Езотеричний кабалізм проти містичного хасидизму

Віктор Місіюк, Культура
21/03/2021, 1 Comment

Репортаж Миколая Лєскова надзвичай цікаве джерело, в якому навіть чути рехо реальних історичних подій майже столітньої давнини: “У царювання імператора Павла рабин пинських скакунів Вігуор був взятий до Петербургу; де перебував деякий час; кажуть, говорив з самим імператором і, нарешті, повернувшись звідти, почав відкриту пропаганду. Але нове вчення не тільки викликало урядову заборону і переслідування старозаконними жидами, які виступили проти розколу, – воно внесло і внутрішні суперечки, внаслідок якої жидівські розкольники розділилися на ружанців, ладицьких і каролинських,” – Миколай Лесков.

Леві-Іцхак бен Меїр

На справі Віугуор був не прихильником, а палким ворогом нової течії юдаїзму. В 1772 році віленський суд виніс “великий херем”, тобто заборону на спілкування талмудистів з хасидами. Конфлікт між обома течіями переріс в крайню форму яка отримала назву хасидсько-міснагедської конфесійної війни, головною зброєю якої були скарги, доноси і … помиї. Невдовзі після загострення протистояння, в 1775 році, головним рабином Пинська стає один з лідерів хасидського руху Леві-Іцхак бен Меїр. Дев’ять років він очолював місцеву громаду. Причиною його вигнання з посади був конфлікт з ортодоксами. Одного разу дружина пинського талмудіста вилила на рабина відро з помиями. На що Леві-Іцхак розуміючі, що жінка пішла на такий крок під впливом свого чоловіка, сказав: «Милосердний Боже! Будь ласка, не карай через мене цю жінку – адже вона чудова дружина. Як написано в нашому “Шулхан Арух”: “Тільки та дружина може називатися гідною, яка робить угодне своєму чоловікові” ».

Знаки Зодіаку з книги “Зоар” – одної з головних криниць Кабали.

Наступним головним рабином міста з 1785 по 95 роки як можна здогадатись був противник хасидів кабаліст Авігдор Хаймович або Авігдор бен Хаім. За посаду Авігдор мав заплатити велику суму грошей. Змістити його хасидам вдалося за два роки до закінчення терміну його повноважень. Після того, як рабина позбавили його посади хасиди винесли з синагоги його крісло, а на його місце поклали купу бруду, натякаючі на поведінку рабина. В 1796 році посади духовних суддів в Пинську зайняли хасіди. Демократичні перевибори були затверджені російською адміністрацією. За переказами, саме після цього Авігдор написав лист до імператора Павла в якому звинуватив хасидів в схильності до “зухвальства і злодійства” тобто революційних настроях, профранцузьких симпатіях. В листі з 30 червня 1799 року повідомляється, що Авігдор висилав перед тим імператору цитати з Писання і одримав од нього певну нагороду. Відомо що 31 жовтня 1797 року статс-секретар написав до керівника Кабінету М.Донаурову лист з розпорядженням виплатити “колишньому рабину пинської синагогі Вігдору Хаїмовичу” 100 рублів за піднесений рукопис. Текст був посвятою до іменін імператора, містив похвалу Олександру Суворову і спадкоємцю трону Костянтину Павловичу. За допомогою кабалістичної традиції П’ятикнижжя Моїсея в ньому було описано “нинішній військовий похід” проти Наполеона і молитву-пророцтво скомбіновану з цитат П’ятикнижжя про його успішне закінчення військової компанії. В 1798 році група міснагдім зібрала Авігдору гроші, щоб виправити його до Петербурга. Ю.Гессен вважає, що допомогу в реалізації місії надав впливовий столичний торговець сіллю Авраам Перець. Аудієнція у імператора, очевидно, мала місце, хоча інформація про це не підтверджена. В липні 1799 року імператор наказав переслати  пинському кабалісту чергову нагороду – золотий годинник з ланцюжком. За традицією, хасиди дізнавшись хто був автором доносу перестали називати своїх дітей Авігдор. Авігдор бен Йосеф-Хаїм зверувся до Іллі Віленського стосовно якнайжорсткішої реакції щодо хасидів. Петро Бернгардський переклав лист Авігдора до імератора Павла в якому той звинувачує хасидів не тільки в зневірі в Бога, але й в тому, що нову учення дозволяє вбивства і крадіж. В результаті доносу арештовано двадцять два лідера хасидів, семеро з яких вислано до Петербурга. Серед арештованих в 1798 році опинився лідер каролинських хасидів Ашер Перлов. Для звільнення арештованих хасидами довелося зібрати 60 тисяч рублів. Можливо, що й пинський похід Війська Донського  також був викликаний боротьбою з поширенням в західних губерніях “революційних” ідей. За час свого керування пинською громадною кабаліст Авігдор бен Йосеф-Хаїм зміг витіснити хасидських рабинів з міста в Столин, а після зробив все, щоб не дати їм повернутись  до Пинська.

1 thought on “Езотеричний кабалізм проти містичного хасидизму”

Залишити відповідь