Берестейський Аустерліц

Віктор Місіюк, Культура
15/06/2018, 3 коментарі

Напочатку Першої світової війни в переповненій військами Берестейській фортеці сталася катастрофа регіонального маштабу, втрати від якої були порівняльні з великою військовою поразкою. На території фортеці вибухла артелерійська лабораторія. 

5 листопада 1914 комендант фортеці Володимир Лаймінг повідомив Ставку про те, що “Сильний вибух з невідомих причин, обсипав Берестейську фортецю осколками і цільними снарядами, що супроводжувалося пожежами та подальшими вибухами, заподіяв великі збитки бойовому постачанню, до 200 осіб вбито, багато поранено“. 

Михайлівська брама Берестейської фортеці

Детальне описа вибуху містять спогади інженера фортеці, Володимира Догадіна: “7 листопада всередині огорожі фортеці поблизу Михайлівських воріт стався великий вибух боєприпасів. У цей момент ми  дружиною, яка знову приїхала погостювати, жили вже на своїй постійній квартирі в фортеці. Було 8 годині ранку і, ледь збираючись одягатися, я тільки встиг спустити ноги з ліжка, як перед вікном спалахнув величезний вогняний стовп, затулив небо, пролунав оглушливий гуркіт, все піді мною захиталося, затремтіло – здавалося, земля провалюється, і я інстинктивно вчепився обома руками в ліжко. Однак через секунду зрозумів, що стався великий вибух. Тепер, після двох світових воєн, мабуть, більшості довелося випробувати близькість вибуху, але тоді я це відчував вперше, та й вибух був незвичайної сили. Швидко одягнувшись, я вибіг на двір, однак безперервні вибухи снарядів і розліт осколків змусили мене повернутися в квартиру і просидіти в ній з дружиною до самого вечора в постійному страху, що пожежа, яка почалася з вибухом  добереться до найближчого порохового льоху і тоді навряд чи можна буде вціліти. До вечора ми з дружиною пробралися в будівлю холодильника, де і переночували, так як в хмарі над місцем вибуху продовжували спалахувати зірки розривів снарядів і дистанційних трубок, і було важко змусити себе повернутися назад на квартиру, хоча ми в ній вже просиділи кілька найжахливіших годин. 

Володимир Догадін

Потім з’ясувалося, що вибух стався в лабораторії для зарядки снарядів, де знаходилося до 60 000 снарядів. Частина з них наявним запасом пороху була підкинута вгору при першому вибусі і обсипала навколишні будівлі. Ось чому був такий гуркіт від снарядного граду. Від вибуху і пожежі загинуло близько 120 робітників і понад 20 складів і будинків. У нашій квартирі виявилися вибитими кілька стекол силою повітряної хвилі, двері з кухні в коридор були відчинені в протилежну сторону; денщик який перебував в кухні був збитий з ніг.”

Одними снарядами не обійшлося. Берестейська фортеця була головною тиловою установою 5-ї армії Південно-західного фронту, регулярно надсилала на фронт артилеристів. З жовтня 1914 року в фортеці засобами Берестейської фортеці за наказом Ставки формувалася ціла облогова артилерійська бригада з п’яти дивізіонів, з парковим батальйоном, командою зв’язку і прожекторів. Гармати для неї пропонувалося вибрати так, щоб вони були забезпечені безперешкодним постачанням боєприпасів. Призначалася бригада для штурму Перемишля та Кракова.  Для другої атаки на перемишльську фортецю  виділено два полки берестейської бригади в складі дванадцяти двохсотпудових 152-мм гармат. Головнокомандувач форту “наказав підготувати в Бересті для відправки по одному дивізіону з трьох четирехзнаряддєвих батарей з 200 снарядами“. Вибух не берестейських складах дуже ускладнив формування бригади.

Гармата Гочкиса

Найбільший удар прийшовся на без того дуже обмежені запаси артилерії. З липні-жовтні 1914 року до Берестейської фортеці були направлені 51-а (57/40-мм) і 16 (57/58-мм) малокаліберних гармат Гочкиса, одної з самих поширених гармат тогочасного флоту. Тут їх переробляли в дуже цінні зенітки, яких до війни у фортецях не було. Під час пожежі всі вони, крім одної гармати, згоріли. Разом з ними згоріли 94-и легких клинових гармат зразка 1877 року,  15 легких поршневих гармат, 4-и 57-мм капонірних гармат, 20 47-мм гармат Гочкиса, які мали переробити в польові, 1 3-дюймова гармата зразка 1900 року і інші. Разом понад 200 стволів! В тому весь запас гармат Гочкиса. Відомий військовий історик Олександр Широкорад порівнює ці втрати з найбільшими артилерійськими втратами: “За день один російська армія втратила більше гармат, ніж під Аустерліцем“. Нагадаємо, в 1806 році в битві під Аустерліцем маючи двохкратну перевагу в артилерії союзні австрійсько-російські війська втратили 186 гармат. Порівняння умовне, оскільки за сто років можливості військової промисловості значно змінились, чисельність артилерії у війську зросла кілька разів. Постраждали гармати малого калібру, тоді як найбільшу вагу на фронті мала важка артилерія. При тому всьому, втрати були справді великі.

Мирон Добишук, нагороджений медаллю, за участь у рятівних роботах на пожежі 5 листопада 1914 року

Вибухи навколо берестейської лабораторії гриміли цілу добу. Великі втрати поніс 3-й мортирний артилерійський парк.Наслідки інциденту упорядковували кілька тижнів.  Частину військових, які гасили пожежу, пізніше нагородили медалями. Подія мала хоча й приглушений, але широкий негативний резонанс. Головною причиною пожежі, яка знищила берестейський арсенал, вважали диверсію. Чутки про ішпіонів з інородців на російській службі кружляли скрізь.

Результат пошуку зображень за запитом "Георгий Ремишевский Брест-Литовск"

Юрій Ремішевський

В мемуарах Петра Врангеля є інформація про арешт в Сільцях за доведену причетність до вибуху в Бересті полковника Ремішевського . Скоріше за все мова йде про уродженець Берестя Юрія Ремішевського (28 Листопад 1860 – 21 Лютий 1923). Нажаль публічної інформації про цю людину дуже мало. Відомо, що в 1909 він служив в чині підполковника. Його син підпоручник Анатолій Ремішевський загинув в бою 13 серпня 1914 року … .

Зрештою ввеликих військових жахіть в ті часи було стільки, що вони затьмарили собою берестейську катастрофу. Не тільки обивателій, але й фахівці переключили свою увагу на інші події. Тому справа Ремішевського не набула розголосу, через що лишається тільки гадати чи мав царський полковник мотиви для того, щоб знищити військовий арсенал. Деталі розслідування все ще чекають свого прискіпливого любителя військових судів. 

3 thoughts on “Берестейський Аустерліц”

Залишити відповідь