70-а річниця акції «Вісла» в Костомолотах

ПроСВІТ, Культура
04/08/2017, Leave a comment

Звершенням центральних відзначень 70-х роковин акції «Вісла» Православною Церквою у Польщі стали церковні урочистості у православному чоловічому монастирі преп. Серафима Садовського в Костомолотах. На місце всецерковних відзначень роковин акції «Вісла» саме це село було обрано рішенням Священного Собору Єпископів Автокефальної Православної Церкви у Польщі у березні 2017 р. Сталося так невипадково – з цього села 12 липня 1947 р. виселено 288 осіб, чергових 41 осіб виселено ще 20 липня. У результаті акції «Вісла» у Костомолотах православне церковне життя припинилося на більше ніж пів століття, воно відродилося лише у 2003 р.

Світлина від Українське Товариство.Відзначення престольного свята костомолоцької обителі почалися напередодні. За традицією минулих років Братство Православної Молоді Люблинсько-Холмської єпархії організувало пішу прощу до Костомолотів. Цього року вирушила вона з Кодня 31 липня о 12 годині, після завершення урочистостей у Волошках. У прощі йшло більше 60 осіб, не лише з Люблинсько-Холмської єпархії, але також молодь з Перемисько-Горлицької, Білостоцько-Гданської, Варшавсько-Більської та Вроцлавсько-Щецінської єпархій, а також з Білорусії та України. Проща почалася молебном, який відслужив один із колишніх лідерів Братства Православної Молоді, а зараз настоятель парафії св. ап. Марка у Білій Підляській та заступник православного ординарія Війська Польського о. митр. прот. Олексій Андреюк спільно з о. Максимом Хоменко з України та о. прот. Мартином Ґосціком – опікуном Братства Православної Молоді Люблинсько-Холмської єпархії. Після молебна прочани обійшли коденський храм і подалися пішки до Костомолотів.

Світлина від Українське Товариство.Урочистості в Костомолотах почалися Всенічним Бдінням увечері 31 липня. Урочисту службу совершало п’ятьох ієрархів, а очолював Високопреосвященніший архиєпископ Люблинський і Холмський Авель. Служило численне духовенство з різних єпархій Православної Церкви Польщі та з України. Зібралися на богослужінні сотні вірних. Співали два хори. Учасники богослужінь могли також подивитися виставку «Сумні дні настали… Акція „Вісла” (1947) та її наслідки для Православної Церкви».

Світлина від Українське Товариство.Наступного дня, 1 серпня, вранці костомолотські відзначення почалися ранньою Божественною Літургією. Співала молодь з Братства Православної Молоді. Згодом був відслужений акафіст преп. Серафиму Саровському, який очолив о. митр. прот. Євгеній Неліпінський з Більська.

Найважливішою подією центральних православних відзначень 70-х роковин акції «Вісла» стала урочиста святочна Божественна Літургія. Мала вона насправді всецерковний характер, оскільки брали у ній участь ієрархи, духовенство та вірні зі всіх територій, де була проведена акція «Вісла», а також з цих територій, куди депортували українське населення у її результаті, тобто від Криниці через Горлиці, Сянік, Перемищину, Холмщину по Південне Підляшшя, від Ольштина і Мронґова по Лігницю і Пшемків.

Світлина від Українське Товариство.Урочисту Літургію совершав майже весь єпископат Автокефальної Православної Церкви у Польщі. З огляду на стан здоров’я не зміг бути присутній лише первоієрарх Церкви – Блаженніший митрополит Варшавський і всієї Польщі Сава, єдиний зараз свідок акції «Вісла» серед православних ієрархів у Польщі. Урочистості очолив другий за гідністю ієрарх Церкви – Високопреосвященніший архиєпископ Люблинський і Холмський Авель у співслужінні з Високопреосвященнішим архиєпископом Білостоцьким і Гданським Яковом, Високопреосвященнішим архиєпископом Вроцлавським і Щецінським Георгієм, Преосвященнішим єпископом Перемиським і Горлицьким Паїсієм та Преосвященнішим єпископом Супраським Григорієм. Співслужило їм близько 100 священиків та кількох дияконів. За Літургією (а раніше також за Всенічним Бдінням) співали два хори: хор Люблинсько-Холмської єпархії «Холмщина» під диригування Єлизавети Веремієвич та хор православної парафії у Криниці під диригуванням Петра Трохановського.

Світлина від Українське Товариство.Перед храмом ієрархів вітала гарною промовою польською мовою представниця молодого покоління мешканців Костомолот Олександра Свірид. Згодом хлібом і сіллю зустрічав архипастирів церковний староста, який у своєму слові українською мовою зі зворушенням згадав події акції «Вісла». Привітав також архиєреїв намісник монастиря о. ігумен Амвросій.

Світлина від Українське Товариство.Проповідь після Євангелія виголосив о. прот. Мирослав Левчак з митрополичого собору у Варшаві, який родом із села Мокре над Ославою, котрого предки також зазнали акції «Вісла». Польською мовою нагадав він життєвий шлях і особистість преп. Серафима Садовського. Українською говорив про трагедію акції «Вісла», закликуючи до збереження православної віри та мови і культури предків. Підчас служби було також зачитано польською мовою Послання Священного Собору Єпископів Автокефальної Православної Церкви у Польщі з нагоди 70-х роковин трагічної акції «Вісла». Довкола монастирської церкви стояли аналойчики, біля яких сповідалися численні прочани. Дуже багато вірних приступило до Таїнства Євхаристії. Варто підкреслити, що святкові богослужіння правилися церковно-слов’янською мовою у двох традиціях: як з російською, так і з українською вимовою.

