Дискусія навколо першого в республіці місцевого референдума

Віктор Місіюк, На здоров'я
29/06/2020, Leave a comment

28 червня близько 150 противників будівництва в околиці Берестя акумуляторного заводу обговорили з головою Берестейського міськвиконкому Олександром Рогачуком питання проведення місцевого референдуму про його долю.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Близько 12.00 активісти прийшли на площу Леніна. Звідси вони планували піти в актовий зал міськвиконкому, де о 12.30 була запланована зустріч з керівництвом міста з приводу місцевого референдуму про долю заводу. Однак співробітники міліції підходили до них і вимагали відразу йти до міськвиконкому.

Переходьте на іншу сторону вулиці. Вас чекають в міськвиконкомі, – попереджали міліціонери тих, хто продовжував стояти на площі групами.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Кому було незрозуміло з першого разу, попереджали про відповідальність за участь в несанкціонованому масовому заході.

Ви ж казали, що ми будемо приходити і зустрічатися на цій площі, як завжди, обурився один з активістів.

Після цього спілкування громадянин Бекалюк почав закликати: «збираємося на площі, як і раніше», «ми не віримо главі держави »… – відповів чоловікові співробітник міліції.

– А до чого тут Бекалюк ?!

Зараз в цих ваших зборах вбачається адміністративне правопорушення, передбачене статтею 23.34 КоАП, – відповів міліціонер.

А раніше не вбачалося?

– Тому що не було закликів саме так. Ви збиралися стихійно, ініціативно …

– Я сюди прийшов поспілкуватися з людьми ...

– Будь ласка, поспілкуйтеся з людьми сьогодні біля міськвиконкому.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

З припаркованих на вулиці Леніна мікроавтобусів вийшли співробітники ОМОНу. Вони стали в лінію і витіснили присутніх на площі в бік міськвиконкому.

На зборах були присутні близько 150 осіб. Голова міськвиконкому підкреслив, що за всю історію суверенної Білорусі ще не було місцевих референдумів.

Я, як і ви, налаштований зробити цю роботу максимально відкритою, максимально прозорою і задати хорошу планку нашої міської демократії, – повідомив присутніх Олександр Рогачук.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Влада і активісти вже встигли вивчити нормативну базу з місцевих референдумів. Поки питань більше, ніж відповідей. Перше – хто його буде ініціювати. Згідно із законом з такою пропозицією можуть виступити самі жителі. Для цього необхідно зібрати підписи 10% громадян, що володіють виборчим правом і проживають на зазначеній території. Якщо проводити референдум в межах Берестя, то необхідно буде заручитися підтримкою 23 тисяч городян.

Я вважаю, що міський референдум нам треба ініціювати по більш простій формі – міською радою депутатів. Щоб не влаштовувати збір підписів, – запропонував голова міськвиконкому.

Цю ідею активісти не підтримали.

А якщо депутати відмовлять? Скажуть: «Ні, ми проти». І все, – обурилися в залі.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Мер запропонував компромісний варіант. Першими це обговорять депутати міськради. Якщо вони будуть проти референдуму, активісти підуть збирати необхідну кількість підписів.

Наступне питання – на якій території буде проводитися референдум: в Бресті, районі або і там і там. Тут теж розгорілися суперечки.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Олександр Рогачук запропонував охопити референдумом Бересть і Тельминску сільську рада Берестейського району. Один з лідерів акумуляторного протесту Дмитро Бекалюк порахував, що в голосуванні про долю заводу повинні взяти участь жителі всіх населених пунктів, які входять в 10-кілометровий радіус від підприємства.

Далі торкнулися питання формування дільничних комісій. Скільки їх буде створено, поки невідомо. За підрахунками Олександра Рогачука, мова може йти про 133 дільниць, в яких повинні будуть працювати від 5 до 19 осіб. Мер запевнив, що всі бажаючі зможуть в них вступити. Координувати роботу з проведення місцевого референдуму в складі міської комісії буде активістка Олена Галузо.

Я за те, щоб всі активні люди включилися в цю роботу, – повідомив Олександр Рогачук.

У число спостерігачів і членів виборчкому людей почали записувати відразу після зустрічі.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Під час обговорення активісти також пропонували провести референдум до президентських виборів 9 серпня і запевнили, що «будуть працювати цілодобово», але встигнуть вирішити всі організаційні питання вже до 12 липня. Правозахисник Роман Кисляк, який залучений в процес підготовки, такі терміни поставив під сумнів:

Боюся, що ті законодавчі рамки, які встановлені для виборів, поширюються і на референдуми. Тому так швидко, за два тижні, ми референдум не проведемо.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Активістка Тетяна Фесікова поцікавилася у мера, що буде з заводом, якщо референдум пройде не на користь противників підприємства.

Ми більше двох років говорили про те, що є численні порушення, про те, що вважаємо, що є фальсифікація документів, про те, що, на нашу думку, були невірно проведені розрахунки. Сергій Басов говорить про те, що річний викид свинцю складе не менш 200 кілограм , і ми будемо цим дихати. Ви зараз пропонуєте нам референдум. Якщо раптом трапиться так, що берестейці будуть «за» завод, – це значить, що цьому небезпечному підприємству дадуть можливість працювати?

Ви допускаєте, що більшість берестейців можуть виступити за завод? – уточнив Олександр Рогачук.

Теоретично – так. Давайте розглянемо цей варіант. Що тоді? Завод з усіма порушеннями, небезпечний об’єкт починає пусконалагоджувальні роботи? Правильно?

Що ви пропонуєте?

Я пропоную, щоб у нас працював закон і згідно із законом все робилося. Якщо там є порушення, давайте їх усувати, якщо не проведено громадські обговорення, давайте їх проводити. Якщо є фальсифікація документів, давайте говорити про це …

Що таке референдум? Це юридично оформлена думка населення з конкретного питання, – підкреслив голова міськвиконкому, – І ця думка не скасовує технологічні проблеми. Якщо у нас буде думка більшості городян «заводу – ні», заводу не буде. Дуже правильно хтось тут сказав, що проблема не тільки в цьому заводі, а в цілому, щоб подібні виробництва більше не з’являлися.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Роман Кисляк також зажадав звільнити блогерів Олександра Кабанова і Сергія Петрухіна, які висвітлювали на своєму каналі в YouTube акумуляторний протест. За даними правозахисників, обидва зараз знаходяться в мінському ізоляторі на Окрестино.

Вони затримані, а ми навіть не знаємо статті. Ми повинні виступити з особистим поручительством, щоб вони до суду – якщо він буде – були на волі і брали участь в референдумі, – висловився правозахисник під оплески.

Дмитро Бекалюк виступив на зустрічі з конкретними пропозиціями. Перше – провести до референдуму повноцінне громадське обговорення звіту про вплив акумуляторного заводу на навколишнє середовище.

Не може на референдумі вирішуватися доля підприємства, яке порушило технологічний, технічний і юридичний закони, – зазначив активіст.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Дмитро Бекалюк також запропонував гарантувати берестейцям референдум указом президента. При цьому підписати відповідний документ необхідно до виборів:

Щоб у майбутнього президента не було поля для маневру.

В самому кінці свого виступу активіст підкреслив:

Я за закриття заводу будь-якими способами.

Я повинен сказати, що я за закриття заводу, але все-таки за законом, – висловився Олександр Степанович і пізніше додав, що від своєї фрази «акумуляторний завод – найбільший геморой для міста» він не відмовлявся і не відмовляється досі.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Висловили активісти і своє невдоволення з приводу дій співробітників міліції, які сьогодні їх наполегливо просили піти з площі і більше по неділях не збиратися. Дмитро Бекалюк підкреслив, що годування голубів – це символ протесту:

Саме завдяки цій площі, цим людям, які на неї виходили, цим спостерігачам, які фіксували всі порушення, і відбувся візит президента і пропозиція про референдум.

Олександр Степанович, ви сказали, що площа – це наше засіб боротьби. Це наша єдина можливість говорити про те, що хвилює, – сказав один з активістів. – Ви в засобах масової інформації оголосили на 12.30. О 12.05 співробітники міліції, омонівці, пхали нас через пішохідний перехід. Це не діло.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY

Олександр Степанович замість площі запропонував активістам зустрічатися по неділях в актовому залі міськвиконкому:

Якщо говорити про робочих питаннях, то тут комфортно.

Акумуляторники пропозицію міської влади оцінили, але залишилися при своїй думці.

Зустріч тривала майже дві години. Найближчим часом голова міськвиконкому має намір обговорити деталі з представниками Міністерства юстиції та поговорити з новими власниками акумуляторного заводу.

Я зустрічаюся на цьому тижні з новими власниками і керівництвом підприємства. Хочу послухати їхню думку. Може, вони розуміють, що вже потрібно забирати звідси речі. Робочу групу, яку треба робити, давайте будемо робити, – резюмував керівник міської адміністрації.

Фото: Станіслав Коршунов, TUT.BY
За матеріалом Тут.бай

  • 4
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *