Іван Яхимович в Пинську

Віктор Місіюк, Культура
09/07/2020, Leave a comment

В 1659 році коли Арнольф Гедройц писав скаргу на участь шляхти Пинського повіту на боці козаків окреслив, що сталося це “почавши од Івана Яхименка”.

Козацький писар. Малюнок Сергія Васильківського

1 червня 1657 року став особливим днем в історії пинського діловодства. Саме тоді до місцевих гродських пинський підстаростій Владислав Казимир Война вписав універсал Богдана Хмельницького від 31 грудня 1656 року про протекцію над тими, хто приймє владу війська Запорізького. Одночасно вписано універсал Антонія Ждановича в якому він гарантував безпеку пинський шляхті, яка прийняла підданство гетьмана Хмельницького. Тоді ж до гродських книг вписано універсал великолитовського гетьмана Павла Сопіги, яким він забороняв військам Річі Посполитої ставати на постой в Пинському повіті. А подав до універсал до гродських книг “пан Іван Яхимович полковник наказний полку Київського ясно вельможного його милості пана Богдана Хмельницького, гетьмана Його Царської Величності запорозький”. Поза сумнівом козацький гарнізом разом із наказним полковником на той час вже стояли в Пинську.

Герб “Пеликан”, яким печаталися Яхимовичі на тлі малюнка Сергія Якутовича

Біографія наказного полковника вивчена недостатньо. Відомий дослідник Хмельниччини В’ячеслав Липинський однозначно причисляє його до шляхти. Певно, що він, як інші Яхимовичі, носив герб “Пеликан”. Повний тезка київського писаря, представляв шляхту Брацлавського воєводства в 1569 році. Історик Віктор Заруба називає Івана Яхимовича ротмістром надвірної хоругви і військовим товаришем Київського полку. Відомо що він понад десять років, починаючі з 1648 року був полковим писарем Київського полку. В липні-вересні 1659 року, а після в січні 1660 року Яхимович фігурує як командир полку. В перерві київську булаву тримав Петро Бутрим. Івана Якимовича на посаді полковника змінив час Василь Дворецький. Саме його на певний час заміщав на посаді наказного полковника Яхимович в 1657 році. В 1660 році сотня Івана Яхимовича Кияниці брала участь в черговому поході на Пинськ вже під командуванням нового київського полковника Богдана Молявко.

Далі буде

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *