Ігумен Климентій Шептицький на Пинщині і Підляшші

Віктор Місіюк, Культура
14/03/2020, Leave a comment

Римо-католицька ієрархія виступала проти проширення юрисдикції і звичаїв греко-католицької церкви. Тому в міжвоєнний час на давніх землях Російської імперії церквону унію поширювали у вигляді русифікованої синоїдальної обрядності, так званої неоунії. Попри те греко-католицькі священики та монахи потрапляли у регіон, поширювали по можливості надбання національної культури. Одним з тих, хто був до того причетний був рідний брат греко-католицького митрополита Андрія Шептицького Климетній. Він особисто бував в Пинську та Південному Підляшші.

Климентій Шептицький був ігуменом Унівської лаври, архімандритом монахів Студійського уставу. Голова чорнечої спільноти займав активну позицію. В часи війни протидіяв Холокосту. Після її закінчення активно відстоював права греко-католицької церкви, вступався за репресованих священиків, керував делегацією на переговорах в Москві головою Ради у справах релігійних культів при Раднаркомі. Був арештований НКВС і помер в ув’язненні. Десятки років після смерті він був визнаний  «Праведником народів світу». А в 2001 році беатифікований Папою Римським.

Іван Матковський написав статтю про місійну діяльність блаженого Климентія, в якому згадує про його зв’язки зі станицями, участь в унійних конференціях:

Старанням о. Климентія Шептицького 20 вересня 1931 року з Унева кілька студитів їде під Пинськ, щоби там заснувати місійну станицю студійського уставу. Дві спільноти ченців-студитів осіли в Поліському воєводстві, спочатку одна — на Мерлинських хуторах, а пізніше друга — в Ольпені. Як передає нам хроніка ієромонах Теофана, «отець Ігумен Климентій висилають на першу місійну станицю в Хуторах-Мерлінських пов. Давідгородок Отця Йосафата яко Пароха, о. диякона Меланія настоятеля і брата Маркіяна, котрий співає, був кухарем і дуже добрий столяр».

[Монастирська хроніка, писана ієромонахом Теофаном, настоятелем монастиря в Скиті св. Андрея Студійського Уставу в Лужках // Музей народної архітектури та побуту у Львові — спадщина митрополита Андрея Шептицького: матеріали наук. конф. з нагоди 150-ліття від дня народження Митрополита Андрея Шептицького. — Львів: Колесо, 2016. — С. 291–296]

На осінь 1931 року, як на дату заснування місійних станиць, вказує дата початку писання послань для монастирів на Поліссі — 16 жовтня 1931 року. Саме ж послання було дописане та вислане о. Климентієм до братів-студитів 1934 року. 

[Послання о. Климентія ігумена Святоуспенської Лаври в Уневі для монастирів на Поліссі. 16.10.1931 // Тематичний збірник Святопокровського жіночого монастиря Студитського Уставу. — Вип. 6. — С. 22–24]

Восени 1931 року о. Климентій продовжує розбудову студитської монашої організації і висилає на Підляшшя до місцевості Заболоття о. Нікона, якому визначив місію бути настоятелем місійної станиці. Осередок освятили 25 листопада 1931 року — надзвичайно символічний день, оскільки за юліанським календарем Українська Греко-Католицька Церква вшановує 25 листопада святого священномученика Йосафата Кунцевича, архиєпископа Полоцького і патрона Унії. Заболоття нині  адміністративно належить до ґміни Кодень Любельського воєводства.

У кінці року, а саме 28 листопада, о. Климентій відправляє на Підляшшя ще о. Кирила Ганущака, щоб у селі Шістка (нині це ґміна Дрелюв на Люблинського воєводства) відкрити чергову місійну станицю монахів-студитів.

Отець Климентій серед духовенства у Пінську. Фото опубліковано у «Pamiętnik III-ej Konferencji Kapłańskiej w sprawie Unji Kościelnej w Pińsku (30, 31 sierpnia i 1 września1932 roku)» (Пінськ, 1933 р.)

У 1930 р. в Пинську відбулася Перша унійна конференція . На початку осені, а саме 30 і 31 серпня та 1 вересня 1932 року, о. Климентій Шептицький узяв участь у роботі ІІІ-ї унійної конференції у Пинську, яку організовував римо-католицький єпископат Польщі з метою напрацювання теоретичного матеріалу на тему різних аспектів церковної Унії. 

[Pamiętnik III-ej Konferencji Kapłańskiej w sprawie Unji Kościelnej w Pińsku (30, 31 sierpnia i 1 września1932 roku). — Пінськ, 1933. — 150 с.]

На унійних зібраннях отець Климентій був однією з центральних постатей. 7-9 вересня 1933 р. він також брав участь у IV-й Унійній конференції у Пинську. Відомо що в останній день конференції о. Климентій написав рідному братові Олександру листа, з якого видно, що дорога ігумена з Пинська до Замостя лежала через Шістку на Підляшші, де була місійна станція монахів-студитів:

Пинськ, 09.09.1933 р.
Олександрові Шептицькому — Лабуні
поштова картка
МИР
Мої найдорожчі!
Дай мені знати, прошу (може, через Казя), чи Ти будеш удома в цих днях. У такому разі хочу Тебе попросити про коней до Замостя на третю вранці у четвер (потяг з Рейовця до Любліна). Про відповідь просять негайно за адр. Шістка під Межиріччям, к. Лукова у о. Ганущака. Сердечно всіх обнімаю й вітаю.
о. Климент

Детальні дослідження зв’язків отця Климентія з унійними парафіями за межами Галиччини безперечно принесуть ще чимало відкриттів.

  • 2
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *