В Бересті виявили осередок вогнівки

Віктор Місіюк, Новини
14/05/2021, Leave a comment

В Берестейській області виявили шкідник, що знищує кущі самшиту. Це самшітовая вогнівка (лат. Diaphania perspectalis ), описана вперше 1859 році, батьківщиною якої є Східна Азія. Перший осередок інвазії самшитової вогнівки в республіці був виявлений в 2019 році поблизу Біловезької пущі. У минулому році огневка дісталася до Каменця і навколишніх дач (на яких в останні роки самшит активно використовується в створенні ландшафтного дизайну), залишивши після себе обгризені і оповиті павутиною кущі самшиту. В 2021 вона засвітилася в самому центрі Бреста, і для вивчення масштабів ураження нею зелених насаджень навіть виїжджав фахівець з Національної академії наук Білорусі. Берестейським садоводам, які спеціалізуються на вирощуванні самшиту, загрожують величезні збитки.

Вогнівка отримала сумну популярність кілька років тому, коли почала стрімко поширюватися по країнах Середземномор’я і Центральної Європи, де в лісах і парках присутні різні види самшиту. До Росії метелик вперше потрапила в 2012 році на декоративному самшиті, завезеному на Кавказ при підготовці до Олімпійських ігор в Сочі. В даний час метелик вже знищив практично всі насадження колхидского самшиту, занесеного як релікт і ендемік в Червону книгу Росії. В результаті необдуманих дій людини, на розкішних зелених пейзажах Західного Кавказу (де колись знімали фільми-казки), сталася справжня екологічна катастрофа, яка поставила під загрозу майбутнє екосистем вологих субтропічних самшитових лісів. Відновлення знищених деревостанів, якщо воно взагалі можливо, займе не менше кількох століть. Оскільки самшит для цієї території був средообразующим видом, його втрата призведе до втрати пов’язаних з ним реліктових лісових угруповань.

Гусениці метелика, харчуючись отруйною рослиною, самі накопичують у своїх тканинах отруйні речовини, і тому практично не з’їдаються птахами. На їхній батьківщині існують ряд спеціалізованих комах, які харчуються цим видом, і саме вони регулюють його чисельність. Основною кормовою базою виду є самших, хоча зрідка відзначається перехід вогнівки на годування іншими видами рослин. Наприклад, бересклет. Однак схоже, що це харчування не оптимальне для гусениць вогнівки, оскільки відсутні факти стійкого розвитку популяції на інших кормових рослин. Крім того, з переходом на інші рослини гусениці позбавляються своєї основної захисту – отрути, і стають беззахисними перед численними видами птахів, які спеціалізуються на харчуванні комахами.

Звідки огневка з’явилася в нашій країні, достовірно невідомо, проте найбільш вірогідний механізм проникнення, аналогічний сочинському – разом в чужорідним посадковим матеріалом в результаті недостатньо суворого виконання процедур при здійсненні фітосанітарного контролю. Поки ефективний препарат проти самшитовою вогнівки не найден. Шкідник уже занесений в Чорну книгу інвазивних видів тварин Білорусі, видану в 2020 році.  

За матеріалом Національний парк “Біловезька пуща”

Залишити відповідь