Епідеміологічні обмеження вплинули на зменшення антропогеного тиску

ПроСВІТ, Новини
24/12/2020, Leave a comment

В минулому році була створена карта Ольманських боліт з 60 точками, на яких раніше розгортали табору нелегали. До початку збору найпопулярнішою тут ягоди – журавлини – фахівці та волонтери Охорони птахів батьківщини спільно з лісниками навели порядок на цих ділянках: розібрали навіси-курені з плівки, закопали польові ванни і кухні, прибрали сміття за порушниками. До початку серпня все було чисто і учасники прибирань нудилися від цікавості – чи протримаються результати їх праць хоча б сезон.

В рамках проекту “Полісся – дика природа без кордонів” громадська організація  шукає, завдає на карту і прибирає нелегальні стоянки збирачів ягід в заказнику “Ольманскіе болота” Столинського района. Ставати табором поза обладнаними місцями там заборонено, адже це особливо охоронювані природні території. Перебування людей створює небажане навантаження на навколишнє середовище. Розміщення біля гнізд птахів стоянок негативно відбиваються на стані популяцій – такі хижаки як великий підорлик можуть кинути своїх пташенят або просто не повернутися на гніздо в наступному році.

“Ще навесні у нас не було впевненості, що в листопаді Ольмани не зустрінуть нас новими стихійними таборами або що ті, що прибрали, не відродяться, – розповідає Андрій Шевчик. – Нам допомагали очищати ліс волонтери, але ж і у порушників свої помічники є. Дістатися через топі на острови допомагають місцеві жителі, а вивозити ягоду з болота – перекупники на своїх вантажівках. Але в цьому році карантинні заходи зробили свою справу – нелегальних таборів практично не було “.

Рейди по місцях минуло- і позаторічніх стоянок показали, що в цьому році збирачів з України на Ольманскіх болотах було небагато. Більшість робили це легально.

Всього дозвіл на відвідування Ольман, в тому числі для збору дикоросів, придбали близько 800 осіб, стільки ж, як і рік тому. Кількість переходів теж в межах норми – кордон через піші переходи перетнули трохи більше 18 тисяч раз.

Ці люди не порушували режим особливо території – заходили вранці і поверталися ввечері через пункт пропуску, влаштовувати табори їм було ні до чого.

Лише на кількох відомих йому нелегальних стоянках в цьому році спостерігалася активність. Але постояльцями на них були білоруси, які, мабуть, вирішили зібрати побільше ягоди і не витрачати час на дорогу туди-назад.

Нелегальна стоянка на Ольманських болотах в 2019 році і в листопаді 2020 року

Пандемія COVID-19 і пов’язані з нею епідеміологічні обмеження створили ідеальні умови для проведення експерименту. У його центрі питання – чи зміниться кількість оплачених громадянами України за відвідування Ольманскіх боліт мит, якщо збирачі не зможуть залишатися в заказнику дні і ночі безперервно. Наземна межа між Білоруссю і Україною фактично була закрита весь сезон, адже навіть якщо її перетин формально було дозволено, то той хто ним користався був зобов’язаний дотримуватися карантину по прибуттю і поверненню додому, тобто самоізолюватись на термін від 10 до 14 днів.

Тетяна Трофимович фахівець Охорони птахів Батьківщини з питань охорони навколишнього середовища стверджує, що отримані офіційні дані в поєднанні з спостереженнями з рейдів говорять самі за себе:

“Те, що кількість заплачених за відвідування заказників мито, не змінилося, незважаючи на епідеміологічні обмеження, дає підстави вважати, що раніше організатори нелегальних стоянок перебували на території Ольманських боліт без оплати”.  

Зараз також можна сказати, що в 2020 році кількість і площа охоплення пожежами менше, ніж рік тому, при цьому літній сезон був досить сухим.

Фахівці та експерти проекту “Полісся – дика природі без кордонів” переконані в тому, що Ольманскіе болота заслуговують на статус заповідника. Це пояснюється унікальністю тутешніх ландшафтів і необхідністю захистити територію від загроз, з якими вони стикаються з вини людини. Подання на надання Ольманскім болотах статусу заповідника може бути підготовлено вже в 2021 році.

 

Залишити відповідь