Зять Богуша Боговитиновича

Віктор Місіюк, Культура
24/05/2021, 1 Comment

Берестейсько-волинський рід Боговитиновичів поріднився з кількома князівськими родинами. Одною з них була берестейська гілка князів Шуйських. Другою – князі Пронські. В 1544 році Семен Пронський оженився на доньці великолитовського підскарбія Богуша Михайла Боговитиновича Федорі. Того ж року на семі в Бересті Сигізмунд Август призначив князя Семена Пронського київським воєводою. На тій посаді він був до самої смерті в 1555 році. Київський воєвода займав немало посад в південних землях Великого князівства литовського: був старостою житомирським (1538-1539 рр.), брацлавським і вінницьким (1540-1541 рр.), чорнобильським державцем (1549-1555 рр.). Велику увагу він приділяв укріпленню білоцерковського і чорнобильського замку, яким загрожували татарські походи.

Саме через татар рід Пронських опинився в Великому князівстві литовському, отримав певну власність на Берестейщині. В 1434 році старанням Владислава Ягайло князь Юрій Пронський був звільнений з татарського полону і лишився на землях свого визволителя. “Через свою в обичаях приємність, був королю польському Казимиру милий, і отримав од нього двір в Бересті” – повідомляв автор “Гербовника” Каспар Несецький. У князя був син Гліб, який в 1502 чи 1503 роках їздив з посольством до Менглі-Герая. Намісник остринський (1501 р.), бобруйський (1504 р.) та мейшагольським (від 1508 року), загинув у битві з татарами під Мінськом в 1513 році. Родина Пронських належала до династії Рюриковичів, використовувала в якості герба Руську Погоню, сповідувала православ’я. За рік до своєї смерті син Гліба Пронського, Семен, став першим в родині, хто перейшов в римо-католицизм, прийняв ім’я Фридрих. Після смерті він був похований в костелі бернардинів в Вільно.

Завдяки шлюбу з Боговитинівною Семен Пронський отримав права на частину берестейських і волинських маєтків її батька, в тому числі: Жукова, Білова, Нового Ставу, Гуменників, Ярославичів, Берестечка.  7 липня 1547 король Сигізмунд Август дав привілей князю Семену і його дружині привілей на на заснування містечка в Берестечку.

 

 

1 thought on “Зять Богуша Боговитиновича”

Залишити відповідь