Маньковичі: Велике полювання вельможного товариства

Віктор Місіюк, Культура
02/04/2020, 1 Comment

Господар Ольманських боліт не був скупий на мисливські трофеї. На полювання він вибирався не тільки сам, чи разом із близькими свояками, Тарновськими, Любомирськими, Потоцькими, Четвертинськими, Чорторийськими і, натурально, Радивилами.

ALT_JEDNOSTKA "Polowanie na dziki w ordynacji księcia Karola Mikołaja Radziwiłła"

На лісовий бенкет до князя Кароля Радивила зїжджалося чимало аристократів. Втрати понесені під час Великої війни були дуже великими. Здавалося, що за час війни і викликаних нею змін, похитнулися не тільки самі позиції аристократії, але й зник характерний для неї лад життя. Як би там не було, але Кароль Радивил не уявляв свого життя без великих старосвітських полювань.

ALT_JEDNOSTKA "Polowanie na dziki w ordynacji księcia Karola Mikołaja Radziwiłła"

Тепер і у нас стали рідкими великі полювання, якими колись славилась Польща за кордоном. Нещодавно таке полювання відбулося у кн. Кароля Радивила” – писав журналіст часопису “Святовід”.

В 1928 році на велике полювання любитель рекордних трофеїв зібрав дюжину учасників. Полювання в дванадцять рушниць Кароль Радивил влаштовував що два роки. Для кожного з учасників було обране місце де стояла колода, на яку можна було присісти. Того разу серед мисливців були самі титуловані особи, справжнє “лицарське коло”.

Полювати на Ольманські болота зібрались два самих великих латифундисти країни. Маурицій Замойський був власником 190 900 гектар, а Каролю Радивилу належало 155 340 гектар. Мауріцій в недавньому минулому був міністром закордонних справ, кандидатом в президенти. У іншого учасника, Здислава Тарновського, який був лідером Правої національної партії, маєток дорівнював 24 800 гектар. У другого гостя, недавнього претендента на польський королівський трон, Єроніма Радивила земельна власність була скромніша 2880 гектар, але значно більша від тої, яку мала більшість землевласників країни. Чималими статками могли похвалитись і мандрівник, колекціонер, меценат Бенедикт Тишкевич, і майбутній посол у США Єжи Потоцький, і інші  учасники … .

В числі запрошених було десять родовитих мисливців, серед них в центрі фотографії зліва направо: консервативний політик князь Здислав Замойський, граф Єжи Потоцький, граф Ян Шолдрський, граф Роман Потоцький,  великий князь Кароль Ольбрихт Габсбург, граф Томаш Замойський, граф Павло Потоцький, князь Єроним Радивил, граф Бенедикт Тишкевич, граф Мауріцій Замойський. Замикав перелік господар маєтку Кароль Радивил, якого на фотографії легко пізнати по люльці.

Полювання 1928 року було справді великим, як за великою кількістю учасників, так і за кількістю загоничів. Але лови наступних років були ще більш вражаючими.

1 thought on “Маньковичі: Велике полювання вельможного товариства”

Залишити відповідь