихті.

Цікаву інформацію про те, як виглядав ринок тканин можна знайти в документах про купців. З них видно, що на нього потрапляли не тільки італійська, фламандська чи англійська продукція. Значні ткацькі осередки виникали в Центральній Європі, як західній, так і східній її частинах. В судовій справі 1582 року розповідається про те, що Гриць Кадлубович віз до Берестя “сукна блокитного каразин постав, штуку полотна коленского”, тобто витканого в Кельні, яку він набув за шість злотих. Берестейська торгівля тільки здається безіменною чи монополізованою іноземними агентами. В місті були свої активні купці, такі як Васько Хитрий, який 1503-18 роках активно торгував футром, але при тому цікавився новими видами продукції, чеським сукном, мав зв’язки з Вратиславою і швабським Аусбургом. Швабія, Силезія, Моравія з часом стають головними регіональними ткацькими центрами. Те, що берестейський купець Щасний Янкович возив з Торуня на Берестейську митню постави моравського сукна, дуже показово.

Історик Залман Кописький підрахував, що в 1583 році через Берестейську митню пройшло 1747 поставів скуна. З них 1382 було чесько-силезького походження. В 1605 році ця кількість дещо зменшилася з 2556 – 1211. Основу складало все те ж моравське сукно – 923 постави. Відомо, що його видавали за сукно іспанську тканину. Тим більше, що представники династії Габсбургів керювали і Іспанією, і Чехією. 

Наведений вище перелік далеко не усі, але найбільш поширені, різновиди імпортних товарів. Серед тканин з берестейського ринку практично нема “руського” і “литовського” полотна, яке зустрічається на ринках польських міст. Причина в тому, що регіоні, де воно ткалося, якось спеціально його називати потреби не було. 

 

 

  • 6
    Поширили:

1 thought on “Суконний ринок Берестя”

  1. пк сказав:

    Чехіятаа Моравія – середньовічний Китай:)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Суконний ринок Берестя”

  1. пк сказав:

    Чехіятаа Моравія – середньовічний Китай:)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *