Бібліотека Юзефіни

Віктор Місіюк, Культура
28/09/2021, 1 Comment

Через містечко Чорнавчичі протікає річка яку місцеві люди (інформація Василя Бичука) називають Грабовка. Поєднались вони не випадково. Син генерала Великого князівства литовського Томаша Грабовського, рідний брат генерала Стефана Грабовського був близьким приятелем короля Станислава Августа Понятовського, а крім того – членом Національної литовської ради і з 1791 року став останнім конюшим Великого князівства литовського. В 1788 році Михайло Григорій Грабовський (1758 – 1822) оженився на доньці одного з найвпливовіших магнатів Річі Посполитої Михайла Казимира Радивила “Рибоньки”.  Невіста внесла як посаг до родини Грабовських  чорнавчицький маєток – чорнавчицьке графство.

Портрет Михайла Грабовського. Автор невідомий

Для Юзефіни (1762-1790) шлюб з Михайлом Грабовським був вже другим. Першим її чоловіком був великолитовський підскарбій Ксаверій Масальський (- 1787). В літературі трапляється інформація, що ні в одному зі шлюбів дітей у доньки князя Радвивла не було. Але за більш достовірними даними у Грабовських народилась донька Марія (- 1826), яка в 1815 році вийшла заміж за Костянтина Радивила. Вона померла бездітна. Для Грабовського шлюб з Юзефіною також виявився не єдиним. Вдруге новий власник Чорнавчич оженився на племінниці, Пелагії Грабовський, яка народила доньку Марту і двох синів – Костянтина і Северина.  Нащадки останнього стали спадкоємцями чорнавчицького маєтку.

Портрет Юзефіни Грабовської авторства Яна Лампі

Юзефіна Грабовська багато часу провела за кордоном. Мала славу дуже галантної дами. Подружжя Грабовських були прихильниками ідеалів Освітництва. З ними зв’язують заснування першої чорнавчицької школи. Але чи не найбільше уваги господиня приділяла книгам. Відомо, що чорнавчицьку бібліотеку започатковану Мартином Радивилом Юзефіна поповнила французькими, грецькими, латинськими творами класиків. Найбільше було французької галантної літератури: Лафонтен, Гептамерон, Вольтер, Дора, Беркен, Рабле, Дюлоренс. Трапляється інформація про те, що Юзефіна була гравером-аматором. Але екслібриси для своєї бібліотеки вона замовляла у професіоналів. Коли князівна замужем за Масальським вона замовила екслібрис у італійця Алессандрі.

Екслібрис Юзефіни Масальської

Пізніше з’являється спільний її і Михайла Гробовського екслібрис-візитівка або як її ще у ті часи називали візитний білет. Крім напису на постаменті зображені герби Грабовських і Радивилів – Топір і Труби. Під фігурою традиційно находиться книга.

Другий екслібрис Юзефіни Грабовської

Третій найбільш вишуканий екслібрис був створений під час візиту Юзефіни до Лондона гравером Карлом Грюллем (1770–1857). Екслібрис за вийнятком напису Юзефіна і Михайл о Грабовські дуже нагадує перший з відомих екслібрисів Юзефіни створений за малюнком Длуського. На ньому також виразно читається зображення самої господині, дами зрілого віку.

Екслібрис Юзефіни Грабовської створений Карлом Грюллем

Пізніше Грабовські не оздобляли книги екслібрисами, а ставили на них печатку Bibliothèque de Turna. Зібрана Юзефою Грабовською бібліотека частково розпалася в 1840 році, але основна її частина зберігалась в маєтку в Турній до 1909 року, коли була повністю розпродана. 

1 thought on “Бібліотека Юзефіни”

Залишити відповідь