Десь? Щось? Невідь що? Полісся!

Віктор Місіюк, Культура
06/04/2020, Leave a comment

Терміном Полісся легко кидаються різні автори. На нього можна списати все. Тому й заперечити нема як. Боротьба за наукову об’єктивність, історичну правду гідна поваги, але тільки тоді коли вона прояснює ситуацію, але, навпаки, заплутує її ще більше. Як приклад наведемо фотографію видатного польського політика Юзефа Пілсудського. В книзі “Юзеф Пілсудський (легенди і факти)” Дар’я Наленч помістила підписане фото (дивись нижче). В збірці фотографій Генадія Матвєєва те саме фото підписано “Пілсудський на полюванні на Поліссі. 1893 рік”.

Можна було б списати помилки лише на погані переклади на російську мову, чи слабе знання російськими дослідниками польської історії. Хоча польські автори також охоче повторюють написане. На сайті Військового музею в Білостоці фото розміщено з ідентичним, більш деталізованим підписом: “Fotografia: „Józef Piłsudski na Polesiu”, Imperium Rosyjskie, pocz. XX wieku, w: M. Lepecki, Józef Piłsudski na Syberji, Warszawa 1936 r., s. 121, sygn. Biblioteka MWB/8187“. Світлина від Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii.

Проблема в тому, що місце де було зроблене фото відомо достатньо добре. Томаш Станчик пише: “Фото Пілсудського в кожусі із рушницею, поруч із ним, часто підписується: Сибір. Однак насправді ця фотографія була зроблена незабаром після повернення Пілсудського із заслання у 1893 р. На річці Двина“. Оригінальне фото Пілсудського зберігається в Музеї польського війська в Варшаві. Тут же є детальна інформація про автора і місце. Кадр зроблений відомим фотографом Яном Булгаком. Рік зйомки 1893. Місце зйомки маєток Адамів в околиці Дриси, сучасного Верхньодвинська. 1893 rok – Piłsudski chronologicznie

Хоча термін Полісся покоління авторів зробили вельми розмитим як в природознавстві, так і в гуманітаристиці. Але більшість таки не схильна поширювати його на Подвиння. А якщо фотограф з локалізацією помилився? До прикладу, в тому ж році Пілсудський побував в маєтку Чиста Лужа поблизу Житкович. Природа в кадрі сумніватись не дає. На фото більшого масштабу добре видно, що оба дерева в тлі за Пілсудським – ялини. 

Є чимало ілюстративного матеріалу, який демонструє, як виглядає ареал поширення ялини. На південь від суцільної територї ялини вона має островний характер. Переважно, росте у високогір’ї: в Карпатах, Татрах, Альпах. Для тих, хто хотів би більш детально придивитись до геоботанічних районів, лісів утворених різними породами дерев є більш детальні карти.

Ось і виходить. Не знаєш як локалізувати? Бачиш щось пов’язане з лісом? Або стикнувся ще з якимось дивом? Пиши – Полісся.

Термін в уяві низки дослідників, науковців, виявився до неможливості неконкретним, недокладним. А Коперніка, який розкриє очі на світ, в цій тем, як видно ще нема … .

Залишити відповідь