Число лісових пожеж зросло в 2,5 рази

ПроСВІТ, На здоров'я
15/04/2020, Leave a comment

У Берестейській області в березні сталася 51 лісова пожежа, а з початку квітня – в 2,5 рази більше. Вогонь пройшовся по 1,3 тисяч гектар. Всі районів райони області тимчасово закрили свої ліси для відвідування.

“Основна причина пожеж – випалювання сухої рослинності, але не на землях лісового фонду. В основному вони виникають в заплавах річок Прип’ять, Горинь і Ясельда. Раніше під час паводку ці території були затоплені, зараз рослинність суха. Очерети інтенсивно горять, сильний вітер переносить іскри на інші ділянки. Локалізувати таку пожежа складно. Ти тільки загасив одне вогнище, а за спиною вже розгорається інше”, – пояснює перший заступник генерального директора Берестейського державного виробничого лісогосподарського об’єднання, головний лісничий Олександр Матюшевскій.

Лісничий звертає увагу, що вогняна стихія встигає захопити великі території через важкодоступність цих місць. Там немає доріг, не всяка пожежна техніка зможе добратись. На виручку приходять трактори, які оборюют осередки пожеж, і всюдиходи, здатні проникнути в непролазні хащі.

Днем підступитися до вогню в лісі практично неможливо. Тому основні роботи ведуться ввечері, вночі і рано вранці: в цей час температура повітря опускається і стихає вітер. Показовим можна назвати один з недавніх випадків. У Столинському районі вдень 9 квітня загорілася заплава Прип’яті, до вечора вогонь вже був в лісі. Працівники місцевого лісгоспу та їхні колеги з інших районів ліквідували пожежу за три доби. “Це територія заказника республіканського значення” Середня Прип’ять “. Флорі і фауні завдано значної шкоди. Вогонь знищив яйцекладки і гніздування птахів, пошкодив рослинність на території близько 800 га”, – каже Олександр Матюшевскій.

За словами лісничого, листяні ліси після пожежі незабаром оживають. Імовірність всихання дерев там невелика, суцільні санітарні рубки не потрібні. Сосняки ж натиску вогненної стихії не витримують. “Якщо вогонь пройде по березі, то на деревах обвуглиться кора, але вони легко відновляться. У хвоїни інтенсивність горіння більше, температура вище. При сильному вітрі 15 гектар сосняку згорають за 10 хвилин. Особливо страждають молодняки. Такі пожежі найважче гасити”, – каже він. Щороку лісники вирощують і висаджують сотні тисяч молодих деревець, але їх праця з чиєїсь безпечності може перетворитися на попіл.

Вчасно помітити загоряння в лісовому фонді фахівцям допомагають відеокамери. На спостережних вишках вони змінили чергових. Сектор огляду камери – 360 градусів, вона дозволяє бачити горизонт на відстані 20 км. Це в два рази більше, ніж може побачити око людини. Крім цього, працівники патрулюють ліси, з повітря ситуацію відстежує авіація Міністерства надзвичайних ситуацій. Останнім часом лісова охорона користується ще й інформацією космічного моніторингу.

Незабаром лісогосподарського об’єднання  закупить два нових болотоходи – пасажирський і обладнаний засобами пожежогасіння. Техніка призначається для Поліського лісгоспу, значну частину якого займають Ольманскі болота. “Плануємо ще проводити закупівлі. Всюдиходи довели свою ефективність там, куди не може дійти інша техніка“, – підкреслив Олександр Матюшевскій.

У лісовій охороні Берестейської області працюють близько 2,3 тисячі осіб. Ці люди присвятили своє життя турботі про легені планети. І хочеться, щоб темних плям на них було якомога менше.

За матеріалом БелТА

Залишити відповідь