Вшесцє у традиції сіл у ґміні Чижі

Віктор Місіюк, Культура
11/06/2021, Leave a comment

У рамках завдання «Документація і архівація традиційного фольклору ґміни Чижі» Підляський науковий інститут опублікував матеріал Людмили Лабович про свято на стику весни і літа.

Вознесіння Господнє це одне з дванадцяти головних церковних свят. Його відзначають завжди у четвер 40-го дня після Воскресіння.

У ґміні Чижі це Вшесцє / Ушесцє. Особливо цей празник святкують у Клениках, де знаходиться церква Вознесіння Господнього.

– Колісь Ушесцє святковалі. Празнік, батюшкі приїжджают, служба, цукєрнікі наїедут і люді мнуого насходіться, і гості просят одни другіх, родствєннікув, з другіх приходув хто має де, і люді мнуого в церкві. Колісь забава все на Вшесцє, молодьожи наз’їжджається, а теперка і забави не зроб’ят, нема нічого.

Після Вшестя люди вже більше не вітаються словами «Христос Воскрес!». Так є й досі у селах ґміни Чижі.

– Вшесцє на шостуй недіелі, перед Клєчаньом тиждень, і все в четвер. До Вшесця «Христос Воскрес» говориться і на коліена не стається, і як хто умре, то треба ходіті в яснум, в чорнум ціелум не ходіті, можна з чорнум, алє коб штось з ясним било.

– Служат у церкві і вже тогди не говорат «Христос Воскрес».

У народній традиції Вшестя це свято на зламі весни і літа. Оскільки його святкують у період зміни сезонів у сільському господарстві, то й традиційно у народі Вознесіння Господнє пов’язують з урожаєм. Як згадують старіші господарі з села Куойли, бувало, що того дня: рипак одорувалі і ячміень сіеялі. Святковалі, алє як часом змусіт чоловіека пуозно сіеяті, то згришит чоловіек – іде і сіеє.

 

Залишити відповідь