Чи загрожує Світязю повне висихання? (ВІДЕО)

ПроСВІТ, На здоров'я
07/11/2019, Leave a comment

Найглибше озеро в Україні, яке живиться лише підводними водами і опадами, значно зміліло. Внаслідок цього може загинути більша частина рослин і тварин, які живуть у водоймі. Крім того, є імовірність, що постраждають інші водойми карстового походження, розташовані неподалік.

Міліє Світязь вже не вперше. Найнижчий рівень води було зафіксовано у 2015 році – озеро обміліло на 20 см. У кінці 2018 року показник також був невтішний, однак все нормалізувалося.

Які причини осушення?

Експерти визначають низку основних факторів, які могли б спричинити таку ситуацію.

Так, старший науковий співробітник Шацького національного природного парку Петро Юрчук  заявив, що ситуацію спричинили кліматичні зміни. Передусім – температура повітря підвищилася за літньо-осінній період на два градуси. Також на 72,5 міліметри випадає менше опадів. На більш глибоководних озерах цього не помітно, на відміну від Світязя. Тут, за словами експерта, вода “сіла” уже на 38 см. Тобто наразі потрібно приблизно 9 млн кубів води, щоб наповнити водойму.

Еколог Володимир Борейко переконаний: зміління озер відбувається у тому числі і “завдяки” суцільним вирубкам лісу. За його словами, Волинська область перебуває у трійці перших в Україні за обсягами лісу, який вирубується. “Ліси – це величезний кліматичний чинник. І головна їх цінність полягає саме в стриманні змін клімату, а не в деревині”, – пояснив Борейко.

Петро Юрчук підкреслює, що на території Шацького національного природного парку лісів не рубають взагалі, жодних суцільних рубок на території парку немає. Рубають тільки дерева, які повсихали.

За ще однією версією, Шацькі озера втрачають воду внаслідок роботи Хотиславського кар’єру в Білорусі, глибина якого – до 70 метрів і розташований він усього за 50 км від парку. Проте наразі жодних науково підтверджених аргументів шкоди від цього немає.

Через відсутність опадів вода впала не лише у Шацьких озерах, а й в інших водоймах, зокрема і в ставках та річках. А кар’єр на все це точно впливати не може, – висловив свою позицію з цього приводу Петро Юрчук.

Чи є загроза повного висихання Світязя?

У Шацькому національному природному парку запевняють: причин для паніки наразі немає. У низці Шацьких озер вода уже трішки піднімається, але повернутися на потрібний рівень без опадів вони не зможуть.

Петро Юрчук сподівається: вода у Світязі підніметься і стабілізується. Однак, якщо опадів не буде – лише грунтовими водами озеро не наповниться і продовжить міліти.

Говорити про те, що озеро може повністю висохнути, наразі не можна. Хоча кліматичні зміни на водойму, звісно, негативно впливають.

Що далі?

За словами Петра Юрчука, зараз ідуть переговори з Інститутом гідротехніки і меліорації, які будуть, зокрема, шукати причини зміління озера і давати конкретні рекомендації, щоб зберегти воду на цій території. Дослідження будуть коштувати близько 200 тис. гривень, їх тривалість – близько трьох місяців. Хто буде фінансувати дослідження, експерт відповісти не готовий. Лише уточнює: Шацький національний парк – бюджетна організація і таких грошей не має. 

Світязь
Шацькі озера висихають / соцмережі

Водночас повинні відремонтувати і старий шлюз, який наразі не працює, а воду стримують мішками з піском. Однак варто зазначити, що повністю перекрити канал не можна, інакше засохне інше озеро.

Якщо побудувати цей шлюз і регулятори, перекрити потік з іншого боку або зробити переливну споруду, щоб вода так швидко не сходила, це дасть результат і можна затримати воду в озері на довгий період, – пояснив Петро Юрчук.

На шлюз-регулятор гроші уже виділили. Тепер Шацька громада має зробити його і передати на баланс Шацького національного парку. За словами Юрчука, станом на кінець жовтня жодні роботи не почалися.

Однак і це не є запорукою порятунку озера – вода все одно буде випаровуватися через спеку. Експерт каже: випаровуваність кожного дня за температури 30 і вище градусів складає біля одного сантиметра води. Тобто за місяць може випаруватися до 30 см. Якщо немає достатньої кількості опадів, за літній сезон з території озера може випаруватися до 5 млн кубів води. На сьогодні ж випарувалося 9 млн кубів – наполовину більше.

Якщо ж площа озера продовжить зменшуватися, зникне багато місць нересту риби, вода буде прогріватися довше, а курортний період на озері скоротиться. Світязь в цілому стане менш туристично привабливим і ризикує перетворитися на кілька не надто повноводних озер.

За матеріалом 24 канал

  • 1
    Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *