ТОП 10 ПУЩАНСЬКИХ ЛІСОРУБІВ. КАТЕРИНА ІІ

Віктор Місіюк, Культура
04/07/2019, Leave a comment

В історії Біловезької пущі був момент після якого лишився слід, що видно навіть з космосу. Колись села Хвалово, Сухопіль Пружанського району знаходились на самому краю лісу. Тепер вони в центрі практично безлісого клину, який вдається далеко на захід в центр заповідного лісу. Про пізній характер колонізації цієї території свідчать також місцева говірка, так званої ровбицької підгрупи, яка разюче контрастує з південною північнозагородською говіркою, якою розмовляють в околиці села Броди. Частина дослідників вважає, що доля цієї частини пущі може бути свідоцтвом того, що сталося з європейськими лісами позбавленими дбайливой охорони. 

Імператриця Катерина ІІ

В 1795 році стався третій поділ Річі Посполитої за яким Біловезька пуща потрапила до складу Російської імперії. Катерина ІІ щедро нагородила головнокомандувача російських військ під час так званої польської компанії генерал-фельдмаршала графа Петра Румянцева-Задунайського. З числа королівських столових маєтків імператриця рескриптом від 18 серпня 1795 року виділила у “вічне і спадкове володіння” 5 700 душ. Визначенням меж маєтків займався князь Миколай Рєпнін. 19 листопада 1795 року він вислав графу лист в якому повідомляв:”Вашому сіятельству відведена буде Красничанська сторожа в Біловезькому лісництві, Ямненськой квартири, в тій сторожі понад 9 тисяч десятин чистого і гарного лісу, з її стражниками і приписними селянами. … Загалом же Вашому сіятельству по сему останньому поділі залишиться 5717 душ“.

Граф Петро Румянцев

Остання цифра не повинна вводити у оману. Красничанська сторожа, яка отримала назву од села Красник сучасного Пружанського району, не була густо населеною. Йдеться про маєтки роскинуті по усьому регіону. Зрештою щедрість імператорського двору була ще більшою. В листі князя Рєпніна від 19 листопада 1795 року удокладнялось: “Графу Петру Олександровичу подаровано 5700 душ; в те число призначено: волость Пружанську, за винятком містечка Пружани, 4942 душ, містечко і ключ Мелейчицький – 611 душ; волості Мелейчіцкой з ключа Дубровського: село Черняки 111 і село Хидрі 40, разом 5704 душ; а нині виключається: з волості Пружанської Авульс, Немержа 116 д., волості Мелейчицької з ключа Дубровського: село Черняки 111 і село Хидрі 40, разом 267 душ; потім залишається 5437 душ. До них додається: з лісництва Кобринського – приписаних від волості Пружанському 252; з лісництва Ямненського – Красничанськая сторожа 29, разом 6718 душ“. Тобто усю Красничанську сторожу, нині в таке повірити складно, населяло усього 29 осіб! В літературі часто фігурує цифра в 20 десятин або 21,8 тисяч гектар пущі, які мали бути передані у власність графу. 1/6 частина усього королівського лісу, а саме стільки займала Красничанська сторожа, можливо не була уся вкрита “чистим і гарним” будівельним матеріалом. Але навіть 45% це велика цифра. 

Межі Красничанської сторожі на тлі меж заповідної території Біловезької пущі станом на 1992 рік.

В наступному році граф помер і його син продав ліс. Почалася суцільна  вирубка. За певними оцінками на території Біловезької пущі і сусідніх маєтків Румянцева було вирублено 40 тисяч гетар лісу. На пущанські землі, які в результаті рішення імператриці Катерини ІІ потрапили у приватні руки, жодні обмеження щодо ведення господарської діяльності зрозуміло не поширювалися. Масштаби вирубки, при тому, що механізованих способів заготівлі деревини ще не було, вражають. Заради справедливості варто сказати, що ліс в Красничанський сторожі рубили й раніше. Граф Румянцев був не єдиним, кому імператриця подарувала маєток в Біловезький пущі. Інші учасники поділу Річі Посполитої, російський посол граф Яків Сіверс і генерал-поручик граф Іван Ферзен отримали разом понад 10 тисяч гектар. Інші, менш значні за площею території отримали суворовські “вихованці” Михайло Кутузов і Максим Дренякін … .

Хоча господарська діяльність приватних власників в Біловезький пущі має глобальне значення вивчена вона поки слабо. Сподіваємось, Колумби пущанської історії донесуть до читачів те, як вплинули вони на сучасний стан біологічного різноманіття. 

  • 10
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *