Берестейська унія. Перший Берестейський собор

Віктор Місіюк, Культура
03/05/2021, 1 Comment

В 2021 році виповнюється 425 років з дня підписання Берестейської церковної унії. Хоча подія має світовий резонанс і загалом суть її широко відома, історичний контекст не завжди відомий, що спрощує, або й спотворює її сприйняття сучасниками. Як кожне значне явище вона має багато аспектів, які варті уваги усіх, хто цікавиться церковним минулим. 

Необхідно підкреслити, що Берестейські церковні собори 1596 року останніми з низки щорічних соборів ієрархів Київської митрополії, які проводились в Бересті. Велика частина дослідників називає першим Берестейським церквоним собором собор 1590 року. Але є причини вважати, що перша така подія відбулася на рік раніше.

вселенський патріарх Ієремія ІІ

В травні 1588 року вперше побував в Бересті вселенський патріарх Ієремія ІІ Транос. Як виникає зі спогадів сучасників, тут очільник православної церкви виступив з ініціативою проведення в Вільно церковного собору. Але саму подію довелося відкласти на наступний рік. Перебуваючі в Московському царстві патріарх діяв, як послідовний прихильник соборного характеру церкви, провів Помісний собор на якому, серед іншого, була затверджена московська патріархія. Митрополит Макарій (Булгаков) в “Історії російської церкви” пише про те, що патріарх Ієремія ІІ повертаючись з Московського царства провів в Річі Посполитій два собори: в Вільно і Бересті. Історик церкви Михайло Дмитрієв вважає, що таких соборів було три: в Вільно, в Бересті і в Тернополі.  Щоправда також часом їх називають з’їздами, зібраннями єпископів.

Василь Суріков. Другий вселенський собор

Борис Флоря вважав, що саме вселенський патріарх відродив в Київський митрополії забуту традицію проведення соборів, що перервалася в 1558 році. Дослідник вважає, що сталося це на соборі в Вільно. Але Микола Іванішев вважав, що доленосне в історії церкви рішення було прийняте в серпні 1589 року в Бересті: “Патріарх Ієремія, зайнявшись устроєм західноруської ієрархії, постановив на Берестейському соборі 1589 року, щоб вище православне духівництво з’їжджалось на помісні собори, для розважання про духовні справи і церковний благоустрій”. Саме професора Миколу Іванішева, автора вступу до першого тому Архіву Південно-Західної Руси варто вважати першим дослідником, хто ввів у науковий обіг термін Берестейський собор 1589 року. Хоча подія не була попередньо підготовлена, її постанови не були оформлені у програмний документ, рівень прийнятих на ньому рішень цілком відповідав високому статусу. Причетність вселенського патріарха до відродження статусу церковних соборів, перетворення їх на головну інституцію легітимізації прийнятих ієрархами рішень очевидна.

Далі буде

 

 

1 thought on “Берестейська унія. Перший Берестейський собор”

Залишити відповідь