100-річчя “Рідної хати”

Віктор Місіюк, Новини
19/09/2019, Leave a comment

У неділю 15 вересня 2019 р. відбулися в Холмі відзначення 100-річчя Товариства «Рідна Хата». Саме ця організація відіграла ключову роль у національному житті Холмщини та Південного Підляшшя у міжвоєенний період. Роки діяльності Товариства (1919-1930) були часом найбільшого розвитку українського культурного життя на Холмсько-Підляській землі в новітню добу у мирний час.
Цьогорічні холмські відзначення 100-річчя Товариства «Рідна Хата» організували дві українські структури, що діють на території Холмщини та Підляшшя: Українське Товариство, яке з 2009 р. має свій відділ у Холмі, та новостворений Підляський науковий інститут, який має за мету вивчення історичного минулого та культурної спадщини Підляшшя. Ювілейні заходи організовано у співпраці з Почесним консулом України в Холмі Станіславом Адам’яком, Холмською публічною бібліотекою ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі, Львівським суспільно-культурним товариством «Холмщина», Фундацією «Партнерство та співпраця» (Холм) та Союзом українців Підляшшя. Медіа-патронат над урочистостями взяли: Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Український тижневик «Наше Слово», Польське радіо Люблин, Польське Телебачення Люблин. Проведення заходів неможливе без фінансового забезпечення, відтак реалізовано їх завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща, фінансову підтримку пообіцяли також Міністерство закордонних справ України та холмська Фундація «Партнерство та співпраця».Світлина від Українське Товариство.
Ювілейні урочистості почалися у недільний ранок 15 вересня у холмській православній кафедральній церкві св. Івана Богослова, де крім місцевих вірних зібралися ті, хто прибув до Холма спеціально для участі у відзначеннях: учасники організованої Українським Товариством культурологічної поїздки з Люблина (серед яких були особи родом з Холмщини та Підялшшя), холмщаки з України – члени Львівського суспільно-культурним товариства «Холмщина» та Волинського обласного суспільно-культурного товариства «Холмщина», члени Українського ансамблю пісні і танцю «Ранок» з Більська на Підляшші.
Божественну Літургію совершали настоятель холмської православної парафії о. Ярослав Щур та о. протодиякон Вадим Штембурський, співав парафіяльний хор під диригуванням Івана Подоляка. За Літургією було вознесено молитву також за покійних лідерів та діячів Товариства «Рідна Хата». Після Літургії відслужено панахиду за діячів Товариства «Рідна Хата», яку совершив настоятель парафії о. Я. Щур. За заупокійною молитвою згадано імена голів та провідних діячів Товариства.Світлина від Українське Товариство.
З церкви урочисті відзначення 100-річчя «Рідної Хати» перемістилися до Холмської публічної бібліотеки ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі, яка не вперше стала місцем заходів, важливих для української громадськості. Саме там передбачено прийняття для учасників для підкріплення фізичних сил перед симпозіумом та концертом.
До бібліотеки на урочистості прибули і місцеві холмські українці, і гості, які приїхали до княжого міста заради ювілейних відзначень. Прибула численна група холмщаків зі Львова – членів Львівського суспільно-культурним товариства «Холмщина». З Луцька приїхали волинські холмщаки з Волинського обласного суспільно-культурного товариства «Холмщина». Прибули українці з Люблина у рамках організованої Українським Товариством поїздки. До Холма прибули також індивідуально сини і доньки Холмщини і Підляшшя з різних місцевостей.Світлина від Українське Товариство.
Варто згадати офіційних гостей відзначень: консул Світлана Горбовська з Генерального консульства України в Любліні, о. протодиякон Вадим Штембурський з православної парафії св. Івана Богослова в Холмі, Почесного консула України в Холмі Станіслава Адам’яка представляла Ельжбета Байкевич-Каліщук з Фундації «Партнерство та співпраця», д-р Станіслав Дубай, продекан Факультету суспільних наук Вищої школи міжнародних відносин та комунікації в Холмі, проф. Мірослав Шуміло з Університету Марії Кюрі-Склодовської в Люблині та Інституту національної пам’яті, голова Львівського суспільно-культурним товариства «Холмщина» Ірина Гринь, заступник голови цього ж Товариства Олександр Волошинський, голова Волинського обласного суспільно-культурного товариства «Холмщина» Ніна Бачинська, директор Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові Марія Магунь, голова Української науково-педагогічної спілки «Берегиня» на Берестейщині Віктор Місіюк, довголітня секретар Союзу українців Підляшшя Єлизавета Томчук.Світлина від Українське Товариство.
Важливим пунктом програми відзначень став Науковий симпозіум «Товариство „Рідна Хата” на Холмщині та Південному Підляшші: 1919-1930». Симпозіум, який проходив у концертному залі бібліотеки, відкрив та привітав присутніх голова Оргкомітету симпозіуму д-р Григорій Купріянович, який є водночас головою Українського Товариства та директором Підляського наукового інституту.
