Фінансовий референт австралійських українців

ПроСВІТ, Культура
11/02/2020, Leave a comment

Австралійська діаспора серед великих українських діаспор одна з наймолодших. Головна мігарація українців на найменший в світі континент припала на 1949 рік, коли переміщені особи отритмали право покинути табори. Того року в країну кенгуру прибув уродженець Берестя, громадський і церковний діяч Володимир Буштедт.

Предки Володимира по батьківській лінії були німцями лютеранського віросповідання. В ХІХ столітті в результаті мішаних шлюбів родина перейшла у православ’я. Хвиля українського національного відродження початку ХХ століття стала для одної з гілок родини Буштедтів визначальною. Народився Володимир Буштедт 10 вересня 1922 року. Середню освіту здобув в українських гімназіях Перемишля і Холма. 

В 1944 році Буштедт потрапив до Німеччини, у місто Білефельд. Але через п’ять років перебрався у Мельбурн, з яким зв’язав усе своє подальше життя. В 1952 році став одним з засновників мельбурнського Українського спортового клубу. Треба нагадати, що Мельбурн є великим містом з чисельними містами-супутниками. Один з них Ессендон. В 1960 році українці збудували тут Покровську церкву. З того часу Володимир став активним діячем Української автокефальної православної церкви. Був довголітнім заступником голови місцевої парафіяльної ради, головою братства ессендонської Свято-Покровської кафедри, секретарем і фінансовим діловодом консисторії УАПЦ в Австралії і Новій Зеландії. В 1990 році в збірнику “Історія українського поселення в Австралії” опубліковано його статтю “Українська православна церква в Австралії”, яка є одним з основних джерел по історії українського православ’я на території Австралії.

Покровський собор в Ессендоні

Володимир Буштедт був причетний до чисельних локальних освітянських, благодійних ініціатив: друкував тексти видання “рідношкільної бібліотеки” Ессендонської суботньої школи ім’я Тараса Шевченко, фінансовим референтом народного дому (1964-70 і 1977-85), був головою Української студентської громади Вікторії, а також засновником дому старших в Мельбурні, його головою (1985) і довголітнім фінансовим референтом. Мельбурн є адміністративним центром штату Вікторія. На представників мельбурнських організацій спираються регіональні структури. Належав до відділення Союзів Українських Комбатантів в штаті Вікторія. З 1958 року виконував обов’язки секретаря Об’єднання Союзів Українських Комбатантів Австралії. Володимир Буштедт входив у склад багатьох управ Української громади Вікторії, в 1970-71 був заступником її голови, членом контрольної комісії і почесним членом Української громади Вікторії (1990-93). 

Володимир Буштедт (сидить в центрі в світлому костюмі) серед делегатів Союзу українських організацій Австралії

Світове українство знає Володимира Буштедта як представника українців Австралії. В 1967 році на першому Світовому Конгресі Вільних Українців в Нью-Йорку він входив до складу австралійської делегації. На з’їзді Союзу українських організацій Австралії, який проходив 17-19 жовтня 1981 року, обраний до складу управи організації. Володимиру часто довіряли фінансові справи національних організацій. В 1985-86 був фінансовий референт Союзу українських організацій Австралії. В 1985 році він був включений до складу дирекції Фонд ім’я О.Ольжича. Ольжич є знаковою фігурою для мельниківської Організації українських націоналістів. В 2016 році Володимир Буштедт продовжував бути уповноваженим мельниківського Проводу ОУН на Австралію. 

Велику увагу Буштедт приділяв становленню української держави. Коли в 1992 році був створювався Фонд Допомоги Україні Буштедт став і один з його організаторів, і, знову ж таки, фінансовим референтом організації. Був одним з найактивнішіх діячів Комітету оборони національних і людських прав в Україні. 

Не забув Володимир Буштедт про місце, де була закопана його пуповина, про Берестейщину. Коли внаслідок демократизації після довгої перерви в регіоні було відновлене організоване національне життя, створено Українське громадсько-культурне об’єднання Берестейської області, він був одним з кількох вихідців з Берестейщини, які підтримували зв’язок з товариством. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *