Хто перепив Петра Першого

Віктор Місіюк, Культура
18/10/2020, 1 Comment

Журналіст Мачєй Рибинський в статті “Похвала божественній пиятиці“, опублікованій в газеті “Dziennik” виділив розділ “Нове національне свято”. В ньому він згадує російський День народної єдності, який святкується в День пам’яті Казанської Богородиці і позбавлення від інтервенції 1612 року пише: “Якщо росіяне як державне свято святкують вигнання поляків з Кремля, то чи не було б гідним і справедливим, щоб ми шанували гетьмана Потія“. Мова йде про уродженця Берестейського повіту, праонука київського митрополита Іпатія Потія, великого литовського гетьмана Людовика Костянтина Потія (1664-1730). Сама подія описана з відповідним гумором: “Пияцтво перш за все є традиційним польським національним спортом. В тій сфері ми були завжди ліпші, навіть від росіян. Не розумію, як могла бути забута найбільша в нашій історії перемога гетьмана Потія над самим Петром І. Цар викликав Потія на пиятицький поєдинок – і програв!” Як аргумент на користь нового національного свята автор додає: “Ніяка збройна перемога не зрівняється з тим польським успіхом“. Історію про гетьмана Потія Рибинський згадує неодноразово. В часописі “Wprost” вийшла його стаття “Риба по-польську” в який він також згадує пияцький двобій. Інформацію про цей факт розійшлася у кількох мовних версіях у Wikipedia. Фельєтоніст пише про те, що гетьман Потій перепив імператора в 1722 році, а свідком події був його предок, особа наближена до королівського двору, який неодноразово стикався з литовським гетьманом, хелмінський воєвода Якуб Зигмунт Рибинський.

Якуб Зигмунт Рибинський. В спогадах якого з’явилась історія про хмільну перемогу гетьмана Людвика Потія над імператором Петром Першим.

Для початку XVIII століття пиятики були досить характерні. Пиятика, полювання, дужання в чоловічому середовищі, щонайменше Східної Європи, є традиційними згмананнями на виявлення найміцнішого. Відомо, що тодішній король Август ІІ міг добре випивав з першим пруським королем Фридериком-Вільгельмом І в Янсборку. А з царем Петром Першим він побачився під час його приватної поїздки в 1698 році в Раві Руський. Крім демонстрації особистої сили обидва монарха добре почаркувалися. За три дні, з 31 липня, було випито 12 бочок угорського, шампанського вина і інших напоїв. Звичайно, кожен з правителів мав при собі немалу світу, тому кількість випитого треба розділити й на них.

Петро Перший з келихом

Про стосунок Петра Першого до алкоголю росповідали чимало. Як відомо імператор був ініціатором створення Всеблазнішого, всеп’янішого і навіженого собору з членами якого влаштовував гучні розваги – асамблеї. Говорили й про те, що він кожен ранок починав зі стопки горілки, і те, що міг випити за день 36 стаканів вина. Той хто спізнявся на царську асамблею мав випити “Кубок великого орла” об’ємом більше літра горілки. Кружляли чутки, що герцог Фридрих Вільгельм курляндський зять Петра помер від отруєння після змагання на кількість випитого з Петром. За іншим переказом в 1709 під час візиту до Харкова Петро Перший переплутав церкви, які мав відвідувати, оскільки перед тим заспорив з козаками в корчмі хто кого переп’є.

Людвик Потій з булавою великого литовського гетьмана

Про Потія також сучасники згадували як про людину яка любила підпоїти шляхту і дізнатися таким чином певні таємниці. Розповідали що він пострілом з гармати перед власним палацем повідомляв піору заснованого ним володавського монастиря паулинів, що “п’є за його здоров’я”. Відомо, що з великий литовський гетьман з похмілля втікав од конфедератів до Люблина. Професор Войтех Кендер пише, що за Людвиком Потієм була слава чи не єдиної людини в Європі, яка могла перепити Петра. Але чи йшлося про конкретний випадок, чи справа в тому, що обидва мали славу людей з “міцною головою”? Для того, щоб підтвердити інформацію Рибинського поки недостатньо фактів. Історія про “хмільну перемогу” була далеко не єдиною легендарною історією, які поєднували гетьмана і імператора. Людвик Потій був не противником, одним з найбільших союзників Петра Першого в Річі Посполитій. Крім того зберіглися унікальні інтимні портрети обох політиків. Їх стосунки все ще належним чином не оцінені. Тож історичне розслідування, напевно, розкриє немало цікавих фактів.

1 thought on “Хто перепив Петра Першого”

Залишити відповідь