ЮНЕСКО заохочує до мовного розмаїття

Олексій, Культура
21/03/2019, Leave a comment

21 березня – Всесвітній день поезії

20 літ тому, у 1999 році  ЮНЕСКО було вирішено щорічно відзначати Всесвітній день поезії. Перший Всесвітній день поезії пройшов в Парижі, де знаходиться штаб-квартира ЮНЕСКО.
 
У рішенні ЮНЕСКО говориться: “Поезія може стати відповіддю на найгостріші і глибокі духовні питання сучасної людини – але для цього необхідно привернути до неї якомога більше широку суспільну увагу».

Поезія об’єднує народи, культури і допомагає людям зрозуміти один одного. Протягом століть думки і почуття, зодягнені в поетичну форму, проникають в серця людей, нагадуючи, що ми все одна велика сім’я і що ми, такі різні, насправді дуже схожі один на одного.

Однією з основних цілей Дня є заохочення мовного розмаїття та підтримка зникаючих мов за допомогою поезії. Нашою берестейською говіркою таксамо створено немало поетичних творів. Серед тих, хто писав народною мовою нашого краю був уроженець села Симоновичі (Дорогичиньський район) Федір Климчук. У 1952 році він написав вірш “Язы́к пыра́ і сі́льська мо́ва”, у якому виказав своє ставлення і порівняв літературну мову з рідною говіркою.

Язы́к пыра́ і сі́льська мо́ва

Язы́к пыра́, ты сла́вный на ввэсь мір,
І вэ́лыч я твою́ быз до́казу прыйма́ю;
Прызна́тысь, я люблю́ тыбэ́, коха́ю,
Ты в мойі́м сэ́рцы ма́йіш мі́сьцічко, пові́р.

Алэ́, шо пра́вда, то ны гріх,
Мні ныц ны ги́рша мо́ва та́я,
Якэ́ю лю́дэ розмовля́ють
В тому́ сылі́, дэ я роды́всь.

Цей День, вважає ЮНЕСКО, покликаний сприяти розвитку поезії, поверненню до усної традиції поетичних читань, викладанню поезії, а також заохочення видавничої справи.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *