Як митрополита до собору не пустили

Віктор Місіюк, Культура
11/06/2020, 1 Comment

Влітку 1671 року в Бересті сталася незвичайна подія, предстоятеля уніатської церкви, київського митрополита Гаврила Коленду не пустили в головний храм міста, той самий Миколаївський собор, де була заключена Берестейська церковна унія.

Миколаївський собор в Бересті. Реконструкція П.Татарникова.

Обопільні претензії боку митрополита і володимирського єпископа Венедикта Глинського, які привели до скандалу в Бересті, були давно, але в в гострій формі проявився під час висвячення номінального смоленського владики Митрофана Соколинського. Володимирський і пинський єпископи відкрито негативно висловились про Соколинського, згадав йому присягу на вірність московського царя, перехід у православ’я. Найбільше обох образило те, що митрополит виділив свого коад’ютора Кипріяна Жоховського. Гавриїл Коленда погодився не не виділяти нікого, в обмін на покірне прислужувати йому під час літургії. Єпископи обурилися ще більше і залишив собор роз’їхались.

Протистояння між предстоятелем і єпископом вилілося у справжню війну. Дійшло до того, що митрополит двічі відлучив володимирського єпископа  Бенедикта Глинського од церкви. Свавільним ієрархам загрожувало ув’язнення. Церковна міжусобиця,  боротьба за церковні посади була дуже схожа на типове для магнатських угрупувань. Зрештою ставлення до сану і церковного майна як до власної вотчини, їх продажа, дарування на той час стало поширеною практикою. Рекація з боку владики була одповідно войовнича. Підтримала свого владику й берестейська капітула. До конфлікту були втягнуті впливові особи. Права рука митрополита, владика Жоховський, в майбутньому став наступним митрополитом. З іншого боку Жоховського змінив на митрополичому престолі племінник непокріного володимирського єпископа.

Кипріян Жоховський

Інцидент, який трапився з києвським митрополитом на сходах берестейського собору описав славетний письменик Іван Франко: “Рівночасно він вислав свого коад’ютора Кипріяна Жоховського до Берестя, щоб зробив церковну ревізію, але Глинський не допустив до її виконання, а коли Колєнда 4 липня з’їхав сам до Берестя і хотів другого дня відправити богослужіння в кафедральній церкві, капітула за наказом Глинського не допустила його до того. Розлючений митрополит розпочав тепер систематичну війну з непокірними єпископами, посилав наїзди на їх добра, силою захапував їх монастирі і т. і.”. В тому ж 1671 році митрополит наказав почергово провести в Володимирі і Бересті єпархіальні собори, щоб після них особисто провести візитацію, навести тут порядок. Нечуваний крок з боку митрополита, який мав викорінити дух непокори з місцевого духовенства. В свою чергу опальні єпископи звернулись зі скаргою на митрополита до папського нунція, короля, які скасували митрополиче рішення і ті, в решті решт, ціною майнових поступок з боку єпископів принудили його до примирення.

1 thought on “Як митрополита до собору не пустили”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *