Comtesse Rosalie Pociey. Дама ордену Зоряного Хреста

Віктор Місіюк, Культура
26/05/2021, Leave a comment

Власниця Володави, Тересполя і Ружанки, дружина литовського стражника Антонія Потія, Розалія Потій запам’яталася сучасникам перш за все як меценатка, покровителька католицької церкви. В 1736 році в люблинський друкарні єзуїтів була опублікована книга домініканина, богослов-апологета, проповідника Петра Дрогошевського (1652-1729) “Щит святої римської католицької віри проти різних її ворогів”. Судячи із хвалебного вступу вона побачила світ завдяки фінансовій підтримці Розалії Потій. Але підтримкою релігійних видавництв доброчинність магнатки не обмежувалась.

Посвята з книги “Щит святої римської католицької віри проти різних її ворогів”

За заслуги перед церквою в 1744 році Розалія Потій була Відзначена австрійським жіночім аристократичним орденом Зоряного Хреста, про що згадано в книзі “L’Ordre des dames de la croix de l’etoile etabli par sa majeste Eleonore”. Варто нагадати, що правителькою Австрійської імперії в той час була відома своєю побожністю імператриця Марія-Терезія. Орден носили на лівій груді. Він був призначений для нагородження знатних дам, які відзначились доброчесністю, добрими справами та доброчинністю і мали намір «присвятити себе служінню і поклонінню Чесному Хресту, вести доброчесне життя, сповідуючи релігію та займаючись доброчинністю».  Незадовго до отримання нагороди і після того власниця Володави, Тересполя і Ружанки виділила значні кошти на будівництво храмів.

орден Зоряного Хреста

Протягом трьох років в 1740-42 роках Розалія Потій пожертвувала на будівництво костелу святого Людвика у Володаві більше 3 тисяч злотих. Завдяки пожертві володавські пауліни змогли найняти італійського архітектора Паоло Фонтану (1696–1765) і завершити будівництво храму. Дружина великолитовського стражника багато зробила для перетворення маєтку Загоровських, села Устилуг на Бузі, в квітуче містечко. В 1740 році вона викупила у своїх двоюрідних сестер їх частини села. В 1745 році вона запросила до Устилугу монахів-капуцинів, а в 1751 році найняла Паолу Фонтану для будівництва костелу і монастиря згаданого ордену. Висвячено храм ще за життя фундаторки в 1760 році. Власниця Тересполя знала, що названо воно на честь дружини її засновника і виявласть досить честолюбивою щоб заснувати місто на свою честь. Наслідком старань Розалії Потій став королівський привілей, виданий у Варшаві  23 жовтня 1758 року. Згідно з королівською волею село Устилуг отримувало міські права самоурядування і змінило назву на честь своєї господині на “місто Рози” – Ружанпіль (Rożyampol, Różampol, Różanopol, Rozjampol, Różjampol).

Залишити відповідь