Як живуть зубри

ПроСВІТ, На здоров'я
18/09/2021, Leave a comment

Біловезька пуща славиться в першу чергу зубрами, які мешкають в заповіднику. Сьогодні в Біловезькій пущі проживає 675 зубрів. Цей могутній звір по праву є символом Білорусі і бачиться сміливим велетнем. Однак в реальності все куди прозаїчніше. Щоб застати зубра в природному середовищі існування, а не за сіткою многометрового забору, треба прокинутися рано вранці і рухатися по вузьких дорогах вглиб хащі Біловежжя до урочища “Нікор”.

Обличчя наукового співробітника національного парку “Біловезька пуща” Олексія Буневіча знайоме не тільки тим, хто приїжджав в заповідний край на екскурсію: єгер став одним з головних героїв фільму Discovery , присвяченого пам’ятнику білоруської природи. Він знає кожен куточок заповідника – працює в ньому з 1976 року.

Біловезька пуща пронизана мережею доріг, що огинають невидимі перешкоди і густі сплетення лісу, куди рідко ступає нога людини. Незабаром ми виїхали на простору галявину, оповиту ранковим туманом. Ще десять хвилин, і настане світанок. А поки в бінокль ми спостерігали стадо зубрів. Здалеку вони здаються невеликими чорними точками. Але варто скористатися збільшувальними лінзами і  ось він, могутній господар хащі.

Незважаючи на всю велич зубрів, насправді, це дуже обережний і досить полохливий звір. Не просто так нас попросили загасити світло фар. Ледве підійдеш до них ближче, і стадо тут же галопом мчить до лісу – подалі від людини.

До розплідника зубри завжди приходять з настанням холодів. І так звикають, що приходять раніше, ніж приїжджає візок з їжею. Але тільки настає весна, вони вже не реагують ні на буряк, ні на іншу їжу і повертаються годуватися тільки до зими“, – каже Олексій Буневіч в той момент, коли останній зубр зник у лісі.

Вважається, що природних ворогів у зубрів немає. На них полює тільки людина. Але науковий співробітник пущі запевняє, що це не зовсім так. На зубра може вести полювання стадо вовків. Нещодавно був випадок, коли зграя з восьми вовків напала на молодняк і на телят. Ще один випадок стався зі старою самкою, яку розтерзали сірі хижаки.

Щороку частина зубрів продають, а старих і хворих переводять в резервний генофонд. На таких дозволено полювання при дотриманні всіх правил і законів. “Крім підрахунку безпосередньо зубрів ми тут аналізуємо і структуру їх існування. Наприклад, треба знати, скільки самців в стаді, яка кількість телят народилося”, – поділився методиками роботи науковий співробітник.

Зубрів рахують по головах взимку, коли ті приходять годуватися. Щорічний приплід – близько 50 телят. Природно, виживають не всі.

Якщо зубр загинув, то ми збираємо комісію, з’ясовуємо причини і складаємо акт. Все це відправляється протягом семи днів в Мінприроди. Крім цього, ведеться облік всіх інших звірів: лисиць, вовків, рисей та інших“, – повідомив пан Олексій.

Ще одна проблема – розтягнутий період розмноження зубрів. Самка приносить приплід зазвичай раз в два або три роки. Теля може з’явитися в квітні. А може і в листопаді. Таких співробітники називають “позняками”. Так буває, що пізно народжене теля не виживе в розпал зимової холоднечі. Людина в такі ситуації не втручається, і допомогти ніяк не може.

 

Однак бувають і ситуації, коли співробітники все-таки змушені втрутитися. Посміхаючись, Буневіч згадує, як під час гону зубри починають битися і розігнати їх дуже проблематично. Зазвичай бійки трапляються в стадах. Кількість голів в таких формуваннях може бути різним: від трьох і більше. Чіткого ареалу проживання у них немає – вони пасуться на всій території заповідника.

Був випадок, коли два самці так старанно билися, що довелося розганяти їх пожежними машинами. Ніхто з них не хотів поступатися і ми так поступили, щоб вони зовсім не покалічилися. А б’ються вони по годині і більше“, – згадує науковий співробітник.

Незважаючи на те, що в зграї присутні самі різні особини, лідером стада завжди стає самка. Самці пасуться завжди окремо. Як то кажуть, погуляють і до побачення. Але деякі молодші самці все ж присутні в стадах. Зрілі особини воліють триматися окремо.

У стаді зубри частіше за все не агресивні. Одинак, особливо якщо він старий і травмований, може напасти і на людину.

Зазвичай у разі нападу зубра люди ховаються за деревом і намагаються ухилитися від його атак. Розпізнати атаку можна, коли зубр зробить “попередження” – почне трясти головою. У будь-який момент він може кинутись – в стрибках по кілька метрів.

За матеріалом Супутник

Залишити відповідь