З першою доповіддю виступив підляський історик Юрій Гаврилюк з Більська на Підляшші, який говорив про «Початки модерного українського національного життя на Холмщині та Південному Підляшші у ХІХ та на початку ХХ століть». Д-р Григорій Купріянович з Люблина виступив з доповіддю «Товариство «Рідна Хата» – заснування та розвиток діяльності на Холмщині та Південному Підляшші у 1919-1930 роках. Дуже цікавою була біографічна доповідь люблинського дослідника проф. Мірослав Шуміло з УМКС «Антін Васильчук (1885-1935) – перший голова Товариства „Рідна Хата”». Мало відомий контекст діяльності Товариства «Рідна Хата» показав Віктор Місіюк з Берестя у доповіді «Український національний рух на Берестейщині в 20-30-ті роки ХХ століття». Останнім виступив з доповіддю «Ліквідація Товариства „Рідна Хата” в 1930 році – кейс-стаді» д-р габ. Роман Висоцький з УМКС в Люблині.Світлина від Українське Товариство.
У дискусії після доповідей взяли участь заступник голови Львівського суспільно-культурним товариства «Холмщина» Олександр Волошинський та директор Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові Марія Магунь. На цьому завершено симпозіум і запрошено усіх на кавову перерву.Світлина від Українське Товариство.
Урочистий концерт з нагоди 100-річчя заснування Товариства «Рідна Хата» почався піснею «Ми холмщаки» у виконанні хору Львівського суспільно-культурного товариства «Холмщина» під керівництвом Любомира Корінця. Згодом ведучі концерт Ольга Купріянович та Марцін Суперчинський привітали гостей та нагадали мету концерту. Вневдовзі вийшла на сцену вокальна група Українського ансамблю пісні і танцю «Ранок» з Більська на Підляшші під керівництвом Єлизавети Томчук.Світлина від Українське Товариство. Молоді підляські дівчата виконали віночок народних пісень з Підляшшя: «Явор над водою», «Ой там у саду», «Ой у полі грушенька», «Оріешку, оріешку», «Ой чом то на дворі», «Ішов козак». Ювілейний концерт не міг пройти без нагадування значення ювілею, який став причиною його проведення. Д-р Григорій Купріянович виступив з підсумковою лекцією «Товариство „Рідна Хата” (1919-1930) на Холмщині та Південному Підляшші: значення та місце в історії з перспективи 100 років» українською та польською мовами.Світлина від Українське Товариство.
Після доповіді вдруге вийшов на сцену хор «Холмщина» Львівського суспільно-культурного товариства «Холмщина». Участь цього хору у відзначеннях мала символічний характер, адже об’єднує він синів і доньок Холмської землі, які в результаті депортації 1944-1946 рр. опинилися поза рідною Холмщиною. Хор «Холмщина» виконав характерні для холмської традиції твори: відомий кант до Пресвятої Богородиці «Де Ти згасла, зоре ясна» та пісню «Живи, любий Холме». Виступ хор переплітався з поетичним словом у інтерпретаціях Богдана Пастуха.Світлина від Українське Товариство.
До слова запрошено офіційних гостей відзначень. Першою виступила представниця української держави – консул Світлана Горбовська з Генерального консульства України в Любліні. Вона зачитала листи до учасників відзначень скеровані Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Польща Андрієм Дещицею та Генеральним консулом України в Любліні Василем Павлюком. Зачитано також листа до учасників відзначень, скерованого Президентом міста Холма Якубом Банашком. Листа від Почесного консула України в Холмі Станіслава Адам’яка представила Ельжбета Байкевич-Каліщук з Фундації «Партнерство та співпраця».Світлина від Українське Товариство. Зі словом звернулася голова Волинського обласного суспільно-культурного товариства «Холмщина» Ніна Бачинська. На завершення зі словами привітання звернувся до присутніх голова Української науково-педагогічної спілки «Берегиня» на Берестейщині Віктор Місіюк.Світлина від Українське Товариство.
Відтак знову повернулася на сцену вокальна група Українського ансамблю пісні і танцю «Ранок», яка наповнила зал прекрасним співом та радістю. Молоді артистки виконали українські народні пісні: «Ой, Боже, Боже», «Чом ти не прийшов», «Мамина коса», «Ой я вчора», «Несе Галя воду». Виступ «Ранку» викликав захоплення публіки та бурхливі оплески. На завершення на сцену вийшов хор Львівського суспільно-культурного товариства «Холмщина». Холмщаки зі Львова виконали пісні «Їхав козак з України» та «Чом, чом земле моя».Світлина від Українське Товариство. Спів перепліталися з авторською декламацією поезії у виконанні поетеси Людмила Бошко, та словом Богдана Пастуха. На кінець до присутніх звернувся голова Оргкомітету відзначень д-р Г. Купріянович. Слова подяки скерував він до всіх причетних до організації урочистостей.Світлина від Українське Товариство.
Останнім пунктом програми відзначень 100-річчя «Рідної Хати» стало вшанування пам’яті першого голови Товариства «Рідна Хата» Антона Васильчука біля могили родини Васильчуків на православному кладовищі на вул. Львівській. Спочатку зі словом звернувся до присутніх д-р Г. Купріянович. Литію за Антона Васильчука та інших членів його сім’ї над родинною могилою відслужив настоятель холмської православної парафії о. Ярослав Щур. Звернувся він зі словом до зібраних. На могилі родини Васильчуків покладено квіти: від Генконсульства України в Люблині та від – як написано на стрічці – «Нащадків», тобто від вдячних синів і доньок Холмщини і Підляшшя.Світлина від Українське Товариство. На завершення урочистості слова подяки скерував д-р Г. Купріянович.
Холмські відзначення 100-річчя заснування Товариства «Рідна Хата» стали знаком нашої пам’яті про людей, які 100 років тому, у складних умовах, старалися знайти шляхи для праці для збереження рідної культури, мови і традиції на Холмсько-Підляській землі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *