Ключовий вид щодо впливу на рослинність

ПроСВІТ, На здоров'я
07/05/2021, Leave a comment

У доагрокультурний час зубри, поряд з іншими, нині зниклими великими копитними (турами, тарпанами) формували ландшафтний вигляд нашого континенту. Зубр – вид, який пройшов в XX столітті через «пляшкове горлечко», є одним з ключових видів, що найбільш активно впливають на структуру рослинного покриву останнього рівнинного європейського лісу, який зберіг первісні риси – Біловезької пущі. І хоч популяція зубрів тут налічує 675 особин (при оптимальній – 350), малоймовірно, що вона зможе існувати без відповідного управління. Практично всі відтворені популяції зубрів в даний час знаходяться під опікою людини.

Кращими местообитаниями зубрів Біловезької пущі є луки і листяні ліси з розвиненою трав’яною рослинністю. Заболочених земель зубри намагаються уникати. В результаті багаторічних спостережень вченими встановлено, що тварини в процесі своєї життєдіяльності активно впливають на рослинність і, що дуже знаменно, здатні впливати на відвідувані ними однорідні лугові спільноти. При цьому змінюється структура таких спільнот, формуються і підтримуються мікрогрупування отави – трави, що виросла в той же рік на місці стравленої. У складі отави збільшується участь трав, стійких до витоптування, а при її стравлюванні збільшується пагонотворення, і формується ще густіший трав’яний покрив. Вільний випас зубрів сприяє зміні просторової структури лугових співтовариств і появи т.зв. порушених ділянок, видове різноманіття яких в 2-3 рази вище в порівнянні з фоновим високотрав’ям.
Важливий елемент впливу зубрів на видове різноманіття співтовариств – масовий рознос ними насіння рослин (зоохорія). Насіння, які потрапляють в шлунок тварин в більшості своїй виходять з кишечника не пошкодженими і не втрачає схожості. Це надзвичайно важливо для формування фітоценозів, а також для розширення площі проживання популяцій рослин. Наприклад, саме цей механізм є основним способом розселення такого характерного для неморальних лісових співтовариств пущі виду як черемша.


Трав’янистий корм в умовах Біловезькій пущі становить до 80% в харчуванні вільного стада зубрів в період з травня по жовтень. Склад трав’янистої рослинності, використовуваної зубрами в їжу, включає понад 300 видів, що відноситься до 42 родин. Особливо велике значення в харчуванні мають рослини із сімейства злаків, складноцвітих і бобових, які мають порівняно високу живильну цінність. Ступінь використання багатьох рослин в значній мірі визначається умовами виростання: екземпляри, розміщені на відкритих, добре освітлюваних ділянках, з’їдаються зубрами помітно інтенсивніше, ніж ті, які ростуть під пологом лісу.


Види, що становлять основу харчування навесні, мають менше значення в наступні періоди, що пов’язано, перш за все, зі зниженням вмісту поживних речовин від весни до осені. Поїдання таких рослин зберігається переважно за рахунок вегетуючих пагонів і отави.

Дані про природному харчуванні зубрів мають першорядне значення як при вирішенні питань оптимальної щільності населення тварин, так і при визначенні можливості їх розселення.

За матеріалом НП “Біловезька пуща”

Залишити відповідь