25 років Союзу українців Підляшшя

Союз українців Підляшшя є головним організатором українських культурних заходів у Підляському воєводстві, підтримує розвиток українського шкільництва та включається у проекти, які мають на меті поширення знань про український аспект історії, мови та культури Підляшшя. Ця організація присутня на культурній карті регіону вже 25 років.

25 sup new 122 березня 1992 року в Більську-Підляському під час засновницького з’їзду покликано до життя Союз українців Підляшшя – окрему організацію місцевих українців. Виникла вона на базі Підляського відділу Об’єднання українців у Польщі з метою розвитку української національної свідомості серед україномовного населення Підляшшя та дій на користь збереження місцевої української культури в регіоні. Підґрунтя для її виникнення й розвитку створювалося протягом десяти років – з 1982 року.– Важливі були 1980-ті роки, тобто період ще до заснування Союзу, – говорить Марія Рижик, колишня голова організації, – а саме діяльність кіл Українського суспільно-культурного товариства та пізніше відділу Об’єднання українців у Польщі. Це була основа. Саме в 80-х зроблено багато, щоб донести до людей, що їхня мова – українська, а вони самі – українці.

Звідки українці на Підляшші?

Північне Підляшшя, яке обіймає такі історичні міста, як Сураж, Більськ-Підляський, Мельник та Дорогичин, де 1253 року коронувався князь Данило Галицький, – це розташована на північному заході українська етнічна територія. З огляду на своє периферійне положення, віддалення від українських культурно-національних центрів та відсутність української інтелігенції, українська національна свідомість не могла тут сформуватися роками. Такий стан консервувала політика польської влади, спрямована на протидію будь-яким проявам українського національного життя. У результаті підляшан, які розмовляли українськими говірками та співали українські пісні, зарахували до білоруської національної меншини та не виселили в рамках акції «Вісла». Зараз Північне Підляшшя – це єдина територія в межах Польщі, де компактно проживає україномовне населення.

Заняття з української мови в садку № 9 у Більську

Заняття з української мови в садку № 9 у Більську

Попри деякі спроби будування української ідентичності серед підляшан (це, зокрема, діяльність у 1960-х роках кола УТСК та українського театру в Кліщелях), українське питання на Підляшші не існувало аж до початку 1980-х. Тільки 35 років тому, точніше – весною 1982 року, в середовищі молодої підляської інтелігенції почала зароджуватися українська національна ідея. Наслідком великого спалаху активності – молодіжних краєзнавчих рейдів, культурних заходів, діяльності середовища літераторів – стало в 1980-х роках створення українських структур у регіоні та вже після демократичних перемін у Польщі – виникнення Союзу українців Підляшшя.

Від кількох прихильників української культури до організованого українського руху

Активність українського середовища регіону на початку 1990-х років була високою. Місцеві українці проводили велику кількість культурних заходів у селах і містечках, включилися також у політичне життя. Першим головою Союзу українців Підляшшя став тодішній війт ґміни Більськ-Підляський, молодий український активіст Юрій Ігнатюк.

Поява українців на карті регіону була оцінена по-різному – зокрема, білоруськими організаціями, які багато років мали монополію на культурну діяльність в україномовних місцевостях регіону. Говорилося навіть про «український список» та «політичну диверсію». Проте з року в рік український національний рух у регіоні розвивався, здобуваючи щораз більше прихильників.

LL_5_Kupala

Один із найбільших заходів Союзу – «На Івана, на Купала»

1990-ті роки – це створення засад діяльності організації. Саме тоді почали проводитися великі фестивалі (наприклад, фестиваль української культури на Підляшші «Підляська осінь», «На Івана, на Купала»). Вдалося також організувати уроки української мови у садках і школах Більська-Підляського, Черемхи та Білостока. У цьому році українську мову як рідну вивчають у Підляському воєводстві майже 400 дітей і молодих людей. А головне, що навчання в регіоні весь час розвивається.– Думаю, за 25 років є конкретні ефекти діяльності Союзу українців Підляшшя, – говорить М. Рижик. – Утворено структури українського життя та почалася культурна діяльність: відбувалися різні заходи, розвивалося шкільництво, виникали ансамблі. Це значить, що зростала свідомість людей. Зараз маємо свої видавництва, передачі на радіо і телебаченні. Ми помітні не лише в нашому середовищі, але й у польському.

2.«Ранок» під час фестивалю української культури на Підляшші «Підляська осінь»

2. «Ранок» під час фестивалю української культури на Підляшші «Підляська осінь»

Ефектом діяльності Союзу є поширення української національної тотожності в регіоні – за переписом населення, з 2002 року на Підляшші було понад 1400 свідомих українців, а в 2011 році – вже понад 2700. – Як зростає свідомість на Підляшші – показують переписи, хоча вони не відображають реальності, бо такі наші заходи, як, наприклад, «На Івана, на Купала», відвідують навіть 10 тисяч людей. Це доказ того, що наша робота «не йде в повітря», що є результат,  – пояснює голова організації, д-р Андрій Артем’юк.

Відзначення ювілею

Весь 2017 рік у регіоні проходитимуть заходи, приурочені до ювілею організації.– Почнемо 1 квітня з урочистого засідання Головної ради, далі відбуватимуться чергові заходи, – говорить А. Артем’юк. – Головні з них пройдуть восени. Плануємо провести наукову конференцію. У міру своїх можливостей, тобто завдяки дотаціям із міністерства, будемо проводити різноманітні події.

Зацікавлені діяльністю головної організації підляських українців та її ювілеєм знайдуть детальну інформацію на Фейсбуці, на сторінці «25-ліття Союзу українців Підляшшя».

Людмила ЛАБОВИЧ

Матеріал naszwybir

 • 2
  Поширили:

2 thoughts on “25 років Союзу українців Підляшшя”

 1. Олексій сказав:

  Щирі вітання від берестейців! Бажаємо і надалі успіхів!

 2. Віктор Місіюк сказав:

  Затиснуті між Підляшшям і Волинню – то про нас! Нема куди подітися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 thoughts on “25 років Союзу українців Підляшшя”

 1. Олексій сказав:

  Щирі вітання від берестейців! Бажаємо і надалі успіхів!

 2. Віктор Місіюк сказав:

  Затиснуті між Підляшшям і Волинню – то про нас! Нема куди подітися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *