100-річчя “Рідної хати”

ПроСВІТ, Новини
11/06/2019, Leave a comment

У cуботу 8 червня 2019 року в Люблині у приміщенні Українського Товариства відбулася п’ята лекція у рамках циклу «Люблинські читання». Історик, а водночас голова Українського Товариства і директор Підляського наукового інституту, д-р Григорій Купріянович представив доповідь «Товариство <Рідна Хата> (1919-1930) – 100-річчя українського відродження на Холмщині та Південному Підляшші».

Лекція започаткувала відзначення 100-ї річниці заснування цієї української організації, яка відіграла фундаментальну роль в національному і культурному житті українського населення Холмщини та Південного Підляшшя у міжвоєнний період.Тема доповіді не була випадковою, адже цього року відзначаємо 100-у річницю заснування цієї української організації, яка відіграла фундаментальну роль в національному і культурному житті українського населення на Холмщині та Південному Підляшші у міжвоєнний період.

Д-р Г. Купріянович детально розповів про створення та 11-річну діяльність Товариства «Рідна Хата». Наголосив, що Товариство мало на меті пробудження національної свідомости серед українського населення Холмщини і Підляшшя та всесторонній розвиток національного життя.

На початку доповідач нагадав історичну долю Холмщини і Підляшшя у ХІХ та напочатку ХХ ст. Згодом представив початки Товариства у 1919 р., тобто невдовзі після входу цих земель у склад польської держави, та складний процес його легалізації польськими властями. Показав творення мережі філій Товариства, які існували у 131 селах та містах Холмщини та Південного Підляшшя. Д-р Г. Купріянович охарактеризував різноманітні форми діяльності організації, якими були: аматорські театри, освітянська діяльність, збереження українських національних традицій, хори, бібліотеки, поширення українських видань, видавнича діяльність, збережнення національної спадщини, економічна діяльність. На кінець доповідач представив процес ліквідації Товариства «Рідна Хата», що відбулося у результаті рішення люблинського воєводи про заборону діяльності Товариства від 6 жовтня 1930 р.

Лідери товариства “Рідна хата”

Підсумовуючи д-р Г. Купріняович наголосив, що цих 11 років діяльності Товариства «Рідна Хата» було, попри протидіяння і труднощі, періодом чи не найбільшого пожвавлення українського національного життя у цих реґіонах у мирний час за всю їхню новітню історію. Підкреслив також, що «Товариство <Рідна Хата> було найдовш існуючою українською організацією за всю новітню історію Холмщини та Південного Підляшшя».

Після доповіді відбулася цікава розмова про історичну долю Холмщини і Південного Підляшшя та її наслідки для ідентичності мешканців цих регіонів. Учасники «Люблинських читань» ділились своїм історичним досвідом та рефлексіями…

  • 21
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *