Місце, де писалася велика “Історія”

Віктор Місіюк, Культура
19/10/2021, 1 Comment

Головною науковою, громадсько-політичною працею життя (opus magnum) Адама Нарушевича стала семиитомна “Історія польської нації”. Її вважають початком новітньої польської історіографії. Писав він її на замовлення короля Станислава Августа Понятовського. Нарушевич народився на Пинщині. Очолював місцеве римо-католицьке луцьке біскупство.  Але не тільки походження чи духовні обов’язки автора пов’язують книгу з Західним Поліссям. Вона писалася на території регіону. 

Перші сторінки “Історії польської нації” Адама Нарушевича

Праця писалася на протязі трьох років. Практично весь цей час Адам Нарушевич находився поза Варшавою. До столиці він повернувся наприкінці 1779 року для того, щоб передати текст до типографії, зайнятись технічною стороною публікації. Прямими помічниками Нарушевича на той час були так звані “копіювальники”. В маєтку у одного з них поселився автор. Шамбелян, пруський поручник артилерії Казимир Єзерський був власником ратнівського села Повіть. Про те, скільки часу провів тут Адам Нарушевич свідчить певна статистика. Усього дослідникам відомі 41 лист висланий луцьким біскупом з Янова в Підляському воєводстві і 14 листів з Повіті (пл. Powieć). Перше з повітських листів написано 24 червеня 1776, останнє 1 червеня 1778 року. По одному з послань з “Повіті на Поліссі” (пл. Powieci na Polesiu) написано до Антонія Тизенгауза і Михайла Єронима Радивила, два до Мартина Почобута, а решта до короля. 

Бюст Адама Нарушевича

Казимир Єзерський не був літератором, але допомагав як копіювальник, а також організатор побуту. Протягом чотирьох років Адам Нарушевич довіряв шамбеляну, хоча й запалатив за це, як зізнався королю дорогу ціну: “Я не звинувачую цю хитру і корисну людину, але правда, прошу Вашу Королівську Милість, щоб цей мій лист сховав в своєму серці. Моя вина в тому, що я був добрим, що вірив лестощам і що серцю оддавав перевагу над розумом”. Після ліквідації влітку варшавського Колегіум нобілум, що раніше належав єзуїтам, 21 липня 1777 року його викладач  Фабіян Сакович отримав посади “літературного асистента” і “копіїста” при Нарушевичі, на які призначено йому 10 дукатів щомісяця. Згідно з умовою три місяці Нарушевич, його секретар і Казимир Єзерський мали перебувати в королівському замку і друкувати праці приготовлені на селі протягом інших місяців року. Другим місцем, в якому тривала колективна праця над “Історією” були Велятичі Пинського повіту.  Відомо 2 листа, які вислав Адам Нарушевич до короля з місцевого маєтку  (17 червеня 1778 і 23 серпня 1778). 

Чому освітник залишив столицю, де находились зібрання актів і бібліотеки? Чому не обрав для написання комфортабельну резиденцію луцького біскупа? Пояснення напрошується лише одне. Вибір пав на місця віддалені од великих сухопутних шляхів, в яких письменника складно було потурбувати іншими справами. Судячі з того, що праця була успішно закінчена і багатотомне видання побачило світло Повіть і Велятичі цілком виправдали функції літературної келії (receptaculum litterarium), цілком виправдав очікування Адама Нарушевича.

 

1 thought on “Місце, де писалася велика “Історія””

Залишити відповідь