Каролинці

Віктор Місіюк, Культура
13/02/2021, 4 коментарі

Одним з самих цікавих описань Пинська ХІХ століття є репортаж відомого тогочасного письменника Миколая Лєскова, опублікований в популярній петербурзький газеті “Північна бджола” в 1862 році. Текст вартий того, щоб розібрати його по цитатах і прояснити про що йде мова. В Пинську письменник зацікавився новою течією іудаїзму: “Пан Крашевський називає цей розкол сектою хасидів, китаєвців або каролинци, виводячі останню з трьох назв від Кароліна, колишнього передмістя Пинська, тепер зовсім з ним з’єднаного і який є частиною його поліцейського поділу. В даний час, як я сьогодні дізнався, схизматичні сини Ізраїлю втратили назву каролинци …“. На ідиш послідовників цієї гілки хасидизму називають карлінер. Назва походить од передмістя Каролин, яке було засноване пинським старостою, маршалком великим литовським князем Яном Каролем Дольським. Воно примикало до Пинська зі сходу, починалось зразу за Лещинською брамою, міським валом і ровом. В 1760 році саме тут з’явився перший на території тодішнього Великого князівства литовського хасидський міньян – громаду в який за традицією повинно було бути не мешне десяти повнолітніх (тобто не молодше тринадцяти років) чоловіків. Каролинська громада стала першою спільнотою хасидів в тій частині Річі Посполитої. Навіть у офіційних документах Російської імперії хасидів називали “каролинською сектою”.

Засновник каролинської громади хасидів Аарон бар Яків Перлов народився в 1736 році. Легенда пов’язує народження в родині пинського рабина Якова і його дружини Перл сина з благословенням засновника хасидизму Ісраеля бар Еліезер Бааль Шем Това (1698-1760), прозваного Бештом. Найближчим учнем останнього був рабин Дов-бер бар Абраам, прозваний Межиріцьким магідом або Великим магідом. Саме до нього за рекомендацією власного дядька по матері рабина Менеле Карлінера направився Авраам Карлинський і став одним з найближчих учнів цього видатного хасидського проповідника. Через певний час повернувся на батьківщину. Цікаво, що у хасидів дружина рабина вважається матріархом громади яку називають ребецин. Уся династія каролинських рабинів на честь матері Аарона Великого Перл носила прізвище Перлов.

Титульна сторінка книги “Будинок Аарона”

Релігійна спадщина була Аарона Каролинського була описана його онуком в книзі “Будинок Аарона”. Одним з центральних понять його вчення було Ніщо. Коли рабина запитали чому він навчився у Великого Магіда він відповів – нічому: “Я навчився у нього розуміти сенс небуття. Я зрозумів, що “я” – ніщо, і, незважаючи на це, я – це я. “Ніщо” – це саме те, чого я навчився у Магіда“. Дослідники вважають, що саме Ахарон Агадоль тобто Аарон Великий поклав в основу хасидського культу містичний екстаз і ентузіазм. Каролин-столинські хасиди досі моляться дуже емоційно в повний голос. Переказували, що коли Аарон “пошепки” читав на постоялому дворі “Пісню пісень” Великий Магід просив його повідомити, що він у себе вдома не може заснути. Перший каролинський цадик, так називають хасиди духовних лідерів громади, праведників, навчав своїх послідовників раз в день одну годину присячувати глибокому екстатичному самозаглибленню і один день в тижні проводити на самоті, постити і практикувати самоспоглядання. За традицією за своє коротке життя перший з карлінерів привернув до Батька небесного 84 тисячі своїх земляків. Згадана цифра є, очевидно, алегорією, але вона говорить про силу емоційного впливу перших хасидських проповідників.

За традицією Магід після того, як дізнався, що Аарон Каролинський збирається вертатись додому кілька разів посилав за ним без пояснення причини. В решті решт рабин покинув вчителя і поїхав у Каролин, де на порозі хати в нього стався приступ. Палкий прихильник нового вчення “згорів від божественного вогню” 22 квітня 1772 року, коли перестало битися серце засновника каролинської династії цадиків.

 

 

4 thoughts on “Каролинці”

  1. Сповіщення: Китаївці – ПроСВІТ
  2. Сповіщення: Скакуни – ПроСВІТ

Залишити відповідь