Як весільні гості влаштували церковний погром

Віктор Місіюк, Культура
19/10/2020, Leave a comment

Пинський єпископ Феодосій Феофіл Годебский був відомий неприборканим і вкрай буйним характером. За сприянням луцького біскупа Стефана Рупневського і лещинського архімандрита Полікарпа Пилиповича, він намовив князя Михайла Вишневецького, який видавав заміж двох своїх дочок, та його гостей ознаменувати весільне торжество “богоугодною справою”.

Князь Михайло Вишневецький

У розпал бенкету, коли всі перебували під впливом випитого, князь з гостями у супроводі лещинських ченців напали на православні церкви і монастирі Пинського повіту. 24 березня 1722 року справою “шановних і благочестивих начальників монастирів Пинського, Купятицького і Новодвірського і інших, як благородної Шляхти, так чесних і трудящих жителів, в Пинському повіті проживаючих” зайнявся папський нунцій Вінченцо Сантіні (1676 – 1728). Він звернув увагу на те, як пинський єпископ і луцький бискуп “тишу і безпеку публічну” порушили. В лютому вони “зібрав військових і озброєних людей зо дві тисячі напали на монастирі і церкви” грецького неуніатського обряду. Крім побиття духовних і світських осіб нападники “сосуди срібні, скарби і церковні маєтки і власні їх речі в них відбирали”. Стало відомо, що серед іншого з новодвірського монастиря зник подарунок фельдмаршала Бориса Шереметьєва, “Євангеліє” в окладі, ціною в 1000 злотих. Від ім’я постраждалих виступили настоятелі монастирів: пинського Каріон (Величкович), куп’ятицького Михайло, новодвірського Макар (Малинський). Нунцій наказав обом владикам повернути усе православним на протязі 60 днів під загрозою штрафу розміром 3 тисячі злотих. Оскільки права православної церкви в Річі Посполитій охоронялись міжнародними угодами справа набула широкого розголосу. 2 травня російський імператор Петро Перший вислав лист до короля Августа Міцного стосовно нападок на православне духовенство. 25 травня 1722 імператор вислав лист до Папи Римського з переліком насильства над православним духовенством в Річі Посполитій. Згадано в ньому й про інцидент на Пинщині. Судячі з його листа, першим було захоплено пинський Богоявленський братський монастир, а після куп’ятицький. При чому останній був переданий настоятелю городищенського бенедиктинського монастиря Людвику Тамиловичу. Відомо, що з приходських храмів була захоплена пинська Федорівська церква. Крім того луцький біскуп нібито мав звернутися з письмовим закликом до пинського єпископа, а також київського митрополита Кишки з закликом вигнати все православне духовенство. Інше джерело стверджує, що перевести усіх церкви в унію “згаданому пинському єпископу наказав цей же Вишневецький”.

Рейтари

Настоятелі захоплених монастирів звернулися також до короля Августа. Зі звернення виникає, що напад стався 14 лютого. Нагадаємо, весілля дочок князя Михайла Вишневецького мало місце 15 лютого. Виходило б що гвалт було вчинено не після вінчання, а перед ним. Єпископ Годебський з’явився в монастирях “маючи при собі багато Панів, Шляхти і регулярний полк”. Полком був регімент озброєний Замойським, рейтари з артилерією. Маючі таку перевагу “бив попів і монахів тих монастирів і церков, відібрав у них всі речі, і вигнав голими з житла”. Король доручив розібратись з насильством над православними великому литовському гетьману Людвику Потію. А до пинського єпископа вислав лист в якому викликав його на королівський суд. Справою також займався російський комісар, “секретар Його царської величності в Варшаві” Ігнатій Рудаковский. Силою королівського декрету від 22 грудня 1722 року в січні наступного року усі захоплені церкви мали бути урочисто повернуті православним. На території зайнятих приходів проживало близько двадцяти тисяч осіб “всякого чину і віку”. Цілий рік вони не могли попасти на літургію. 4 лютого 1723 року до Пинська прибув з королівським декретом Ігнатій Рудаковський. Зібралося більше тисячі православних. Були принесені ключі від захоплених церков. Натовп із свічками під дзвін колоколів у супроводі 12 ієромонахів пішли у храми, де одправлено богослужіння.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *