Інфікування відбувається перш за все в родині

Віктор Місіюк, Новини
01/12/2020, Leave a comment

Весняна хвиля коронавируса була, як уже видно, своєрідною репетицією. У Берестейській поліклініці № 6 в першу хвилю з інфекцією на дому працювали 3 терапевтичні бригади. І для кожної була створена бригада-дублер. Друга хвиля зажадала збільшення «ковідной команди». На виїзд до пацієнтів, які спостерігаються по COVID-19, додатково створено 2 бригади з лор-лікарями. Про те, щоб хтось відмовився працювати на специфічному напрямку, говорити не доводилося – медики, навпаки, викликалися спробувати себе в нестандартних умовах. Колектив фахівців-терапевтів в поліклініці надзвичайно молодий – середнього віку тільки завідуючі відділеннями. Виявилося: дипломована молодь прагне продемонструвати розум, реакцію, знання – правда, не кожному лікареві випадає такий досвід.

Основний осередок інфекції – сім’я

Як і при весняному підйомі захворюваності, щодня поліклініки отримують списки із зазначенням нововиявлених інфікованих і їх контактів. Однак схема поліклінічного спостереження за пацієнтами змінилася. Перш за все, змінилося поняття «контакт першого рівня». Цей статус отримують люди, що мали виключно тісний контакт з інфікованими COVID-19. «Тісний контакт» – знаходження не менше 15 хвилин на відстані не менше 1 метра без використання засобів індивідуального захисту з інфікованим протягом 4 днів до і 10 днів після появи у нього симптомів захворювання. Це означає: якщо в офісі два робочих столу стоять на відстані 2 метри, зараження вважається малоймовірним, навіть якщо колеги проводять в закритому приміщенні весь робочий день. Спостереження показали – інфікування в переважній більшості випадків відбувається в родині.

За тими списками, які отримує наш заклад, ми бачимо: контакти, в основному, сімейні, – розповідає лікар-інфекціоніст поліклініки № 6 Олена Мамаєва, – але люди повинні розуміти, що за новими протоколами ми не у всіх членів сім’ї інфікованого будемо брати мазки. Якщо людина відчуває себе здоровою, мазок не бере зовсім. Тільки в разі симптомів ГРВІ ми застосовуємо ПЛР-дослідження.

Мазок з носоглотки береться не відразу, а на 7-й день від дати останнього контакту з інфікованим. У разі, коли дата останнього контакту з ковідним не відома, ПЛР-дослідження проводиться на 7-у добу з дати забору мазка, який дав позитивний результат. Дата забору мазка при цьому призначається точкою відліку.

У період першої хвилі мазок брали відразу після потрапляння контакту в поле зору медиків. І з’ясовувалося, що в цей період результат часто був помилково-негативним. Пізніше з’ясувалося, що мазок з носоглотки краще брати на 7-й день, в період активного розмноження вірусу в слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів.

Якщо мазок дав негативний результат і симптоми ГРВІ до 10-го дня з моменту контакту зникають, спостереження закінчується, лист непрацездатності закривається, повторна діагностика вже не проводиться. Якщо контакт тест позитивний, то спостереження і лікування складають 14 днів, повторна діагностика також не проводиться. Всі контакти і раніше отримують лікарняні листи.

До хворого на пневмонію – візит кожні 3 дні

Якщо пацієнт «позитивний», лікар визначає його стан тяжкості: безсимптомна форма, легкий, середньотяжкий, важка. Форми COVID-19, ускладнені пневмонією, лікуються 21 день, при необхідності і більше. Ступінь тяжкості встановлюється лікарями в результаті сукупності безлічі критеріїв, з яких основні: показання пульсу, тиску, частоти дихання, аналіз крові, насичення крові киснем, ступінь ураження легеневої тканини. Якщо насичення крові киснем менше 96 – це сигнал до того, що не всt в організмі добре.

Часом пацієнти з пневмонією самі бажають лікуватися вдома, але є основні причини для госпіталізації: збереження високої температури, посилення задишки, слабкість, дуже сильний, виснажливий кашель, зниження показників насичення крові киснем, зниження тиску і деякі інші показники, – уточнює Олена Мамаєва. – Кожні 3 дні залишених удома з пневмонією відвідує лікар поліклініки. По телефону ми ведемо спостереження тільки за безсимптомними інфікованими або тими, хто переносить хворобу в легкій формі.

Поліклінічні лікарі ведуть лабораторні дослідження і після гострої фази хвороби. Лікарі поліклінік роблять ПЛР-дослідження при переведенні хворого на медичну реабілітацію в ті установи, де є реабілітаційні відділення, або в разі, коли пацієнт бажає вирушити на оздоровлення в санаторій. Мазок необхідний, щоб переконатися: на реабілітацію або в санаторно-курортний заклад людина прибулав з негативним статусом і не зможе стати джерелом інфікування. Якщо після перенесеної пневмонії пацієнт залишається вдома, додаткове ПЛР-дослідження вже не проводиться.

За матеріалом Вечірній Бересть

Залишити відповідь