Світлина від Українське Товариство.Літургія закінчилася хресним ходом довкола костомолотської церкви. Під час нього був також посвячений камінь у пам’ять 70-х роковин трагічної акції «Вісла», який розміщений на території монастиря. На дошці поміщено там слова пісні про акцію «Вісла» та напис українською мовою: «В 70-і роковини трагічної акції „Вісла”. Всім постраждалим». Посвячення хреста здійснив Високопреосвященніший архиєпископ Вроцлавський і Щецінський Георгій. Згодом відслужено там заупокійну литію за всі жертви акції «Вісла», яку очолив Високопреосвященніший архиєпископ Білостоцький і Гданський Яків. На закінчення хресного ходу було традиційне Многоліття.

Світлина від Українське Товариство.На завершення зі словом до зібраних звернувся Високопреосвященніший архиєпископ Люблинський і Холмський Авель. Підкреслив він значення трагедії акції «Вісла», зауважив, що це вже один із останніх ювілеїв, у якому можуть брати участь жертви акції «Вісла». Архипастир сказав: «Мало нас не бути. 70 років тому на цій землі перейшла хвиля руйнування нашого життя. Наші предки в дві години мусили залишити ці свої прекрасні оселі. І на Південному ось тут Підляшші, і по цілій Холмщині, і на Лемківщині і на Підкарпатті цілому».

Поінформовано, що надійшов лист до учасників святкувань від Люблинського воєводи, але жодний представник державних властей не взяв участь в урочистостях. До слова запрошено голову Ради Більського повіту, який зачитав листа від старости Маріуша Філіп’юка. На урочистостях були також присутні війти кількох сусідніх ґмін. Головний редактор часопису „Przegląd Prawosławny” Євгеній Чиквін вручив нагороду ім. князя Костянтина Острозького, якою цього року нагороджено жертви акції «Вісла». Вручено її на руки Галини Бродкевич з Лігниці, холмщачки виселеної в акції «Вісла». Нагороджена звернулася з коротким словом польською мовою, сказала, що присвячує її тим, які відійшли у акції «Вісла». Був також зачитаний лист від Маршалка Люблинського воєвідства Славоміра Сосновського. На завершення архиєпископ Авель висловив подяку всім, хто профінансував відзначення, а також допоміг при підготовці і проведенні урочистостей. Подяки висловив також намісник монастиря о. ігумен Амвросій, який запросив всіх на святочний почастунок.

Світлина від Українське Товариство.Відзначення 70-х роковин акції «Вісла» в Костомолотах були найчисленнішими відзначеннями пам’яті акції «Вісла» зі всіх дотеперішніх. Взяла в них участь понад тисяча осіб. Прибули не лише жертви і нащадки жертв акції «Вісла» – і з рідних земель, і з вигнання, але також вірні з територій, які не зазнали акції «Вісла», де зараз православні найчисленніші, тобто з Північного Підляшшя і Білосточчини. Проведення такого великого свята не було б можливим без великого заангажування молоді з Братства Православної Молоді Люблинсько-Холмської єпархії, якій допомогла молодь з інших єпархій, та опікуна Братства о. прот. М. Ґосціка.

Світлина від Українське Товариство.Учасники урочистостей мали можливість дізнатися більше про трагедію акції «Вісла». Поруч монастирської церкви була розміщена підготовлена спеціально на ці урочистості виставка «Сумні дні настали… Акція „Вісла” (1947) та її наслідки для Православної Церкви». Виставка була створена протягом останніх тижнів за ініціативою та з благословення архиєпископа Люблинського і Холмського Авеля. Автором виставки є д-р Григорій Купріянович, автором графічного проекту Тереса Олещук, мериторичну консультацію при підготовці виставки дали д-р габ. Роман Висоцький та о. д-р Андрій Конахович. При створенні виставки співпрацювали: Люблинсько-Холмська православна єпархія, Українське Товариство та Люблинський Інститут Православної Культури. Виготовлення виставки було можливе завдяки численним спонсорам, які пожертвували на проведення костомолоцьких урочистостей. Учасники урочистостей могли також придбати видане спеціально на ці урочистості третє видання книжки «Dwie godziny. Wspomnienia mieszkańców Chełmszczyzny i Południowego Podlasia o akcji „Wisła”» та спец-випуск часопису Братства Православної Молоді Люблинсько-Холмської єпархії «Істочник».

Світлина від Українське Товариство.Чотирьохденні відзначенні 70-х роковин акції «Вісла» стали грандіозним нагаданням трагічної події з історії Православної Церкви та українського народу Підляшшя, Холмщини, Надсяння, Бойківщини і Лемківщини. За ініціативою Високопреосвященнішого архиєпископа Люблинського і Холмського Авеля надано їм величавий і різноманітний характер. Починаючи від молодіжних майстер-класів і записування спогадів про акцію «Вісла», через молебень у Яблочині, конференцію та відкриття виставки – другого дня, посвячення пам’ятного каменя в неіснуючому селі Волошки і пішу прощу з Кодня до Костомолотів – третього дня, по велелюдні літургійні урочистості у Костомолотах. За цей час поміщено на Південному Підляшші три чергові матеріальні знаки пам’яті про акцію «Вісла»: хрест у Яблочині, камінь у Волошках та камінь у Костомолотах. Це все безперечно спричиниться до збереження пам’яті про трагедію акції «Вісла» як у свідомості нащадків жертв акції «Вісла», так і у соборній всецерковній пам’яті повноти Автокефальної Православної Церкви у Польщі.

Українське товариство

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *