Чим викликані розмови навколо полювання на зубра?

Віктор Місіюк, На здоров'я
01/11/2021, Leave a comment

Минулого тижня у медіа активно обговорювалася проблема регулювання чисельності зубрів у Білорусі. Тварини внесено до Червоної книги, проте ліцензію на його відстріл у країні купити можна.

На думку вчених, яку наводить у своєму сюжеті телеканал «Мир», чисельність зубрів у Пущі треба регулювати. І робити це можна двома способами: переселяючи їх на іншу територію або переводячи в резервний фонд. На зубрів із резервного фонду у Білорусі можна полювати. Таке полювання, за даними телеканалу, користується популярністю в іноземців. Вартість путівки може сягати 10 тисяч євро.

Як зазначають представники природоохоронних організацій, нині в Білорусі немає проблем із регулюванням чисельності зубра та з організацією на нього полювання. Причина в тому, що в Постанові Ради Міністрів від 7 грудня 2020 р. № 708 було затверджено нові Правила охорони та раціонального використання зубрів , які набули чинності з 1 січня 2021 р.

«Обговорювати Проект Правил охорони та раціонального використання зубрів розпочали на Правовому форумі наприкінці серпня 2020 року. П овторно проект був винесений на обговорення громадськості рівно рік тому, з 15 по 25 жовтня 2020 року. Бeло залишено понад дві тисячі коментарів до цього проекту. Свої зауваження та пропозиції висловили також найбільші екологічні організації Білорусі , як ГО «Екодім», «Охорона птахів Батьківщини», «Багно». Основний підхід, яким керувалися ці громадські організації: зубр у Республіці Білорусь – це не просто один із видів, включених до Червоної книги, це і національний символ і гордість Білорусі, одна з цінностей країни, визнаних на міжнародному рівні. Полювання на зубрів у Білорусі — не застосовується. Йтиметься лише про селекційний відстріл» – згадує Інеса Болотіна.

На відновлення популяції зубра в Білорусі було витрачено великі зусилля та працю кількох поколінь. У 2012 році розроблено та схвалено Концепцію збереження та стійкого використання зубрів у Республіці Білорусь. Основною метою Концепції є формування генетично стійкої життєстійкої білоруської популяції європейського зубра, що гарантує збереження його як виду, та забезпечення сталого використання її ресурсів.

Тож найбільшу критику в проекті викликав критерій віднесення зубрів до особин резервного генофонду : «Зубри будь-якої статі та віку в мікропопуляціях зубра, чисельність тварин у яких перевищує 350 особин, для оптимізації їх статево-вікової структури відповідно до планів дій щодо збереження та раціонального використання зубрів» .

«Чисельність 350 особин в даний час досягли три популяції зубрів- в Біловезькій пущі, Озерська і Осиповицька. При цьому всі вони мешкають на різних територіях і за розмірами та за умовами проживання для зубрів. Різною має бути й оптимальна чисельність для кожної з них, а не вказане в цьому документі число 350», – зазначає Інесса Болотіна.

У своєму зверненні представники природоохоронних організацій зазначали, що в Білорусі є й нечисленні угруповання, на кшталт борисівсько-березинського, яке знаходиться на межі вимирання.

«Частину «зайвих» тварин із великих угруповань можна переселити до місць проживання таких угруповань», – пропонували вони.

Однак у проекті нових правил жоден із цих варіантів як альтернатива видобутку у проекті Правил не розглядався, а саме звернення було проігноровано. З початку 2021 року Правила дозволяють відстріляти зубрів будь-якої статі та віку з усіх трьох угруповань.

Нині в Республіці Білорусь живе близько двох тисяч особин зубра, що становить близько 30% від загальносвітової популяції.

Якщо поставлене в Концепції збереження та стійкого використання зубрів у Республіці Білорусь завдання довести чисельність зубрів до 1500 особин виконано, то із генетичним дослідженням зубрів та племінною роботою в Білорусі проблеми.

«Племінні книги зубрів та їхні родоводи припинили вести кілька десятиліть тому. Генетичні паспорти мають лише окремі тварини», – наголошувалося у зверненні. З таким підходом під відстріл» можуть потрапити племінні тварини із гарною генетикою. Крім того, фахівці бачать проблему такого підходу до полювання на червонокнижних тварин (а серед них можуть найближчим часом надати не лише зубри, а й ведмеді, вовки).

«У нас немає точних даних про чисельність ведмедя та рисі в країні. Коштів навіть такі базові відомості, для проведення обліку чисельності великих червонокнижних видів не виділяється. Тим часом регулярно в ЗМІ з’являються заклики відкрити полювання на ведмедя та рись. На зубра вона вже відкрита», – підкреслює Інеса Болотіна.

За матеріалом Зелений портал

Залишити відповідь