Батьківщина маршала

Віктор Місіюк, Новини
07/05/2021, 1 Comment

Володимир Абрамчук, уродженець села Сомина Івацевицького району Берестейської області, Під час роботи в читальній залі Національного історичного архіву Білорусі під час дослідження власного родоводу знайшов запис про народження маршала Костянтина Рокасовського. Згідно з нещодавно виявленими архівними документами, відомий військовий і політичний діяч ХХ століття народився у містечку Телехани Пинського району Мінської губернії нині у Івацевицькому районі Берестейської області. Сам пан Костянтин у різні часи подавав різні місця і навіть дати свого народження. За деякими даними, він народився 9 (21) грудня 1894 р., А за іншими – 9 (21) грудня 1896 р. Місцями народження вказував і Варшаву, і Великі Луки. Оскільки біографи маршала не змогли знайти запис у метричних книгах, питання про точне місце та час народження героя залишалося відкритим.

Згідно із записом син дворянина Ксавера Вікентевича Рокосовського, римо-католика, та його дружини Антоніни Іванівни, православної, народився 3 (15) вересня 1889 р. І був охрещений 4 (16) 1889 р. у Свято-Троїцькій церкві Телехан. Отже, Костянтин Рокосовський був старший на п’ять, а то й сім років, ніж це зазначалося в його пізніших документах. Дослідникам було відомо, що мати майбутнього маршала Антоніна Овсяник, що померла в 1911 році, була родом з Телехан. Однак ніхто не міг подумати, що сам Костянтин народився в тому ж місті.

Архівісти з’ясували, що носії прізвища Овсяник з’явились у Теляханах досить пізно. Такого прізвища не зафіксовано в 1850 і 1858 років в маєтку, який на той час належав знаменитому роду Пусловських. У метричних книгах Телеханської церкви за 1860–1870-ті років записів про народження Антоніни Овсяник ми також не знаходимо. Овсяникт почали траплятися тут лише у 1880-х роках. Встановлено, що у 1850 та 1858 роках на території Пинського району прізвище Овсяник зафіксовано лише серед жителів с. Франополь, що належав до маєтку Кужиличин, що належав тому ж Пусловському. Однак ні Антоніни, ні її батька Івана у списках 1850 і 1858 років. немає. Як виявилося, Овсяники не з Франополя. Всі франкопольські Овсяники була переселені сюди Пусловськими в 1845 році з маєтку Тулятичі сусіднього Кобринського району Гродненської губернії нині Янівського району Берестейської області. Швидше за все, саме звідси походила мати майбутнього маршала. Як Тулятичі, Франополь, Телехани находяться на території Західного Полісся. Тобто рідною мовою матері маршала була одна з берестейських говірок. Виявляється, командуючий 1-м Білоруським фронтом, народився на території, по який, як і землі його предків по матері, він проходив влітку 1944 року.

За матеріалом Національний історичний архів Білорусі

1 thought on “Батьківщина маршала”

Залишити відповідь